Folik asit hamile kalan anne adaylarının hemen hemen tamamının alması istenilen bir vitamindir.  Bu vitamin b grubu vitaminlerden bir tanesidir. Folik asit özellikle kan metabolizması üzerinde oldukça etkili bir maddedir. Suda çözünebilen folikasit kan yapıcı takviyelerin en önemlilerindendir.

Normal bir insanda protein ve aşırı kalori eksikliğinde karşılaşılabilen folik asit düzeyindeki eksiklik hamilelik sırasında hemen hemen bütün anne adaylarında görülür.  Eksikliğinin giderilmesi gereken folat ; alabalık, fıstık, piliç eti, ıspanak, maydanoz, karaciğer, brokoli, lahana, böbrek, esmer ekmek, portakal, marul,muz, yumurta, sığır eti, elma, üzüm, pişmiş yumurta gibi besin kaynaklarında bulunur. Folatın en çok bulunduğu ilk 10 gıda maddesi ise alabalık, fıstık, piliç eti,ıspanak, maydanoz, karaciğer, brokoli ve lahanadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelik sırasında anne adayı iki can taşır. Karnındaki bebeğini hamile kan damarları yoluyla besler bu da kanın önemini bir kat artırır. Kansızlık gerçeği folik asit takviyesiyle alt edilebilir. Folik asidin önemi kan metabolizması üzerindeki hayati etkisinden kaynaklanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karbonhidratlar
Arı Poleni Neye İyi Gelir
İştah Kesici Yiyecekler
Çikolatada yüksek miktarda enerji bulunmaktadır.
Yediğiniz Halde Zayıflıyor musunuz?
Fast Food Yiyeceklerin Zararları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.