FOSFOR FAZLALIĞIfosfor-fazlaligi

“Hiperfosfatemi” kanda inorganik fosfatın yüksek seviyelerde olmasını tarif etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Fosfor için normal aralık 2.5-4.5 mg / dL.’dır. Normal değerler laboratuvardan laboratuvara değişebilir.

Dişler ve kemiklerde bulunması ile fosfat ya da fosfor kalsiyum ile benzerlik gösterir. Kalsiyum gibi, düzgün fosfatı da absorbe etmek için D vitamini gereklidir.

Böbrekler fosfat boşaltır. Bu nedenle, artan fosfat seviyelerinin (veya hiperfosfatemi) en sık nedeni böbreklerin fosfatı yeterince filtreleyememesidir. Hiperfosfatemi aynı zamanda aşağıdaki durumlara sahip kişilerde görülür:

 • Diyetlerde aşırı fosfat alımı (laksatif veya lavman yoluyla da olabilir)
 • Vücudunuzda kalsiyum veya magnezyum eksikliği olabilir veya hiperfosfatemi’ye neden olabilecek düzeyde çok fazla D vitamini olabilir.
 • Şiddetli enfeksiyonlar hiperfosfatemi ile sonuçlanan fosfat düzeylerinde artışa neden olabilir.
 • Hücre yıkımı (kemoterapi ile tümör hücrelerinin hızlı bir oranda ölmesi). Bu durum tümör lizis sendromuna neden olabilir.
 • Solunum problemleri (solunum asidoz)
 • Kas hasarına neden uzun süreli egzersizler ile de yüksek fosfat seviyelerine sahip olabilirsiniz. Bazı sporcular ve mesafe koşucuları rabdomiyoliz denilen bu durum ile karşılaşmaktadır.
 • Kandaki fosfat düzeylerinin artmasına ve hiperfosfatemi’ye neden olan tiroid, paratiroid bezi veya diğer hormonlar ile ilgili sorunlar olabilir.
 • Böbrek yetmezliği hiperfosfatemi’ye neden olabilir.

Bazı hiperfosfatemi belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar

Hiperfosfatemi belirtileri arasında kanda fosfat seviyelerinin artmış olması vardır. Hastalığa bağlı olarak diğer mineral değerlerinin de etkilenme olasılığı bulunmaktadır.

Hiperfosfatemi’nin hiçbir belirtisi yoktur. Kanda fosfat seviyelerinin yüksek olduğu anlaşılmaz. Yaşadığınız belirtiler altta yatan hastalığa bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  selam bebegımın dızzınden takır tukur sesler gelıyor nededını anlıyamadık ve merak edıyoruz bebegımız su anda 4 aylık dız kapagından sesler gelıyor bunu sebebı nedır sorun olabılırmı?

  Sağlık

  doktora götürdük ve kan testi ısdedıler sonuca göre hersey normal dedıler ama fosfor bıraz fazla dedıler 3 hafta sonra tekrar gelmemızı ıstedıler tekrar kan testi olucakmıs …ben korkuyorum merak edıyorum dızınde cok ses gelıyor takur tukur dıye cevabınızı beklıyoruz ıyı calısmalar

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
D Vitamini Yetersizliği
Dalak Büyümesi, Belirtileri ve Nedenleri
Sol Bacakta Keskin Ağrı
Ataksi
Kehribar Taşı
Boyundan Ses Gelmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.