FAZLA TESTOSTERON BEYNİ ÖLDÜRÜYORFazla Testosteron Beyini Öldürüyor

Steroid kullanımının saldırganlık ve intihar eğilimleri gibi farklı davranış değişikliklerine neden olması aslında testosteronun beyne verdiği zararı da açıklamaya yardımcı olmaktadır.

Laboratuvar ortamında beyin hücreleri üzerinde yapılmış olan incelemeler erkeklik hormonunun belli düzeylerde olmasının faydalı iken çok fazla olmasının beyin hücrelerini öldürerek Alzheimer gibi beyin hastalıklarına neden olduğu tespit edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çok az ve çok fazla testosteron düzeyleri kötü iken, doğru miktarda olması mükemmeldir. Testosteron erkeklerde bayanlardan yaklaşık 20 kat daha fazla üretilmektedir. Hem erkekler hem de kadınlarda hücrelerin gelişimi, farklılaşması ve büyümesinin anahtarı olan hormondur.

Aynı zamanda istismar konusu olan bir hormondur. Özellikle bazı spor dallarıyla uğraşan sporcuların testesterona dönüşen hormon ve steroidler almaları haksız kazanç elde etmelerini sağlamaktadır. Yüksek miktarda steroid davranışsal değişikliklere neden olmaktadır. Ayrıca steroid düzeyinin de yüksekliği aynı zamanda testosteron düzeyinin de yüksek olması anlamına geldiği için sinir hücrelerini yok edebilir. Beyin hücreleri kaybedildiğinde ise yapması gereken işlevlerini de yok eder. Aynı sonucun ve etkilerin kadınlara özgü östrojen hormonunda da olup olmadığın öğrenmek için de çalışmalar yapılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Şaşırtıcı şekilde östrojenin nöro-koruyucu gibi bir etki gösterdiği görülmüştür. Östrojen varlığında daha az hücre ölümü gerçekleşmiştir. Uzmanlar kas yapıcı özelliği ve egzersiz sonrası iyileşme sağlamasına rağmen testosteron takviyesi almadan önce iki kez düşünülmesi gerektiğini belirtmektedir. Testosteronun nöronlar üzerindeki etkisinin beyin üzerindeki etkileri de uzun vadeli olacaktır.

Aşırı testosteron takviyesi alımı ile hücreler hücre intiharı veya programlanmış hücre ölümü olarak bilinen “apoptoz” süreci yoluyla ölür. Apoptoz beyin için önemli bir şeydir. Beyin hücreleri çok sık olduğunda bazılarını ayıklamaması gerekiyor Ama bu durum çok sık olduğunda hücre kaybedilmesi sorunlara neden yol açar. Benzer süreç Alzheimer hastalığı, Huntington hastalığı ve başka önemli beyin hastalıklarında da görülür.

Araştımalarda alınan sonuçlar da yüksek testosterona verilen tepkilerin bu patofizyolojik koşullar ile mukayese edilebileceğini göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Penisin Vakitsiz Sertleşmesi
Turuncu Meni Nedenleri Nelerdir
Semen Hacmi Nasıl Artırılır? Bu Besinler Önemli!!
Ağrılı Boşalma
Bunyon Nedenleri ve Tedavisi
Erken Boşalma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.