VİTAMİN EKSİKLİĞİ ANEMİSİ

Vitamin eksikliği anemisi, vücuttaki bazı vitamin oranlarının normalden düşük olmasından dolayı kan hücrelerinde meydana gelen eksikliktir. Vitamin eksikliği anemisi ile ilişkili vitaminler folat, vitamin B – 12 ve C vitaminleridir.

Vitamin B12, folat ve C vitaminlerinin besinlerde yeterli miktarda alınmaması bu anemiye yol açar. Ya da diğer bir ihtimal ise, vücudunuzun bu vitaminleri absorbe etmede veya işlemede sorun yaşıyor olmasıdır.

Vitamin eksikliği anemisine bağlı olarak kırmızı kan hücrelerinde eksiklik oluşması halsizlik ve nefes darlığına şikâyetlerini de beraberinde getirir. Vitamin eksikliği anemisi genellikle vitamin takviyeleri ve diyet değişiklikleri ile düzeltilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vitamin eksikliği anemisi belirtileri şunlardır:

• Yorgunluk
• Nefes darlığı
• Baş dönmesi
• Soluk veya sarıya kaçan cilt rengi
• Dilde koyu kırmızı renk değişikliği ve şişkinlik
• Kilo kaybı
• İshal
• Ellerde ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma
• Kas zayıflığı
• Sinirlilik
• Hareketlerde dengesizlik
• Zihinsel karışıklık veya unutkanlık gibi

Sponsorlu Bağlantılar

Vitamin eksikliği genellikle yavaş yavaş gelişir ve birkaç ay ya da yıl boyunca ilerler ve kendini gösterir. Vitamin eksikliği belirtileri ilk başta hafif ve fark edilemeyebilir ancak ilerleme gösterdikçe şikâyetler de artar.

NEDENLERİ NELERDİR?

Vücudun sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmek için gerekli oranda vitaminlerin olmadığı durumlarda vitamin eksikliği anemisi ortaya çıkar. Kırmızı kan hücreleri akciğerlerden vücuda oksijen taşır. Diyetlerde tükettiğiniz besinler söz konusu vitaminler açısından yetersizse vitamin eksikliği anemisi gelişebilir. Vücudun tüketilen besinlerdeki vitaminleri absorbe edememesi de bir diğer nedendir.

Vitamin eksikliği anemisinin nedeni olarak görülen faktörler aynı zamanda megaloblastik anemiler olarak bilinen anemi türleri için de neden teşkil etmektedir: Megaloblastik anemiler şunlardır:

Folat eksikliği anemisi: Vitamin B – 9 olarak da bilinen Folat, ağırlıklı olarak meyve ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan bir besindir. Diyetlerde bu tür gıdaların eksikliği folat anemisine yol açabilir.

Diğer vitaminlerde olduğu gibi Folat’ın vücut tarafından yeterince emilememesi de anemiye yol açar. Tüketilen besinlerin çoğu ince bağırsaklarda emilir. “Crohn hastalığı” veya “çölyak hastalığı” gibi problemleri olan ya da ameliyatla ince bağırsağın bir bölümü alınan kişilerde folat veya folatın sentetik formu olan folik asit gerektiği gibi emilemeyebilir. Alkol de folat emilimini azaltır. Bu yüzden aşırı alkol tüketimi vücutta folat eksikliğine yol açabilir. Bunların yanında anti -nöbet ilaçları gibi bazı reçeteli ilaçlar da besin emilimini engeller.

Böbrek hastalığı için hemodiyalize giren insanlar, hamile veya emziren bayanların folat ihtiyaçları yüksektir.  Bu artan talebi karşılamak için vücudun yetersiz kalması ya da dışarıdan yeterince folat alınmaması anemiye yol açar.

Vitamin B – 12 eksikliği anemisi (pernisiyöz anemi): Vitamin B – 12 eksikliğine bağlı olarak gelişir. B12 vitamini özellikle et, yumurta ve süt ürünlerinde bulunur. İnce bağırsağın alınan B12 vitaminini absorbe edememesi de Vitamin B – 12 eksikliği anemisine yol açar.

İnce bağırsağın emilim yapamaması, ince bağırsak ya da midede gastrik bypass cerrahisi, ince bağırsakta bakteri artışı ya da Crohn hastalığı ve çölyak hastalığı gibi koşullar yol açabilir. Vitamin B – 12 eksikliği aynı zamanda kirli balık yenmesi sonucu vücuda tenya girişinden kaynaklanabilir. Tenya emilen B12 vitamin miktarını azaltır. Ancak, vitamin B – 12 eksikliğinin en yaygın nedeni “intrinsik faktör” denilen bir maddenin eksikliğidir.

“İntrinsik faktör”  mide tarafından salgılanan bir proteindir. Tüketilen B- 12 vitaminlerine bağlanarak ince bağırsağa kadar taşınır ve B12 vitaminlerinin emilimini kolaylaştırır. Intrinsik faktörü olmadan B-12 vitamini absorbe edilemez ve atık olarak vücuttan atılır. Intrinsik faktör otoimmün bir sorundan kaynaklanabilir. Vücut bağışıklık sistemi bu proteini üreten mide hücrelerine yanlışlıkla saldırması sonucu üretilemez. Intrinsik faktör eksikliğinden kaynaklanan Vitamin B-12 eksikliği anemisi, pernisiyöz anemi olarak adlandırılır.

C vitamini eksikliği anemisi: Diğer vitamin eksikliklerine göre nadir olarak görülmekle birlikte C vitamini eksikliği anemisi yeterli miktarda C vitamini alınamadığı için ya da bazı koşullardan dolayı tam olarak emilemediği için görülür.

Tüketilen besinlerden birinin C vitaminini emme yeteneğini bozması da C vitamini anemisine yol açabilir. Ayrıca sigara içilmesi ve alkol tüketilmesi de sebep ola diğer koşullardandır.

KİMLER RİSK TAŞIMAKTADIR?

Vitamin eksikliği anemisi risk faktörleri vitamin eksikliğinin türüne göre değişir.

Folat (folik asit) eksikliği anemisi

Aşağıdaki durumlarda folat eksikliği anemisi riskiniz artabilir:

• Hamile iseniz ve folik asit içeren multivitamin takviyesi almıyorsanız,
• Folat emilimini engelleyen bağırsak sorunlarınız varsa,
• Aşırı alkol tüketimine bağlı olarak emilimin engellenmesi,
• Folat emilimini engelleyebilen anti -nöbet ilaçlar gibi bazı ilaçların alınması,
• Böbrek yetmezliği için hemodiyalize giriyorsanız,
• Kanser tedavisi görüyorsanız (bazı kanser ilaçları folat metabolizması engelleyebilir)
• Meyve ve sebze açısından fakir diyetlerle besleniyorsanız ya da bu tür besinleri çok fazla pişiriyorsanız folat anemisi bakımından risk altındasınız demektir.

Vitamin B – 12 eksikliği anemisi (pernisiyöz anemi )

Vitamin B- 12 eksikliği anemisi riskini arttıran faktörler ise şunlardır:

• B -12 vitamini içeren et ve süt ürünlerinin az tüketilmesi. Özellikle vejetaryen olup et, süt ve diğer hayvansal ürünleri tüketmeyen kişilerde görülme riski daha fazladır.
• Bir bağırsak hastalığının olması, midede anormal derecede bakteriyel çoğalmalar ince bağırsaktan ameliyat geçirme ya da bağırsaklardan B12 vitamin emilimini engelleyen herhangi bir hastalık durumu,

• İntrinsik faktör eksikliği: B-12 vitamin eksikliği anemisi olan çoğu insanda intrinsik faktör eksikliği bulunur. İntrinsik faktör mide tarafından salgılanan ve B-12 vitaminini emilimi sağlayan bir proteindir. İntrinsik faktör eksikliği otoimmün bir reaksiyona bağlı olarak gerçekleştiği gibi kalıtsal da olabilir.

Alınan bazı ilaçlar: Antasitler ve tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar B – 12 emilimini engelleyebilir.

Başka bir otoimmün hastalığın varlığı: Diyabet ya da tiroid hastalığı gibi endokrin sistem ile ilişkili otoimmün bozuklukları olan kişilerin “pernisiyöz anemi” adı verilen vitamin B – 12 eksikliği anemisi tipine yakalanma riskleri vardır.

C vitamini eksikliği anemisi

Aşağıdaki faktörler C vitamini eksikliği anemisi gelişme riskini arttırabilir:

• Yetersiz besleniyor ve ihtiyacınız olan besinleri ve vitaminleri alamıyorsanız,
• Sigara içilmesi vitaminin emilimini azaltarak C vitamini eksikliğine yol açabilir.

KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

Vücudun vitamin açısından yetersiz kalması birçok sağlık sorununa davetiye çıkarır. Bu sorunların başlıcaları şunlardır:

 • Gebelik komplikasyonları: Folat eksikliği anemisi olan gebe kadınların düşük yapma, erken doğum ya da bebeklerinin düşük kilolarda doğma ihtimalleri daha yüksektir. Anneden yeterli miktarda folat alamayan bebekte doğum defektleri ve omurilik kusurları gelişme riski ortaya çıkar. Bu nedenle hamilelik esnasında folik asit takviyesi alıp almama konusunda doktorunuzdan bilgi alınız.

Sinir sistemi bozuklukları: B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli olduğu kadar sağlıklı bir sinir sistemi için de önemlidir. Tedavi edilmeyen vitamin B – 12 eksikliği örneğin ellerde ve ayaklarda karıncalanma gibi kalıcı nörolojik sorunlara yol açabilir. B-12 vitamini sağlıklı beyin fonksiyonları için gereklidir çünkü zihinsel karışıklık ve unutkanlığa yol açabilir. Vitamin B – 12 eksikliğinin tedavisİ zamanında yapılmadığında kalıcı nörolojik komplikasyonlara yol açabilir. Anemiden önce bu tür sağlık sorunları ortaya çıkar.

• İskorbüt (diş eti çekilmesi): C vitamini eksikliğinin yol açtığı bir hastalıktır. Diş etlerinin çekilmesinin yanı sıra diş eti kanaması da gerçekleşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tok kalmanın yolları
Kanser Olmamak İçin Nasıl Beslenmeli
iştah kesiciler
Beyin ve Vücut Sağlığı İçin Doğru Beslenme
Kırmızı biberin faydaları nelerdir
Marulun faydaları nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.