FOSFAT TUZLARI
Fosfat tuzları, tuzlar ve mineraller ile birçok farklı kimyasal fosfat kombinasyonlarını ifade eder. İnsanlar fosfat tuzlarını ilaç olarak kullanır. Organofosfatlar, çok zehirli tribasic sodyum fosfat ve tribasic potasyum fosfat gibi maddelerle fosfat tuzlarını karıştırmayın ve dikkatli olun.

FOSFAT TUZLARI
Alüminyum Fosfat, Kalsiyum Fosfat, Kalsiyum ortofosfat, kalsiyum fosfat dibazik Dihidrat, kalsiyum fosfat Tribasic, Dibazik Kalsiyum Fosfat Dihidrat, Di-Kalsiyum fosfat, Dikalsiyum fosfat, Dikalsiyum Fosfat, magnezyum fosfat, Merisier Dibazik Potasyum Fosfat, Dipotasyum Hidrojen ortofosfat, Dipotasyum monofosfat, Dipotasyum Fosfat, mono Potasyum Fosfat, Potasyum Asit Fosfat, Potasyum Biphosphate, Potasyum dihidrojen ortofosfat, Trikalsiyum Fosfat, Dibazik Sodyum Fosfat, disodyum hidrojen ortofosfat, disodyum hidrojen ortofosfat dodekahidratı, fosfat disodyum hidrojen fosfat, Sodyum ortofosfat.

Sponsorlu Bağlantılar

FOSFAT TUZLARININ VÜCUTTAKİ ETKİLERİ
Kanda düşük fosfat (sodyum ve potasyum fosfat) olması durumunda kullanılır. Fosfat tuzları bazı tip böbrek taşlarının önlenmesinde son derece etkilidir. Ayrıca fosfat tuzları kolonoskopi gibi bazı bağırsak testleri ve buna hazırlık olarak müshil maddesi olarak bağırsakları temizleme için sodyum fosfat kullanılır.

Hassas dişler ve mide ekşimesi için de faydalı tuzlardır. Bazı kimseler atletik performansı artırmak için de kullanırlar.

FOSFAT TUZLARI NASIL ETKİ EDER?
Fosfatlar normal gıdalardan emilir. Fosfat tuzları vücutta önemli görevleri olan kimyasallardır. Önemli olan görevleri arasında hücre yapısı, enerji taşıma ve depolama, vitamin fonksiyonu ve sağlık için gerekli çok sayıdaki diğer işlemler için gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Fosfat tuzları, bağırsak içeriğinin daha hızlı boşaltılması ve barsak hareketliliğinin sağlanmasını sağlayan bir “laksatif” olarak davranır.

FOSFAT TUZLARI GÜVENLİ Mİ?
Fosfat tuzları sodyum, potasyum, alüminyum, veya kalsiyum içeren şekilleri ile bazen yada kısa vadede kullanıldığında çoğu insan için güvenlidir. Düzenli uzun süreli kullanımda vücutta fosfat ve diğer kimyasal bileşiklerin dengesini bozabilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Bunun önlemek için bir sağlık profesyoneli tarafından takip edilmelidir.

Fosfat tuzları sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarının neden olduğu ishal, kabızlık ve diğer sorunlara yol açabilir.

Hamile veya emziren kadınlar için gıdalarla alındığında güvenlidir.  18 yaşın üzerindeki anneler için günde 700 mg ve 14-18 yaş arasında anneler için ise günlük 1250 mg önerilen miktarda kullanıldığında güvenlidir. Diğer miktarda yani farklı miktarlarda alınacaksa sadece bir sağlık uzmanının tavsiye ve sürekli bakımı ile kullanılmalıdır.
Bu organofosfatlar gibi maddeler ile ya da çok zehirli olan tribasic sodyum fosfat ve tribasic potasyum fosfat ile fosfat tuzlarını karıştırmayın. Aşağıdaki durumlarda bulunan kişiler bir doktor reçete etmediği sürece fosfat tuzları kullanmamalıdırlar;

  • Böbrek hastalığı varsa
  • Kalp hastalığı varsa
  • Bu, yüksek veya düşük kalsiyum kan düzeyleri varsa
  • Yüksek fosfat kan düzeyleri varsa
  • Kalp yetmezliği
  • Karaciğer sorunları (siroz) ve ödem varsa fosfat tuzları kullanmamamızda yarar var.

FOSFAT TUZLARI İLAÇLARLA ETKİLEŞİM
Bifosfonatlar
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Vücutta bifosfonat ilaçlar ve hem de fosfat tuzları düşük kalsiyum düzeyleri için kullanılır. Fosfat tuzlarının büyük miktarda alınması, kalsiyum düzeyleri çok düşük hale gelmesine neden olabilir.
Bazı bifosfonatlar alendronat (Fosamax), nat (Didronel) risedronat (Actonel), tiludronate (Skelid) ve diğerleridir.

FOSFAT TUZLARI İLE İLGİLİ DOZAJ
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Çok düşük fosfat düzeyini yükseltmek için: Doktorlar kan kalsiyum ve fosfat düzeylerini ölçer ve sorunu gidermek için yeterli fosfat verirler.

GÜNLÜK ÖNERİLEN FOSFAT MİKTARLARI

YAŞ MİKTAR
1-3 yaş 460 mg
4-8 yaş 500 mg
Erkekler ve kadınlar 9-18 yaş 1250 mg
18 yaş üstü erkek ve kadın 700 mg
0-6 aylık bebekler 100 mg
7-12 ay bebekler 275 mg

FOSFAT TUZLARI TOLERE EDİLEBİLİR ÜST ALIM SEVİYELERİ

YAŞ MİKTAR
Çocuklar 1-8 yaş günde 3 gram
Çocuk ve erişkinlerde 9-70 yaş günde 4 gram
70 yıldan daha yaşlı yetişkinler günde 3 gram
Hamile kadınlar, 14-50 yaş günde 3,5 gram
Emziren kadınlar, 14-50 yaş günde 4 gram

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Beta Karoten
Demir Bakımından Zengin Besinler
GUGGUL TABLET KAPSÜL
Fitoform Kapsülü
Nar Çiçeği Kapsülü
BALIK YAĞI HAPI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.