FLASH LAMBALI EPİLASYONFlash Lambalı Epilasyon

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için başvurulan yollardan ve yöntemlerden bir tanesi de flaş lambalı epilasyondur.

Flash lambalı epilasyon ile kalıcı şekilde istenmeyen tüylerden kurtulma etkili bir yöntem olarak görünmekte ve dünya genelinde yaygınlaşması beklenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tarihçesi

İlk olarak lazer ışınlarına enerji sağlaması için Xenon flaş lambaları kullanılmıştır. Daha sonra lazer teknolojisinin gelişmesi ile beraber göz ve cilt hastalıklarının tedavisinde sadece tıbbi amaçlar için kullanılmaya devam edilmiştir. Doksanlı yıllarda araştırmacılar vasküler lezyonların tedavisinde flaş lambaların kullanımını keşfetmişlerdir.  Elde edilen olumlu sonuçlar FDA’nın onayından hızlı bir şekilde geçmesini sağlamıştır.

Flash lambalar ile ilgili yapılan çalışmaların bir tanesinde vasküler lezyonların tedavisinde yan etki olarak saç dökülmesine neden olduğu görülmüştür. İşte bu yan etkiden hareketle uzmanlar çalışmalarına devam etmiş ve istenmeyen tüylerin kalıcı şekilde dökülmesini sağlamak üzere artık flash lambalarından faydalanmaya başlamışlardır. Böylece 1997 den itibaren FDA’nın onayı ile istenmeyen tüylerin dökülmesinde Flash lambaları kullanılmaya resmi olarak başlamıştır.  Bu tarihten sonra artık tüy dökülmeleri için flash lambaların kullanılması önemli bir başlangıç elde etmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl çalışır?

Kalıcı tüy dökülmesini sağlayan Flash lamba epilasyonu işleminde özel full spektrumlu ışınlar yayan cihazlar kullanılır. Düşük bir aralıktaki kızılötesi ışınları belirli bir dalga boyuna ulaştırılmak için filtre edilir. Filtrelenen bu ışınlar evde kullanılan bir aygıt ile cilde yönlendirilir ve kıllara odaklanılır.

Bu flaş ışınlar ile kıl köklerinin ısı ve mekanik etki ile zarar görmesi aynı şekilde saç kökleri zarar görürken etraftaki diğer dokuların da zarar görmemesi hedeflenir.

Lazer yöntemi ve flash lamba yöntemlerinin arasındaki en önemli fark, kullanılan ışınların dalga boylarının farklı olması ve aynı şekilde ışın şekillerinin farklı olmasıdır.

Flash lamba yöntemi aynı zamanda IPL ve ILS (Yoğun Işık Kaynağı) olarak da adlandırılır.  Lazer yönteminde kullanılan yuvarlak nokta yoğunlaşmasının yerine Flash lamba yönteminde dikdörtgen şekilli ışınlar kullanılır. Dolayısıyla lazer yçntemine göre flash yönteminde daha geniş bir etki yaratılır.    Elde edilen klinik veriler flaş lamba cihazlarının cesaret verici sonuçlar ortaya koyduğunu göstermektedir.

Avantaj ve dezavantajları

Flash lamba yönteminin bir dizi avantajları bulunmaktadır. Bunlar arasında güvenli kullanımı ve kullanışlılığı öne çıkmaktadır. Özellikle sırt ve bacak bölgeleri gibi geniş alanlarda kullanımında ümit verici güvenli sonuçlar elde edilmektedir. Kılların yeniden çıkması daha seyrek olmakta ve rahatsız edici olmayan bir görünüme sahip olmaktadır.

Dezavantajları arasında ise kırmızı ve sarı kıl renklerinde etkisiz olması ve pahalı olması öne çıkmaktadır.

Işık her zaman bir enerji kaynağı olmuştur. Işık enerjisinin kullanımı insan türünün yararına olmuştur. Dolayısıyla Flash epilasyon yöntemi ile istenmeyen tüylerin kalıcı şekilde yok edilmesi insanın daha da güzelleştirilmesi için iyi bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ESTETİK BİR BURUN KAZANMANIN; ÖNCESİ VE SONRASI
Protez Tırnak
Genital Bölge Estetiği
Aktinik Keratöz
Lazer Epilasyon Fiyatlandırması
Bronzlaşma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.