FETİŞİZMFetişizm Fetisizm Fetisistler

İlişki sırasında eşinizi yüksek topukları ile görmek istemeniz fetiş anlamına gelmez. Fetiş, ayakkabı gibi bir nesneye veya ayak gibi bir vücut organına karşı uyarıcı heyecan duyulması olarak tanımlanmaktadır. Erkeklerde daha yaygın görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Fetiş eğilimleri olan insanların çoğu kendini cezbeden nesne ile tahrik, ereksiyon ve orgazm olur. Bu nesneyi tek başına iken veya partneri ile birlikte fantezi şeklinde kullanır.

Fetiş olan bir kişi ilgili nesneyi eline alma, ovalama, okşama, koklama veya tatma suretiyle tahrik olur ve kendini tatmin etmeye çalışır. Ya da bu nesneyi partnerinin ilişki sırasında giymesini veya kullanmasını isteyebilir.

En Yaygın Fetişler

Bu tür eğilimi olan insanlar hemen hemen her şeyle “fetişize” olabilirler. Bir araştırmaya göre, en yaygın fetişlere ayaklar gibi vücut organları ve obezite, piercing, dövme gibi vücut özellikleri şeklinde rastlanmaktadır. Ayaklar vücut organları arasında açık ara öndedir. Vücut sıvıları, vücut büyüklüğü ve saç fetişleri de az değildir.

Vücut organlarından sonra ikinci sırada giyecekler gelmektedir. Aynı çalışmada listenin en başında çorap ve etek gibi kalça ve bacak üzerine giyilen giysilerde yaygın görülmektedir. Ayak giysilerinden sonra iç çamaşırları gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Fetişler özellikle deri veya lastik materyallerden daha çok etkilenmektedirler. Bazı insanlar kendileri ve partnerleri ile soyunup kürklü hayvan kostümlerine girmeyi çekici bulmaktadır.

Fetişlik nereden geliyor?

Cinsel davranış uzmanları nedenleri üzerinde fikir birliğine varmış değiller. Bazıları cinselliğin farkında olmadıkları erken çocukluk dönemlerine inilmesini ve incelenmesinin doğru olacağını savunmaktadır.

Başka uzmanlar ise çocukluk dönemlerinde cinsel istismar ve uygunsuz cinsel davranışlara maruz kalınmasından dolayı gerçekleşebildiğini savunmaktadır.  

Fetişlik normal mi?

Cinsel fetiş tanımı gereği bir hastalık değildir, ancak yoğun, kalıcı bir sıkıntıya neden olursa o seviyeye ulaşabilir.

Cinsel Fetiş nedir?

Kişi kendi başına veya partneri ile birlikte yapmış olduğu fetişlik faaliyeti ile mutlu oluyor ve birbirine karşı zorlayıcı bir tavır takınmıyorsa sorun yok demektir.

Ancak bazı insanlar bunun bir hastalık olduğu şikayetiyle uzmanlara da başvurmaktadır. Davranışları ilginç, eğlenceli ve seksi bulmamaktadırlar. Bu tür fetiş davranışları sıkıntılı, bazen umutsuz ve hatta intiharı bile göze alabilecek düzeyde görmektedirler.

Bir bozukluk olduğunda, kontrol dışı hissedilir. Evde, işte veya okulda bir anda ortadan kaybolup gizlice fetiş uygulamaları yapıldığı zaman kontrol sorunu var demektir. Çünkü kişiyi işinden veya başka görevlerinden alıkoymaktadır.

Bu bozukluğu olan kişiler aynı zamanda arzuladıkları nesnesi çalma girişimlerinde de bulunabilir. Bu kişiler çoğu zaman diğer insanlarla anlamlı bir cinsel yakınlaşma da yaşamazlar. Birisi ile cinsel birliktelikleri olsa bile yine tek başlarına arzuladıkları nesne ile vakit geçirmeyi tercih edebilirler.

Eğer eşiniz “bu gece seksi bir çift ayakkabı giyer misin” derse buna “neden” diye sorulmayabilir ama eşiniz “ayakkabılarını bana ver ben diğer odada yatacağım” derse işte bu durum anormaldir.

Fetişizmin standart tedavileri arasında genellikle ilaç kullanma veya bir psikiyatrist ile konuşma terapisi yapma yer almaktadır.

Yine de, bazı fetişler zararsız olabilir. Son zamanlarda yapılan “Yetişkin bebek/çocuk bezi severler” isimli bir çalışma sonucuna göre; bu fetişi olan yaklaşık 1800 erkek ve 140 kadın kendilerini bununla “rahat” hissettiklerini ve bir sorun olmadığını ifade etmişlerdir.

Aynı şey çoğunlukla “BDSM” olarak bilinen esaret, disiplin veya hakimiyet, sadizm ve mazoşizm gibi şeylerden zevk alan insanlar için de söylenebilir. Dışarıdan bakılınca şiddet içerikli bir faaliyet olarak görünmesine rağmen, aşırılığa veya kalıcı şekilde zarara neden olmayan ve herkesin olup bitenden memnun kaldığı bir durum olduğu yapanlarca ifade edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Musa

    merhabalar ben istanbuldan musa benim ayak Fetişi hastalığım var ve Kafayı yemek üzereyim nolur bana yardımcı olun ben bulamıyorum yalatcak birini nolur yardımcı olun bana SAYGILAR

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dil Karıncalanması Nedenleri
Eşcinsellik Değiştirilebilir mi?
Çocuklarda Göz Kayması
Tuvaletteki Kurtçuklara dikkat!
Göbek Deliğinde Yara ve Enfeksiyon
Yaz Kış Ellerin Soğuk Olması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.