FİTOÖSTROJENLERİ ÖNEMSEYİN
Fitoöstrojenler bir kadınlık hormonu olan (az miktarda erkeklerde de bulunur) östrojenin benzeri olan doğal maddelerdir. Östrojenin görevini bir dereceye kadar üstlenebilirler. “Fito” kelimesi bitkisel yada bitki anlamına gelmektedir. Bu fitoöstrojenler kadın hormonu olan östrojene benzer, lakin onun etki derecesi kadar etkiye sahip değildirler.

Doğal östrojen içeren bitkiler sayesinde, kadınlara özgü olan menopoz dönemi, perimenopoz dönemi ve beraberinde getirdiği sorunlar (psikolojik ve ruhsal sorunlar) daha da hafifletilebilmektedir. Bu çerçevede doğal östrojenlerin kullanılması sayesinde östrojen içeren ilaç, hap yada tabletlerin kullanılmasının getirdiği yan etkiler de ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Fitoöstrojenlere geçmeden önce östrojenin ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında biraz bilgi verelim.

ÖSTROJEN NEDİR?
Östrojen kadınlara özgü ikincil karakterlerin ortaya çıkmasını sağlayan bir kadınlık hormondur. Ergenlik çağındaki kadınların yumurtalıklarında üretilir ve salgılanır. ETKİLERİ ŞUNLARDIR;

  • BOY UZAMASINI;
  • ÜREME ORGANLARINDA KILLANMAYI;
  • MEME BAŞININ KOYULAŞMASINI;
  • KADINSAL BEDEN OLGUNLAŞMASINI;
  • RAHİMİN İÇ VE DIŞTAN KALINLAŞMASINI;
  • REGL ADI VERİLEN ADET PERİYOTUNUN OLUŞMASINI SAĞLAR.

Kadınlardaki östrojen hormonunun yetersizliği bir takım sorunlara yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

ÖSTROJENLER KAÇA AYRILIR?
Östrojenlerin
izoflavon ve lignan olmak üzere iki ana grubu bulunmaktadır. İsoflavon’lar ve lignan’lar aşağıda sıralanan beslenme gıda maddelerinde belirli oranlarda bulunmaktadır.

Bazı Besinlerin Lignan İçerikleri

BESİN LİGNAN(μg/g) BESİN LİGNAN(μg/g)
Keten tohumu 675.0 Yulaf 3.4
Keten tohumu unu 527.0 Kuşkonmaz 3.7
Mercimek 17.9 Havuç 3.5
Soya fasulyesi 8.6 Patates 3.0
Buğday kepeği 5.7 Pırasa 2.0
Yulaf kepeği 6.5 Brokoli 2.3
Kuru fasulye 5.6 Armut 1.8
Sarımsak 4.1 Erik 1.5

Bazı Besinlerin İZOFLAVON İçerikleri(mg/100 g yenilebilir porsiyon)*

 Besin OrtalamaDeğerler Besin OrtalamaDeğerler
Soya fasulyesi, Kore (Glycine max) 144,99 Soya peyniri 31,32
Soya fasulyesi, Japonya (Glycine max) 118,51 Tofu** 29,50
Soya fasulyesi, Brezilya (Glycine max) 87,63 Tempeh** 43,52
Soya unu, tam yağlı 177,89 Miso** 42,55
Soya unu, yağsız 131,19 Natto** 58,93
Soya protein konsantresi, su ile ekstrakte edilmiş 102,07 Diğer fasulye çeşitleri 0,06
Soya protein konsantresi, alkol ile ekstrakte edilmiş 12,47 Nohut (Cicer arietinum 0,10
Soya protein isolatı 97,43 Bakla (Vicia faba major) 0,03
Soya fasulyesi filizi 40,71 Mercimek (Lens culinaris) 0,01
Soya sütü 9,65 Fıstık (Corylus cornuta)  
Soya sosu 1,64 Kırmızı yonca(Trifolium subterraneum)  

*Bu değerler, USDA-IOWA STATE Üniversitesi Veritabanı’ndan alınmıştır. Tüm değerler çiğ besin analizleri sonuçlarından hesaplanmıştır.
** Tofu, tempeh, miso, natto uzakdoğuda soyadan elden edilen geleneksel yiyeceklerin ticari adlardır.

ÖSTROJEN İÇEREN BİTKİLER NELERDİR?

Bunların arasında en fazla östrojen içerenlerin soya fasülyesi ve keten tohumu olduğunu belirtelim.

FİTOÖSTROJENLER HANGİ ETKİLERE SAHİPTİR?
Fitoöstrojenler ağırlıklı olarak kadınlara özgü problemlerin çözümlenmesinde destek ve koruyucu olarak kullanılmaktadır. Fitohormonlar ile yapılan araştırmalarında ilginç bulgular yer almaktadır. Yukarıda da bir kısmına değinildiği gibi fitoöstrojenler sadece bayanlara özgü yararlar sağlamamaktadır. Bilhassa tam tahıllı ekmek tüketen ülkeler üzerine yapılan araştırmalarda meme kanseribarsak kanseri ve prostat kanseri gibi kanser türlerine daha az rastlanıldığı ve prostat büyümesinin de engellendiği saptanmıştır.

Östrojen türevleri olan izoflavon ve lignan maddelerinin menopoz şikayetlerinin azaltılmasının yanında bunlar ayrıca hücrelerde oluşan serbest radikal düşmanı olan güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Her iki madde de adeta bir beslenme takviyesi gibi kolesterol metabolizmasını düzenlemekte, dolaşım sisteminin ana elemanları olan kalp ve damarlar (kalp krizine karşı koruyucu, damar kireçlenmesini önleyici) için de koruyucu özellikte olduğu yapılan araştırmalar ile sabitlenmiştir.

İlaveten fitoöstrojenler kan bileşimine etki ederek kan akışkanlığını sağlamakta, egzersiz yapmaya bağlı olarak da osteoporoz adı verilen kemik kaybını yada kemik erimesini bir ölçüde iyileştirebilmektedirler.

Fitoöstrojenlerin etkileri arasında şunlar da sıralanabilir;

!!!!LÜTFEN DİKKAT!!!
Gerek konvensiyonel hormon tedavisi (klasik) gerekse de fitoöstrojenlerin kullanımı ve dozuna doktorlar karar vermelidir.
Rahatsızlık başa geldikten sonra fitoöstrojen kullanımı istediğiniz ölçüde beklentilerinize cevap vermeyebilir. Bu bakımdan bilinçli bir birey olarak erken yaşlardan başlanarak sağlıklı ve doğal beslenmeye özen gösterilmelidir.
Fitoöstrojen bakımından zengin beslenme sayesinde vücudun kendi hormon seviyesi takviye edilir ve buna bağlı olarak da sorunlar baştan halledilmiş olur.
Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus sadece fitoöstrojen bakımından zengin bir diyet kullanmakla ilgili hastalık yada probleminiz giderilemeyebilir. Bu durumda destek hormon tabletlerine ihtiyaç duyulabilir.  Bu durumda duyarlı olmanız ve metabolizmanızın sağlıklı işlevselliği açısından bir doktoru ziyaret etmenizi öneririz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Roka
Çay Ağacı Yağı
Deve Dikeni Kapsülü
ANTİENFLAMATUAR ŞİFALI BİTKİLER
Kuzu Kulağı
Mide Ekşimesine Hangi Şifalı Bitkiler İyi Gelir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.