Yutak nedir?

Yutak ağız boşluğundan, gırtlağa kadar giden bölümü kaplayan deridir.

Farenjit nedir?

Farenjit, ağız boşluğunu kaplayan yutağın iltihaplanmasıdır.

Neden farenjit oluruz?

Farenjit’e solunum yolu ile ağzımıza girip, üreyen mikroplar neden olur. Farenjitte üreyen mikroplar ilk önce noktacık şekilde kızarıklıklara neden olurlar. Farenjit’in tedavi edilmediği durumlarda ise, yutağın etrafında içi sıvı dolu ödemler görülebilir.

Farenjit tehlikeli bir hastalık mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle streptokok cinsi bakterilerin neden olduğu farenjit, tedavi edilmediği zaman kalp kapağı iltihaplanmalarına bile neden olabilir

Farenjit’e neler neden olur?

Farenjit’e en çok spreptokokok virüsü, bakteriler ve çeşitli parazitler neden olur. Nadir olarak görülse de bazen, mikotik mikroorganizmalarında farenjit’e neden olduğu bilinmektedir.

Farenjit’in nedenleri nelerdir?

 • Sigara bağımlılığı: Sigara kullanan kişilerde, sigara dumanı yutağı kaplayan deriyi sürekli tahriş eder. Bunun sonucunda, tahriş olan derinin iltihaplanması daha kolay bir hale gelir. Bu yüzden sigara bağımlılığı kişilerin %50 sinde kronik farenjit’e rastlanır.
 • Virüsler: Özellikle streptokok cinsi olmak üzere, bir çok virüs cinsi farenjit’e neden olmaktadır.
 • Bakteriler ve parazitler: Özellikle gonokok cinsi bakteriler, farenjit’e çok fazla neden olur.
 • Yanlış beslenme: Özellikle, aşırı baharatlı yiyecekler ve sıcaklığına dikkat edilmeden tüketilen besinler farenjit’in tahrişine neden olmaktadır.
 • Yaşam şartları: Özellikle vücuda çok fazla zarar veren gazların içinde çalışan, fabrika işçilerinde vs. farenjit daha sık görülür.
 • Çevre şartları: Sürekli kuru ve tozlu havaya maruz kalmak farenjit’e yakalanma ihtimalini artırır.
 • Geniz eti olan hastalar: Burnu sürekli tıkalı olan kişiler, ağızdan nefes alırlar. Ağızdan alınan nefes de, hava kuru ve tozlu olduğu için yutakta birikerek mikroorganizmaların üremelerine neden olurlar. Bu yüzden geniz eti olan kişilerin farenjit hastalığına yakalanma ihtimalleri daha yüksektir.

Farenjit’in belirtileri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

 • Ateşin sürekli yüksek seyretmesi: Diğer üst solunum hastalıklarından farklı olarak, farenjit hastalarında ateş sürekli devam eder, nöbet halinde değildir ve hastalığın tedavisi sonlanana kadar devam eder.
 • Boğazdaki belirtiler: Hastalığın ilk safhalarında, bademcik de kaşınma görülür. Hastalığın ilerleyen safhalarında, ağrı ile devam eder.
 • Öksürük: Öksürük yaştır ve ilerleyen safhalarda göğüs ağrısına neden olur. Hastalığın tedavisinde kesin çözüm alabilmek için, öksürüğün durdurulması gerekir. Bunun için çeşitli ilaçlar hastaya verilir.
 • Sesdeki değişiklikler: Virüs, gırtlağa da taşındıysa ses kısıklığına, eğer yayılmadıysa secde kalınlaşmaya neden olabilir.
 • İştahsızlık: İştahsızlığın sebebi, yemek sırasındaki boğazda artan ağrıdır.
 • Mide bulantısı ve kusma: Çoğu zaman sebebi, iştahsızlıkla birlikte artan mide sıvısıdır. Hasta beslendiğinde de bulantı devam ederse kusma görülebilir.

Farenjit’in tanısı nasıl konulur?

Tanıda hastalığın hikayesi ve boğaz kültürü yeterli olmaktadır.

Farenjit’in tedavisi nasıldır?

Farenjit’in tedavisinde ilk olarak hastalığa neden olan mikroorganizmayı yok etmek için, hastaya çeşitli ilaçlar verilir. Bunun yanında da, öksürük gibi belirtileri de ortadan kaldırmak için öksürüğü kesici vs. ilaçlar verilir. Ayrıca yüksek ateşide azaltmak için, ateş düşürücü ilaçlar hastaya verilir. Ağır vakalarda, hastaya penisilin verilebilir. Hastaya tedavisi sırasında, bolca ılık yiyecek ve sıvı alması önerilir.

Farenjit’in tedavi edilmediği durumlarda ortaya neler çıkabilir?

 • Zatürre: Mantarların neden olduğu farenjitleri takiben görülür.
 • Larenjit: Farenjit sonrası en sık görülen komplikasyondur.

Kalp kapağının iltihaplanması: Özellikle streptokok virüsünün neden olduğu farenjit’in tedavi edilmediği durumlar görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bulanık Görme, Baş Dönmesi ve Baş Ağrısı Tehlikeli Olabilir
Alerji Hastalıkları Polimiyozit
Kıl Dönmesinde En Yeni Alternatif Tedavi: Gümüş Nitrat ve Fenol
Gece Körlüğü
Gebeliğin 10. Haftası
Kanser Biyolojisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.