GASTRİK BYPASS AMELİYATI

Gastrik bypass ve diğer kilo verme ameliyatları sindirim sisteminizde değişiklikler yaparak, az yemek yemenizi sağlayarak, alınan besinlerin emilimini kısıtlayarak veya her ikisini de yaparak fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olurlar. Gastrik Bypass ameliyatı ve diğer cerrahi müdahaleler diyet ve egzersiz çalışmaları ile sonuç alınamayan aşırı kilolar veya çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen aşırı fazla kiloları olan durumlarda tercih edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Obezite cerrahisinin yaygın olarak bilinen bir dizi kilo verme türleri vardır. Gastrik bypass da birçok ülkede obezite cerrahisinin en yaygın türlerinden biridir. Genellikle diğer kilo kaybı ameliyatlarından daha az komplikasyon riski taşıdığından dolayı birçok cerrah gastrik bypass ameliyatını tercih etmektedir.

Yine de, gastrik bypass da dâhil olmak üzere kilo verme ameliyatlarının tümü ciddi riskler ve yan etkiler oluşturabilecek derecede önemli işlemlerdir. Ayrıca, obezite cerrahisinden sonra uzun vadede başarı elde etmek için diyetlerde kalıcı ve sağlıklı değişiklikler yapmak ve düzenli olarak egzersizlere devam etmek gerekebilir.

AMELİYAT NİÇİN YAPILMAKTADIR?

Gastrik bypass cerrahisi, fazla kilolarınızı vermenize yardımcı olmakta ve aşırı kilolardan kaynaklanan potansiyel olarak yaşamı tehdit eden hayati riskleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Bu sağlık sorunları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

• Midede reflü hastalığı,
• Kalp hastalığı,
• Yüksek tansiyon,
• Şiddetli uyku apnesi,
• Tip 2 diyabet,
• İnme gibi.

Gastrik bypass ve diğer kilo kaybı ameliyatları genellikle diyet değişiklikleri ve egzersiz alışkanlıklarını düzelttikten sonra olumlu bir gelişme sağlanamadıysa tercih edilir.

KİMLER İÇİN UYGULANIR?

Genel olarak, gastrik bypass ve diğer kilo kaybı ameliyatları aşağıdaki şartları sağlayan kişiler için uygun görülmektedir:

• Vücut kitle indeksi (VKİ) 40 veya daha yüksek olanlar (aşırı şişmanlar),

• VKİ’si 35-39.9 (obezite) arası olup tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve şiddetli uyku apnesi gibi kilolarla ilişkili ciddi sağlık sorunu olanlar için önerilmektedir. Bazı durumlarda, VKİ 30 ile 34 arasında olanlarda da eğer fazla kilolarla ilişkili ciddi sağlık problemleri varsa, cerrahi girişim uygun görülmektedir.

Ancak gastrik bypass ameliyatı aşırı kilolu olan herkes için uygulanamamaktadır. Cerrahi yöntemle kilo verme işlemleri için bazı tıbbi yönergeler uygun hareket edilmesi gerekir. Ameliyatın sizin için uygun olup olmayacağına karar verilmeden önce bir dizi kapsamlı taramadan geçirilmeniz gerekir.

Ayrıca ameliyattan sonraki süreçte yaşam tarzınızda kalıcı değişiklikler yapmak için de istekli olmanız gerekir. Beslenme, yaşam tarzı değişiklikleri ve tıbbı koşullarda meydana gelen değişimlerin izlenmesi için uzun vadeli bir takip planına tabi tutulmanız gerekebilir.

Ayrıca obezite cerrahisinin pahalı olduğu da unutulmamalıdır. Genel sağlık durumunuzun gastrik bypass ameliyatı için uygun olup olmadığınızı ve tedavinin sigorta kapsamında olup olmadığını öğrenmek için hastanelerin ilgili bölümlerine başvurmanız gerekmektedir.

RİSKLER

Herhangi bir küçük cerrahi işlemde olduğu gibi, gastrik bypass ve diğer kilo kaybı ameliyatları da kısa vadeli ve uzun vadeli olarak potansiyel sağlık riskleri barındırmaktadır.

Cerrahi işlem ile ilgili riskler aşağıdaki gibi olabilir:

• Aşırı kanama,
• Enfeksiyon,
• Anesteziye olumsuz tepki verilmesi,
• Kan pıhtılaşması,
• Akciğer veya solunum problemleri,
• Sindirim sistemde kaçaklar,
• Ölüm (nadir) gibi.

Kilo kaybı ameliyatlarında uzun vadeli riskler ve komplikasyonlar ameliyatın türüne bağlı olarak değişir. Bu komplikasyonlar şunları içerebilir:

• Barsak tıkanıklığı,
• İshal, bulantı veya kusmaya neden olan Damping sendromu,

• Safra taşları,
• Fıtıklar,
• Düşük kan şekeri(hipoglisemi),
• Malnütrisyon (yetersiz beslenme),
• Mide perforasyonu (mide delinmesi),
• Midede yaralar (ülser),
• Kusma,
• Ölüm (nadir) gibi.

NASIL HAZIRLANMALI?

Eğer gastrik bypass veya diğer kilo kaybı ameliyatları için uygun görüldüyseniz, sağlık bakım ekibiniz ameliyata nasıl hazırlanmanız ile ilgili talimatlar verecektir. Ameliyattan önce çeşitli laboratuar testlerine tabi tutulabilirsiniz. Yeme, içme ve alınan ilaçlarda kısıtlamalar olabilir. Her gün devam ettiğiniz egzersizlerden başka bir fiziksel aktivite programına başlamanız ve tütün kullanımını durdurmanız gerekebilir. Ayrıca ameliyat sonrası eve dönüş için de birisini ayarlamanız gerekebilir.

AMELİYATTAN NELER BEKLENEBİLİR?

Gastrik bypass ve diğer kilo verme ameliyatların hastanede yapılır. Genel anestezi kullanılır. Yani işlem sırasında bilinçsiz bir şekilde uyutulursunuz.

Ameliyat süreci özel bireysel durumunuza, ameliyat türüne ve hastane ile doktor tecrübelerine bağlıdır. Bazı kilo verme ameliyatları karnı kesip açma gibi geleneksel yöntemler kullanılarak yapılır. Ancak günümüzde bariatrik (obezite) ameliyatlarının birçoğu laparoskopik yöntemlerle yapılmaktadır. Laparoskopik yöntemde karın üzerinde küçük boyutlarda birkaç kesi yapılır ve kamera destekli cihazlar kullanılarak ameliyat gerçekleştirilir. Laparoskopun ucunda yer alan küçük bir kamera ile cerrah mide içini görerek cihazları yönlendirebilir. Bu yöntemde geleneksel yöntemde olduğu gibi karında büyük kesiler yapmaya gerek yoktur. Laparoskopik ameliyat daha hızlı iyileşme sağlar ama herkes için uygulanabilir olmamaktadır.

Cerrahi işlem genellikle birkaç saat sürer. Ameliyattan sonra servis odasına alınırsınız ve orada uyanırsınız. Oluşabilecek herhangi bir komplikasyon riskine karşın üç ila beş gün arasında hastanede tutulur ve izlenirsiniz.

Obezite ameliyat türleri:
Obezite ameliyatlarının artı ve eksileri bulunmaktadır. Bu avantaj ve dezavantajları öğrenmek için doktorunuzla konuşunuz. Obezite ameliyatlarını yaygın türleri şunlardır:
Roux-en-Y. Bu yöntem gastrik bypass cerrahisinin en yaygın türüdür. Bu ameliyat genellikle ters etki vermez. Yöntemde bir oturuşta ne kadar yiyeceğiniz ve alınan besinlerin ne kadar emileceği ayarlanır.

Cerrah midenin üst kısmını midenin geri kalanından ayırır. Ayrılan kese neredeyse bir yumurta büyüklüğündedir ve az miktarda besin tutabilir. Bu miktar midenin tutabildiği yiyecek miktarından çok düşüktür. Daha sonra, cerrah ince bağırsağı bu yeni keseye doğrudan bağlar. Gelen gıdalar midenin bu küçük kesesinin içinden geçerek doğrudan ince bağırsağa gider. Besinler midenin çoğu kısmını ve ince bağırsağın da giriş kısmını bypass ederek ince bağırsağın orta kısmına ulaşır.

Duodenalswitch ile biliopankreatik diversiyon. Gastrik bypass cerrahisinin başka bir türüdür. Bu kompleks ve çok parçalı prosedürde, midenin yaklaşık yüzde 80i kaldırılır. İnce bağırsağa besin ulaştıran pilorik kapakçık yerinde kalır. Ameliyatta ince ince bağırsağın son kısmı mideye yakın olan on iki parmak bağırsağının olduğu yer ile bağlanarak, ince bağırsağın çoğu bypass edilmiş olur. Bu ameliyat türü hem yediğiniz besin miktarını ve hem de emilimini azaltır. Bu yöntem çok etkili olsa da, yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği gibi bazı riskleri vardır. Bu cerrahi işlem genellikle vücut kitle indeksi 50 ve daha fazla olan insanlar için kullanılır.
Laparoskopik ayarlanabilir gastrik bantlama. Bu kilo verme ameliyatında cerrah midenin üst kısmının çevresine şişme bir bant konumlandırır. Bant şişirildiğinde, sıkılaşarak bir kemer gibi davranır ve mideyi daraltır. Oluşturulan bir kanal aracılığıyla midenin geri kalanı ile iletişim kuran küçük bir üst torba ile mide ikiye ayrılır. Küçük üst bölme yiyebileceğiniz gıda miktarını sınırlar. Bant sıkılığı ayarlanabildiği için daha fazla ya da daha az beslenme ayarı da yapılabilir. Basitliğinden dolayı en çok uygulanan kilo verme ameliyatlarından biridir. Ancak, diğer yöntemlere göre daha az kilo kaybı sağlamaktadır. Bant ayarlaması da belli aralıklarla ihtiyaca göre yapılabilir
Dikey bantlı gastroplasti. Aynı zamanda mide zımbalama olarak da bilinen bu prosedürde, mide yediğiniz yemeği kısıtlayan iki bölmeye ayrılır. Genellikle uzun vadeli süreli kilo kaybı sağlamadığından dolayı diğer cerrahi prosedürler kadar popüler değildir.
Tüm mide (Sleeve gastrectomy). Dikey sleevegastrektomi de denir. Sleevegastrektomi, kilo kaybı ameliyatlarının yeni bir türüdür. Sleevegastrektomi aslında “düodenal switch ile biliopankreatik diversiyon” cerrahi sürecinin ilk parçasıdır. Sleevegastrektomi kısmı belli miktarda kilo vermek için yeterli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda ikinci bölümde, “biliopankreatik diversiyon” da gerekli olmaktadır. Sleevegastrektomi ile midenizin yapısı değişmekte ve bir tüpe benzemektedir. Bu nedenle işleme “tüp gastroktemi” de denir. Bu tüp vücudunuzun emdiği kalori miktarını sınırlamaktadır.

Hastanın özel durumuna bağlı olarak uygulanacak cerrahi işlemin türü de değişmektedir. Doktorunuz vücut kitle indeksiniz, beslenme alışkanlıklarınız, sağlık sorunlarınız, önceden herhangi bir cerrahi müdahalede bulunup bulunulmadığı gibi pek çok faktörü dikkate alacak ve riskleri göz önünde bulunduracaktır.

Gastrik bypass sonrası:
Gastrik bypass ve diğer kilo kaybı ameliyatlarından sonraki bir ila iki gün boyunca midenizin iyileşmesi için yemek yemenize izin verilmeyecektir. Daha sonra, yaklaşık 12 hafta boyunca özel bir diyet takip edeceksiniz. Diyet sıvı besinlerle başlayacak ve zamanla önce yumuşak besinler daha sonra da düzenli besinler almaya başlayacaksınız. Büyük olasılıkla neyi ne kadar yiyip içtiğinizle ilgili kısıtlamalar da olacaktır.
Ayrıca kilo kaybı ameliyatından sonraki ilk birkaç ay içinde sağlık durumunuzu izlemek için sık sık muayeneler yapılması gerekebilir. Bu kontrol muayenelerinde laboratuar testleri, kan tahlilleri ve çeşitli tetstler gerekebilir.

Vücudunuzda gastrik bypass ve diğer kilo verme ameliyatları sonrasındaki ilk üç ila altı ay içinde hızlı kilo kaybı ve aşağıdaki gibi bazı tepkilerle karşılaşabilirsiniz:

• Vücut ağrıları,
• Kendini gripmiş gibi yorgun hissetme,
• Üşüme hissi,

• Ciltte kuruma,
• Saç incelmesi ve saç dökülmesi,
• Ruh hali değişiklikleri gibi.

SONUÇLAR

Gastrik bypass ve diğer obezite ameliyatları uzun vadeli kilo kaybı sağlayabilirler. Kaybedeceğiniz kilo miktarı ameliyatın türüne ve yaşam tarzı alışkanlıklarına bağlı değişir. İki yıl içinde aşırı kiloların yarısı hatta daha fazlasını, kaybetmeniz mümkün olabilmektedir.

Kilo kaybına ek olarak, aşırı kilolulardan kaynaklanan aşağıdaki koşullarda da iyileşme sağlanabilir:
• Mide reflüsü,
• Kalp hastalığı,
• Yüksek tansiyon,
• Şiddetli uyku apnesi,
• Tip 2 diyabet,
• İnme gibi.

Gastrik bypass cerrahisi yaşam kalitenizi arttırarak günlük rütin faaliyetlerinizi gerçekleştirmenize de yardımcı olabilir.

Kilo kaybı ameliyatı başarılı olmadığı zaman:

Gastrik bypass ve diğer kilo kaybı ameliyatları her zaman umulduğu gibi sonuçlanmayabilir. Ameliyat sırasında veya sonrasında tersliklerle karşılaşılabilir. Örneğin, ayarlanabilir bandın düzgün çalışmayabilir. Kilo kaybı prosedürleri doğru çalışmaz ve başarısız olursa fazla kiloları vermemekle birlikte ciddi sağlık problemleri de ortaya çıkarabilir. Kilo kaybı cerrahisinden sonra zamanlanmış tüm kontrol randevularına zamanında gidiniz. Eğer komplikasyonlar ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza başvurunuz. Kilo kaybınız izlenerek potansiyel risk faktörleri değerlendirilir.

Prosedürün kendisi düzgün çalışsa bile yeterli kilo verememe veya kaybedilen kiloları tekrar alma mümkün olabilmektedir. Eğer önerilen yaşam tarzı değişiklikleri takip edilmezse de kilo alımı olabilir. Kilo alımını önlemek için, kalıcı sağlık değişiklikleri yapmanız gerekir. Uygun diyetlerle beslenmeli, düzenli olarak egzersiz yapmalı ve aktivitelere katılmalısınız. Örneğin eğer yüksek kalorili gıdalarla beslenir ve sık sık atıştırmalar alırsanız, kilo vermede yetersizlik yaşanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Tülay akar

    Gastrik baypas ameliyatı hakkında vermiş olduğunuz bilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum.

    Biz teşekkür ederiz. bilgi dağarcığınızın gelişmesi temennisiyle.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide Krampları Neden Olur
Kolon Polipleri Nedir? Nasıl Belirti Verir?
Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı
Laktoz İntoleransı İçin Bitkisel Besinler Şifalı Bitkiler
Dışkı DNA Testi
Laktoz İntoleransının Tipleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.