Gapo sendromugapo-resmi
Nadir görülen rahatsızlık genetik nedenlere bağlı olarak gelişir. Gapo sendromu doğuştan gelen bir rahatsızlıktır. Ağır büyüme bozukluğu şeklinde ilerleyerek kemiklerde, deride ve özellikle diş etlerinde kendisini gösterir. GAPO aslında genetik hastalığın sonucunda ortaya çıkan sendromların baş harflerinden meydana gelen bir kısaltmadır. Hastalık belirgin bir büyüklükte alın oluşumu, başın üst kısmının büyüyerek kafa bölgesini baskılaması, deride ileri derecede kırışıklıklar ve kemik yaşının hızla ilerlemesi şeklinde insan yaşamını etkiler.

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtileri Nelerdir?
gapo-sac-dokulmesiİlk aşamalarda özellikle kemiklerde büyüme geriliği şeklinde kendini gösterir. Bundan dolayıdır ki hastalarda boy kısalığı görülür. Deride meydana gelen metabolik sorunlardan dolayı şakaklardan başlayan kellik görülür. Bu kellik ilerleyen yaşla beraber artarak devam eder. Erkek bireylerde bayan bireylere göre kellik daha hızlı ilerleyerek zamanla bütün saç kaybedilir. Diş etleri ileri derecede büyüyerek dişleri baskılar bunun sonucunda dişlerde kırılganlık artar ve zamanla diş kayıpları olağan bir durum alır. GAPO sendromu sinir sisteminde de önemli sorunlara neden olur bu hastalık sonucunda özellikle görme sorunları ortaya çıkar. Bu sorunlar çevresel görme ve renk körlükleri şeklindedir. Zamanla sendromu yaşayan insan renklerin hemen hemen hepsini birbirine karıştırmaya başlar. Hastalığın en belirgin etkileri hastaların yüzlerinde ortaya çıkar. Buna göre hastaların alınları ve başlarının tepe kısmı belirginleşir. Elmacık kemikleri ortaya çıkıp gözleri baskılar. Hastaların yüzlerindeki etli alanlar olan kaş ve çevresi, dudak ve çevresi ileri derecede gelişme gösterir. Bu orantısız büyümelerden burun ve burun kemeri de nasibini alır.

Sponsorlu Bağlantılar

GAPO Hastalığı Ne Zaman Ortaya Çıkar?
Hastalık genetik bir sorundur. Dolayısıyla hastalık birey ana rahmine düşer düşmez ortaya çıkar. Fakat hastalığın anlaşılması(teşhisi) büyümeyle birlikte mümkündür. Genellikle sendromu taşıyan bireyler 1 yaşından önce teşhis edilir.
Sendrom Neden Kaynaklanır?
Gapo-genetikHastalık anne ve babada var olan çekinik bir sorundur. Kromozonlar anne ve babadan gelen özellikleri çocuğa aktaran yapılardır. Eğer annede ve babada kromozomların özel bir bölümü silinmişse ve bu silinen bölgeler karşılıklı bir araya gelmişse bu sendrom ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkabilmesi için hem anne hem de baba bu hastalığı taşıyor olması gerekmektedir.
Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hastalığın tedavisi yoktur. Ancak hastalığın yan etkilerini ortadan kaldırmaya ya da hafifletmeye yönelik çalışmalar yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sürekli Başım Ağrıyor
Metanol Zehirlenmesi
Kıkırdak İyileşmesine İyi Gelen Besinler
Günlük Şeker Alımı
Cilt Morarması Nedenleri
Çekicilik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.