GANGLİON KİSTLERİ

Ganglion kistleri en sık el bileğinin ve elin üst kısmında görülen kanserli olmayan kitlelerdir. Bileğin alt kısmında avuç içinde ve parmakların tırnaklara yakın kısımlarında da yaygın olmayan şekilde görülebilmektedir. Ayrıca ayak ve bacaklarda da oluşabilir. Ganglion kistleri genellikle yuvarlak veya oval şekillidir ve jöle benzeri bir sıvı ile doludur.

Sponsorlu Bağlantılar

Ganglion kistleri bir bezelye büyüklüğünde olabildiği gibi büyükleri 2.5 cm çapında olabilmektedir. Yakınındaki bir sinire baskı yaptığı takdirde ganglion kistleri ağrılı olabilir. Bazen eklemelerin hareketini de kısıtlayabilmektedirler.

Eğer ganglion kisti sorun verecek şekilde belirtilere neden oluyorsa, doktorunuz bir iğne ile kistin içinin boşaltılmasını önerebilir. Kistin ameliyat ile çıkarılması da diğer bir tedavi seçeneğidir. Ancak eğer bir belirti ve şikâyetiniz yoksa herhangi bir tedavi girişimine gerek yoktur. Birçok durumda, kistler kendi kendine kaybolmaktadırlar.

BELİRTİLER

Ganglion kistleri için gösterilebilecek tipik belirtiler şunlardır:

Konum. Ganglion kistleri en sık el ve el bileklerinin kiriş veya eklemleri üzerinde oluşur. Bu kistlerin yaygın olarak görülebildiği diğer yerler ise ayaklar ve ayak bilekleridir. Aynı zamanda eklem yakınlarında da gelişebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Şekil ve boyut. Ganglion kistleri yuvarlak veya oval şekillidir ve genellikle çapı 2.5 cm den daha küçük olmaktadır. Bazıları hissedilemeyecek kadar küçüktürler. Kistin boyutu genellikle tekrarlayan hareketlerin yapıldığı ve kistin üzerinde yer aldığı eklemler kullanıldığında büyümektedir.

Ağrı. Ganglion kistleri genellikle ağrısızdır. Ancak, kist üzerinde bulunduğu sinirlere baskı yaparsa ilgili bölgede şişkinliğe, karıncalanmaya, uyuşmaya ve kas zayıflamasına neden olabilir. Sinire baskı yapan kist çok ufak dahi olursa bu olumsuz etkileri gösterebilir.

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİDİR?

Eğer el, el bileği, ayak ve ayak bileğiniz üzerinde gözle görülür bir şişlik görürseniz veya ağrı yaşarsanız bir cildiye (dermatoloji) doktoruna görününüz. Doktorunuz tanıyı belirleyecek ve tedaviye gerek olup olmadığını size söyleyecektir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Ganglion kistlerinin niçin oluştuğu net değildir. Eklemeleri saran sıvının veya kirişlerin bir şekilde yerinden dışarı çıkması ve içi su dolu küçük bir balon gibi şişkinlik oluşturması neden olarak gösterilebilir. Kistin içi eklemlerde veya çevre kirişlerde bulunan sıvıya benzer yoğun yağ tabakası gibi bir sıvı ile doludur.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Ganglion kistlerinin oluşma riskini arttıran faktörler şunlardır:

Cinsiyet ve yaş. Ganglion kistleri herkeste görülebilmesine rağmen, en çok 20li ve 30lu yaşlar arasındaki kadınlarda görülür.
Osteoartrit (kireçlenme). Tırnaklarına yakın parmak eklemlerinde kireçlenme, aşınma ve yıpranma şeklinde artriti olan kişilerde bu eklemlere yakın bölgelerde ganglion kistlerinin gelişme riski daha fazladır.
Eklem veya kiriş yaralanması. Geçmişte yaralanan eklem veya kirişlerin gelecekte ganglion kistleri geliştirme olasılığı daha yüksektir.

TESTLER VE TEŞHİS

Fiziki muayene sırasında doktorunuz kitlenin hassasiyetini ve rahatsızlığını test etmek için üzerine baskı uygulayacaktır. Ayrıca kitlenin içinin katı mı yoksa sıvı mı dolu olduğunu belirlemek için kiste ışık tutabilir.

Röntgen, ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi görüntüleme testleri de istenebilir. Bu testler ile kitlenin artrit ya da bir tümör olup olmadığı ortaya çıkarılır. MR ve ultrason testleri aynı zamanda gizli kistleri de tespit edebilir.

Ganglion kisti tanısının konması aspirasyon işlemi ile de yapılabilir. Aspirasyon işleminde doktorunuz kist içindeki sıvıyı dışarı çekmek için bir iğne ve şırınga kullanır. Ganglion kistinden çekilen sıvı yoğun, şeffaf ya da saydam olacaktır.

TEDAVİLER VE İLAÇLAR

Ganglion kistleri genellikle hiçbir tedavi gerektirmez ve ağrısızdırlar. Birçok durumda, doktorlar beklenmesini ve kistin takip edilmesini önerirler. Ancak eğer ganglion kisti ağrılara neden oluyor ve eklem hareketlerini kısıtlıyorsa doktorunuz aşağıdaki işlemleri tavsiye edebilir:

İmmobilizasyon. Ganglion kistinin büyümesini engellemek için kistin bulunduğu bilek ve diğer bölgelerin hareketsiz kalmasını sağlanmalıdır. Bunun için bileklik ve atel kullanılması önerilir. Kistin küçülmesi sinirler üzerinde düşen baskıyı azaltarak ağrıların hafiflemesini sağlar.
Aspirasyon. Bu işlemde doktorunuz kistteki sıvıyı boşaltmak için özel bir iğne kullanır. Aspirasyon işlemine geçmeden önce doktorunuz kist içerisine bir enzim enjekte eder. Enjekte edilen bu enzim kistteki sıvını daha akışkan olmasını ve daha kolay çekilmesini sağlayacaktır. Aspirasyondan sonra, bazı doktorlar kistin tekrar nüksetme olasılığını azaltmak için kistin içine steroid ilacı enjekte ederler.
Ameliyat. Eğer ganglion kisti için uygulanan diğer tedaviler işe yaramadıysa ameliyat yapılması gerekebilir. Ameliyat sırasında kist ve kistin eklem veya kirişlerle olan bağlantıları kesilir. Nadiren ameliyat sırasında kisti çevreleyen sinirler, kan damarları veya kirişlerde yaralanmalar oluşabilir. Aynı şekilde yaygın olmamakla birlikte ameliyat sonrası kist tekrar oluşabilir.

EVDE YAPILABİLECEKLER?

Kistten dolayı oluşan ağrıları azaltmak için ibuprofen veya naproksen etken maddeli reçetesiz ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Bazı durumlarda, ayak ve ayak bilekleri üzerinde yer alan kistlerde rahatlama sağlamak için ayakkabı değiştirmek veya uygun düzenlemeler yapmak önerilebilir.

Yapılmaması gerekenler:

Eski ev tipi bir yöntem olarak, ganglion kisti üzerine kisti küçültmek için ağır bir nesne ile baskı uygulaması yapılırdı. Ancak darbe gücü elinize veya ayak çevresindeki yapılara zarar verebilir. Bu nedenle bu etkili bir yöntem değildir. Ayrıca, elinize geçen herhangi bir iğne ile kisti patlatmaya çalışmayın. Bu durum da enfeksiyona yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    nisa

    12 yasında bir kardeşim var ve sag ayagının parmaklarından bırınde surekli bir agrı oldugunu söylüyordu ayagına kımseyı dokundurtmaz ve bısey degdıgınde bagırmaya baslar ve agrıdıgını soyler bunun uzerıne doktora goturduk patolojik effüzyon saptanmıs ve 1.5 cm boyutunda ganglion kisti dedı 1 sene once kactane doktora goturduk ama hıc bısey cıkmamıstı sımdı goturdugumuzde bu teşhisi koydular ameliyat olmasımı lazım bu kist nası gıdebılır hıc bı bılgımız yok yardımcı olabılırmısınız

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
PARMAK ŞİŞMESİNİN NEDENLERİ VE SONUÇLARI NELERDİR?
Egzama Nedir
Sıtma Hastalığı
Lenf Bezi Kanseri
Ultrason
Gebeliğin 10. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.