FOSFATİDİLSERİN
Fosfatidilserin bir kimyasaldır. Vücut fosfatidilserin yapabilir ama en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden alır. Fosfatidilserin takviyesi sığır beyinleri kullanılarak yapılabilir, ancak günümüzde genellikle lahana veya soyadan üretilmektedir. İnsanlar fosfatidilserini ilaç için kullanmaktadırlar.

FOSFATİDİLSERİN DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
BC-PS, sığır Cortex fosfatidilserin, Sığır fosfatidilserin, Fosfatidilserina, LECI-PS, Lesitin fosfatidilserin fosfatidilserin, fosfatidilserin Sığır, phosphatidylserine de soya, Fosfatidil Serine, PS, PtdSer, Soya-PS, Soya fosfatidilserin.

Sponsorlu Bağlantılar

FOSFATİDİLSERİN ETKİLERİ NELERDİR?
Bu kimyasal Alzheimer hastalığı ve yaşlı insanlarda (senil demans) zihinsel karışıklık durumlarına karşı kullanılmaktadır. Bunlara ilave olarak yeterli kanıt olmasa da;

  • Depresyon,
  • Egzersize bağlı stres,
  • Atletik performansı geliştirmek,
  • Düşünme yeteneğini geliştirmek,
  • Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi koşullarda kullanılabilmektedir.

FOSFATİDİLSERİN NASIL ETKİ EDER?
Fosfatidilserin vücut fonksiyonlarında yaygın olarak kullanılan önemli bir kimyasaldır. Bu, hücre yapısının bir parçasıdır ve özellikle beyinde hücresel fonksiyonunun bakımının anahtarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

FOSFATİDİLSERİN NE KADAR GÜVENLİ?
Fosfatidilserin çoğu insan için güvenli olabilir. Fosfatidilserin özellikle 300 mg üzerindeki dozlarda, uykusuzluk ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir.
Hayvansal kaynaklardan elde edilen ürünlerde, deli dana hastalığı gibi hastalıkların iletimi gibi bazı endişeler vardır.

Bugüne kadar hayvan takviyeleri kullanılması ile hastalıklara yakalanma ile ilgili bilinen herhangi bir durum mevcut değildir. Ama daha güvenli olmaları yönünden bitkilerden yapılan takviyeleri seçiniz. Eğer gebe yada emzirenseniz bu ürünü kullanmamakta fayda var.

FOSFATİDİLSERİN İLAÇLARLA ETKİLEŞİM
Antikolinerjik ilaçlar
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.

Fosfatidilserin bu ilaçların etkilerini azaltabilir.
Bazı kurutma ilaçlar, atropin, skopolamin, ve alerji (antihistaminikler) ve depresyon (antidepresanlar) için kullanılan bazı ilaçlar sayılabilir.
Alzheimer hastalığı ilaçları (asetilkolinesteraz (AChE) inhibitörleri)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Fosfatidilserin, asetilkolin adı verilen vücuttaki bir kimyasalın miktarını artırabilir. Alzheimer hastalığı için kullanılan ilaçlar, asetilkolinesteraz inhibitörleri de kimyasal asetilkolin miktarını artırabilir. Bu ilaçlarla birlikte fosfatidilserin kullanımı ilaçların ilaç etkileri ve yan etkileri artabilir.
Bazı asetilkolinesteraz ilaçları donepezil (Aricept), takrin (Cognex), rivastigmin (Exelon) ve galantamin (Reminyl, Razadyne) içerir.
Glokom, Alzheimer hastalığı ve diğer koşulları (Kolinerjik ilaçlar) için kullanılan çeşitli ilaçlar
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Fosfatidilserin, asetilkolin adı verilen vücuttaki bir kimyasalın miktarını artırabilir. Bu kimyasal Alzheimer hastalığı, glokom ve diğer koşullar için kullanılan bazı ilaçlarla benzer etki gösterir. Bu ilaçlarla birlikte fosfatidilserin almak, yan etkilerin görülme sıklığı ve olasılığını artırabilir.
Bazı glokom, Alzheimer hastalığı ve diğer koşullar için kullanılan bu ilaçlar pilokarpin (Pilocar ve diğerleri) ve diğerleri sayılabilir.

FOSFATİDİLSERİN DOZ AYARLAMASI
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Alzheimer hastalığı ve diğer yaşa bağlı düşünce ve hafıza zayıflığı için: Fosfatidilserin, günde üç kez 100 mg.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
PİRÜVAT
BİFİDOBAKTERİ
Astaksantin Nedir? Neye İyi Gelir?
PORİA MANTARI
Nar Çiçeği Kapsülü
KONDROİTİN SÜLFAT
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.