FİL ADAM HASTALIĞI NEDEN OLURFil Adam Hastalığı Nedenleri

Fil hastalığı daha çok tropikal iklim olan yerlerde meydana çıkan bir asalak hastalık türüdür. Fakat bu hastalığa benzeyen çeşitli semptomlar da aynı isimle anılmaktadır. Fil hastalığı ismini bacakların gittikçe şişmesi ve deri tabakasının sertleşmesiyle birlikte bir filin ayaklarına benzemesinden almaktadır. Lenf yollarının tıkanmasıyla meydana gelen bu hastalığa benzer bir başka rahatsızlık da lenfödemdir.

Sponsorlu Bağlantılar

FİL HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Fil hastalığının bir çok farklı belirtisi olmaktadır. Bacak ve kol bölgesinde dolgunluk hissedilmesi, özellikle deride sebepsiz yere gerginlik oluşması, el ve ayak bileği ile parmakların hareket kabiliyetinin zayıflaması, kıyafetlerin, yüzüklerin, çorapların veya saatlerin kilo alınmamasına rağmen dar gelmesi, kullanıldığı zaman deride iz bırakması olarak sıralanabilir. Bu gibi durumlardan yalnızca bir tanesi olsa bile vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi tedavinin daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için erken teşhis önemlidir.

FİL HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Vücudumuzun temel yapı taşları olan hücreler bir sıvı içerisinde yer almaktadır. Bu sıvının (lenf sıvısı) içerisinde hücrelerin canlılığını devam ettirebilmesini sağlayan besin maddeleri ve oksijen bulunmaktadır. Hücreler Fil Adam Hastalığı Neden Olurgereksinim duydukları zaman bu maddeleri buradan temin ettikleri gibi atık maddeleri de aynı sıvıya verirler. Bu sıvı içerisinde bulunan atık maddeler lenf kanalları ile  damarlara ve oradan da genel dolaşım sistemine iletilmektedir. Fil hastalığının temelinde burda meydana gelen bir problem yatmaktadır. Lenfödem durumunda, isminden de anlaşılabileceği üzere lenfatik sıvının hücrelerin arasındaki dokuda birikerek, çoğunlukla bacak ve kollara, nadiren olsa da vücudun diğer taraflarında şişmeye neden olması şeklinde tanımlanmaktadır. Zamanla lenfatik sıvıda taşınma kapasitesini geçtiğinde bu bölgede içerisinde protein açısından zengin olan bir sıvı birikmeye başlar. Bu durum tedavi edilmediği taktirde şişmeyle birlikte dokuların içerisinde oksijenlenme minumum seviyeye iner ve iyileşme bozulur. Protein bakımından zengin olan bu sıvı bu bölgede bulunan bakterilerin yaşamasına olanak sunar ve lenfanjit ismi verilen yumuşak doku iltihaplarına zemin hazırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

FİL HASTALIĞI DÖNEMLERİ

Lenfödem hastalığı tıp literatüründe üç farklı gruba ayrılmıştır. Birinci dönem geri dönebilen lenfödem olarak isimlendirilmektedir. Bu dönemde vücut içerisinde biriken ödem gün içerisinde artış gösterse de gece olduğunda dağılmaya başlar. Henüz net olarak belirtisi olmasa da geçici şişlikler görülebilir. İkinci dönem kronikleşmiş ve geri dönmeyen lenfödem olarak bilinmektedir. Bu dönemde hastalık kronikleşmiş ve sürekli vücudun belirli bölgelerinde şişlik, ağrı ve yanma durumları görülmektedir. Ödemin oluştuğu yere bağlı olmak üzere bu dönemde haraket kısıtlanması da görülebilir. Üçüncü dönem, ikinci dönemin tedavi edilmediğinde senaryonun daha da şiddetlenmesiyle devam eden bir dönemdir. Bu dönemde çok ciddi ağrılar olabildiği gibi yavaş yavaş hasta yerinden kalkamayacak duruma gelmektedir. Bu dönemde de tedaviye başlanmassa dördüncü dönem yani lenf kanseri meydana gelecek ve ne yazık ki bu dönem her zaman ölümle sonuçlanmaktadır.

FİL HASTALIĞI’NDA EGZERSİZ

Hastalığın meydana geldiği sıvının içerisinde bulunan lenfatik sıvının vücut içerisinde ki taşınma hızı, iskelet kasları tarafından meydana getirilen dış basınca paralel olarak oluşmaktadır. Bu sebepten ötürü basınç oluşabilmesi ve sıvı drenajının sağlanabilmesi için kas aktivitesi oldukça önemlidir. Yapılacak olan egzersizler sırasında kesinlikle çorap ve bandaj kullanılması tavsiye edilir. Mümkün olduğunca ağırlık ve direnç gerektiren egzersizlerden uzak durulmalıdır. Hastanın yapacağı hareketler kesinlikle rastgele olarak değil, tedaviyi sağlayan fizyoterapist tarafından her hastaya özel olarak hazırlanmalıdır. Genellikle bu program üç ana başlık altında oluşturulmaktadır. Bunlar sırasıyla; ısınma ve pompalama hareketleri, solunum hareketleri ve son olarak germe hareketleridir.

FİL HASTALIĞI TEDAVİSİFil Adam Hastalığı Belirtileri

Fil hastalığı tedavisinde uygulanan yöntemlerden bir tanesi kompleks boşaltıcı fizyoterapidir. Burada tutulu olan bacak ve kolun hacmi azaltılarak lenf dolaşımı sağlanmaya çalışılır. Tedavide lenfatik kontraksiyon arttırılarak lenf akımı oluşturulur ve bu sayede bölgede protein birikmesininin önüne geçilmeye çalışılır. Bu yöntem ile uzun dönemde lenfödemin azaltılması amaçlanır.

Tedavi yöntemlerinden bir başkası olan manuel lenf drenajında ise lenf sistemi el ile manuple edilerek, tıkanmış olan lenf sıvısının rahat bir şekilde normal akışına döndürülmesi tekniğidir. Özel bir masaj eşliğinde uygulanan bu tedavi yönteminde ödem meydana gelmiş olan bölgede bulunan lenf sıvısının vücudun diğer tarafına doğru akışı amaçlanmaktadır.

Kompresyon tedavisi fil hastalığında uygulanan üçüncü bir tedavi yöntemidir. Kompresyon bandajları ve çorapları olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Buradaki amaç dışarıdan ödem olan yere basınç uygulayarak akışın normale dönmesini sağlamaktır. Tedavide elastik özelliği bulunmayan ve kısa çekişli bandajlar kullanılmalıdır. Bandajların tedavi sırasında sağladığı özellik; kas aktivitesi esnasında yüksek seviyede basınç ve kas dinlenmesi esnasında düşük seviyede basınç oluşturmasıyla lenf sıvısının toplanmış olduğu yerde bir daha birikmesini engellemesidir. Diğer bandaj uygulamaları kesinlikle fil hastalığı tedavisinde uygulanmamalıdır. Aksi taktirde herhangi bir iyileşme sağlamayacağı gibi ödemin yayılmasına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aerobik
Unutkanlık
Sinüzit
Bulantı Nedenleri
Böbrek Taşları
AYAK ŞİŞMESİ NEDENLERİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.