GARGARA TEHLİKELİ Mi?gargara-tehlikeli-mi

Gargaralar ağız içi temizliğin sağlanması amacıyla mikropları öldürmek yada en azından çoğalmalarını engellemek amacı ile kullanılır. İçeriğindeki birtakım maddeler sayesinde bakterilerin hücre zarları parçalanarak yok edilir. Fırçalama üşengeçliğindeki çoğu kişinin, zamandan ve işten tasarruf etme adına sık başvurdukları bir ağız temizliği seçeneğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Antiseptik gargaralar sabah diş fırçaladıktan sonra, yemeklerden sonra ve yatmadan önce hızlı bir şekilde temizlik ve ferahlık vermek amacı ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Sıklıkla kalan mikropları öldürmek için diş macunu yerine kullanılan gargara, tükürme ihtiyacı doğuran ölümcül bir alışkanlık haline gelebilir. Free Radical Biology and Medicine (Serbest Radikal Biyolojisi ve Tıp) dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, günde iki defa gargara kullanmak – Corsodyl gibi- tansiyonun 3,5 mm/Hg kadar yükselterek kalp krizi riskinin artmasına yol açabilir.

Yüksek tansiyon koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği, inme ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek ciddi bir durumdur. Tansiyonun yüksek kalması durumu, zamanla vücuda zarar verebilir ve kalp kan pompalaması esnasında arter duvarlarına karşı kanın itilmesini etkileyebilir. Kan basıncındaki 1-2 sayılık bir yükselme inmeden ölüm riskini % 10 ve kalp hastalığından ölüm oranını ise %7 artırabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişinin yaşı, aile öyküsü, fazla kilolu veya obez olması ve fiziksel hareketsizlik yüksek kan basıncını tetikleyebilen önemli faktörlerdir. Kilolu ve obez kişiler, yüksek derecede kalp atışına neden olan fiziksel hareketsizlik durumunda, onların vücutlarının dokuları için daha fazla oksijen ve besin öğesine gereksinimleri vardır. Kalp hızı yüksek olan bir kişinin kalbi, arterler üzerinde oluşan daha güçlü bir kuvvet nedeni ile her kasılma esnasında daha zor çalışmaktadır. (Londra) Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar günlük olarak antiseptik gargara kullanmanın kan damarlarını rahatlatmaya yardımcı olmaktan sorumlu “yararlı” bakterileri öldüren içerdiği bir kimyasal nedeni ile yüksek tansiyon ihtimalini artırdığına inandığını belirtiyor.

Çalışmanın yazarı ve onun ekibi iki haftalık bir süre boyunca klorheksidin bazlı antiseptik gargara (Corsodyl)’ nın etkilerini sağlıklı katılımcıların küçük bir grubunun tansiyonu üzerine olan etkilerini gözlemlediler. Klorheksidin, diş eti iltihabı, ağız ve dişetinin diğer sorunlarında tedavi amaçlı kullanılan bir antiseptiktir. Toplam 19 katılımcıya ilk yedi günlük kontrol süresi ve ardından da antiseptik gargara ile yedi günlük bir tedavi dönemi uygulandı. Araştırmacılar, her çalışma dönemi sonrasında nitrit düzeyleri ve ağız nitrat azaltma kapasitesini kaydettiler.

klorheksidinBulgular ise şöyle; Cordosyl kullanımı, kan basıncını artırmak ile ilişkili olan plazma nitrat düzeylerini azaltan nitratı nitrite olan oral bakteriyel dönüşümü azaltmaktaydı. Yanı sıra günde iki kez gargara kullanan katılımcılarda kan basıncının 2-3,5 mmHg arasında yükseldiğini gösterdi.

Çalışmanın yazarları, ayrıca, kan basıncının bedensel kontrolü ve plazma nitrat seviyesinde hayati bir rol oynayan ağızdaki yararlı bakterileri öldürdüğüne inanmaktadırlar. İlaveten, günlük bazda bu yararlı mikroorganizmaların yok edilmesi, bir felakettir ve kan basıncındaki küçük bir yükselişin dahi kalp hastalıkları ve inme nedeni ile meydana gelen ölüm ve hastalıklar üzerine önemli bir etkiye sahiptir. Elbette yukarıda sayılanlar arasında diş eti ve diş enfeksiyonu olanlar için söylenmemektedir. Böyle koşullar için tedavi aranması esastır.

Corsodyl üreticileri bu antiseptik gargaradaki klorheksidin, hacmin % 0.2’ sini oluşturmaktadır. Corsodyl diş eti kanaması, ağız yarası ve enfeksiyonu, diş eti harabiyeti ve cerrahi müdahale sonrası iyileşme için kullanılabileceği ürünün wesitesinde yer almaktadır. Şirket aynı zamanda günlük kullanım için yüzde 0.06 klorheksidin içeren Corsodyl yapmaktadır.

Tüm gargaralar kimyasal klorheksidin içermeyebilir. Listerine gibi popüler ürünlerde bulunmayabilir. Bu nedenle çalışmanın sonuçlarını tüm gargaralar ile bağdaştırmamak gerekir. Çalışmanın yazarları piyasada halen yer alan ve Cordosyl gibi aynı etkilere sahip olan gargaralar için uyarıyor ve bu tür ürünlere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Eğer sizin de ağzınızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bir diş hekimine görünmeden gargara kullanmayın. Her kişinin ağız hijyeni ihtiyaçlarına bağlı olarak, diş hekiminiz günlük ağız hijyeninin rutin bir parçası olarak florid veya antimikrobiyal ajan içeren gargaralar kullanmanızı önerebilir. Genel olarak, sürekli kötü nefesi örtebilmek için buna ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bir diş hekimine görünmeli ve altta yatan nedene bağlı olarak tedavi seçeneği belirlenmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Liken Planus
Diş Ağrısında İlk Yardım
DİL KURULUĞU
Civanın Sağlığa Zararları
Dolgudan Sonra Geçici Diş Ağrısı
Dolgu Sonrası Diş Hassasiyeti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.