FAST FOOD BESLENMENİN ZARARLARI

“Sağlık olsun” sözü belki de günümüzün potansiyeli en büyük sözlerinden biri. Ama gelin görün ki fast food tarzı hızlı ve hazır yeme alışkanlıklarının, başta kalp, karaciğer veya kilo sorunları olmak üzere sağlığa kalıcı zarar verebilen birçok dezavantajları vardır. Doktorlar genellikle hastalarına ideal kilo ve enerji seviyesini korumak için fast-foodlardan kaçınmayı şiddetle tavsiye etmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Fast food ürünlerin sık sık çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğuna dair söylenti vardır. Yapay malzeme, şeker ya da yağ oranı yüksek olan fast food ürünler temel beslenme gereksinimlerinin yerini almamalıdır. Bu alışkanlıkların sürdürülmesi ise kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi sağlık sorunlara yol açabilir. Bu etkilerin farkında olmak – özellikle de kalp ve sindirim sorunlarınız varsa- onları diyetinize ekleyip eklemeyeceğinizin belirlenmesini sağlayacaktır.

FAST FOOD HAKKINDA GERÇEKLER

1. Daha Fazla Kalori

Yapılan araştırmalar, atıştırmalıkların normal günlük kaloriye ek olarak 300 kalori kattığını göstermektedir. Bu atıştırma kültürüne en büyük katkıyı tek başına Amerika Birleşik Devletleri’nde abur cubur tüketiminin yüzde 43’ ünü sağlayan McDonalds vardır. Benzer şekilde ülkemizde de çok sayıda beslenme merkezleri yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

2. Katkı Maddeleri

Fast food içerisinde kullanılan ekstra şeker ve gıda boyası özellikle genç izleyicilere ürünü çekici, cazip ve damak tadına hitap edici göstermek için kullanılmaktadır. Pek çok kişi bu katkı maddeleri nedeni ile obezitenin dünya çapında genişlediğine inanmaktadır.

3. Obezitenin Artması

Son yirmi yılda, obez çocukların sayısı ikiye katlandı ve obez gençlerin sayısı ise üç kat arttı. Gerek okul kantinlerine gerekse de doğal gıdalardan uzaklaşılmasına bu duruma davetiye çıkarmaktadır.

FAST FOOD BESLENMENİN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Fast food besinler genellikle soya, tuz, peynir ya da mayonez gibi malzemelerle doludur ve genellikle bol yağda kızartıldığı için herhangi bir ek besin sağlamadan ekstra kalori sağlar. Alınan bu kalorilerin yakılması için önemli miktarda egzersiz yapmanız gerekecektir. Örneğin büyük bir kola, hamburger ve patates yediğinizde bunu yakabilmek için yaklaşık 7 saat egzersiz yapmanız gerekecektir. Yakılmadığı durumlarda ek sağlık sorunları ortaya çıkacaktır.

1. Şişmanlık

Fast food yüksek düzeyde şeker ve yağ içermesi nedeni ile obezite riskinin artmasına yol açabilir. Fast food dükkanlarına yakın yaşayanların obezite bakımından daha yüksek bir eğilime sahip oldukları belirlenmiştir. Fast-food ürünlerini korumak için kullanılan pişirme yağları ve koruyucular sizin aktivite düzeyinizi etkileyerek, spor yapsanız dahi yağ yakılmasını güçleştirebilir.

2. Karaciğer Hasarı

Sık tartışılmasa da, fast food tarzı beslenme karaciğer hasarı ile ilişkili önemli bir risktir. Abur cubur gıdalar genellikle tüketilmeden önce çok önceden hazırlanmış ve dengeleyici olarak kullanılan bir yapay yağ olan trans- yağ ile doldurulur. Vücudunuz sisteminizden bu yağı uzaklaştırmak için çalıştıkça, bu yağ karaciğerde birikir ve karaciğere zarar verir. İlginçtir ama bu durum düzenli olarak alkol tüketiminin neden olduğu hasara çok benzerdir. Eğer bu kontrol altında tutulmaz ise karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

3. Kardiyovasküler Hastalıklar

Sodyum ve kolesterol bakımından yüksek olan fast-foodların sürekli kullanımı kardiyovasküler sisteme zarar verebilir. Kolesterol, kalp krizi veya felç olma riskini artıran arterleri tıkayabilir. Kızartmalar, gazlı içecekler veya zenginleştirilmiş et ürünlerinde bulunan yüksek sodyum kan basıncını artırarak zamanla kalp krizi veya inme riskini artırabilir. Kardiyovasküler sistem zayıfladıkça, sizin, sağlığınızı korumanızı sağlayacak olan fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmeniz zor olabilir.

4. Çevre Üzerindeki Etkisi

Fast food’un yol açtığı sağlık sorunlarına ek olarak üretim ve satışı da çevre üzerinde önemli olumsuz etkilere sahiptir. Fast-food ürünleri için et sağlanması için gerekli olan kaynak miktarı dünyadaki kaynaklarda bir sıkıntı meydana getirir. Her hamburger için gerekli olan su ve tahıl, sığırları yetiştirmek ve onları beslemek için gereklidir.

Fast-food et ürünlerini yapabilmek için yetiştirilen hayvanlar genellikle düşük bir diyet ve antibiyotikle beslenir bu da hayvanların iyi gelişmemesine neden olur. Antibiyotikler ve büyüme hormonları olumsuz sağlık etkilerine yol açmakla birlikte, biz insanlara da aktarılabilir. Düzenli olarak bunların tüketilmesi meme dokusunun büyümesine ya bağışıklık sistemine zarar vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dengeli ve Sağlıklı Beslenme
200 Kat Tatlı ve Daha Az Kalorili: Aspartam İçeren Besinler
Mutfağınızda İlaç Gibi Olan Besinler
Diyette Meyve Tüketimi
Muz Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?
Beyaz Kepekli Ekmek
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.