GAZ YAPAN ŞAŞIRTICI 8 BESİN

1- KARPUZ

Karpuz tatlı ve ferahlatıcı olabilir fakat gizliden gizliye mide kabarmasına da neden olabilir. Karpuzda doğal olarak meydana gelen yüksek oranda fruktoz içerir. Fruktoz ise sıklıkla bağırsak sisteminden tam olarak absorbe edilemez ve gaz oluşumuna yol açar. Uzmanlar, her üç insandan birinin fruktoz malabsorpsiyonundan muzdarip olduğunu tahmin etmektedirler.

2- SOĞAN VE DİĞER AROMATİKLER

Sponsorlu Bağlantılar

Soğan, pırasa ve sarımsak gibi güçlü lezzetler fruktoz moleküllerinden oluşan lifli kısım (fruktan) bakımından zengindir. Fruktanları yıkan yada sindiren enzimlerin bazı insanlardaki eksikliği sindirim sorunlarına yol açar. Bu da kimse gaz ve şişkinlik gibi sorunları doğurur.

3- BÖĞÜRTLEN

Böğürtlen antioksidan bakımından zengin bir gıdadır. Böğürtlen bunun yanında poliyoller bakımından da zengindir. Poliyoller genellikle karındaki gerginlikten sorumlu olan bileşiktir. Gaz ve şişkinlik sorunlarına yol açabilen poliyoller, genellikle sindirim sisteminde takılma eğiliminde olduğundan tamamen emilmez.

4- ENGİNAR

Eğer şişkinlik ile mücadele ediyorsanız, bu sebzeyi kullanmayın. Bu sebze de bir lif türü olan fruktan bakımından zengindir. Bu lif türü sindirilemez ve gaz ve şişkinlik problemlerine yol açar.

5- MANGO

Sponsorlu Bağlantılar

Mango glikozdan fazla miktarda fruktoz içeren tek besindir. Orandaki bu dengesizlik, fruktozun vücut tarafından zor emildiği göz önünde tutulduğunda bir şişkinlik ve diğer mide sorunları ortaya çıkarabilir.

6- SULTANİ BEZELYE

Çoğu kimse için bezelye, damak tadı olarak önemli yer tutar. Bu bezelye türü galakto-oligosakkaritler ( GOS ) içerir. Bu şeker türünün sindirimi zordur ve bağırsak bakterileri bununla beslenir ve şişkinliğe neden olur. Sultani bezelye ayrıca fruktan ve yüksek oranda poliyol de içermektedir. Bu ikisi bağırsak tarafından kısmen absorbe edilir ve mide problemlerinin bir diğer nedenidir.

7- ERİK

Bu tatlı bol miktarda poliyoller ile doludur. Poliyoller yapılarından dolayı genellikle şeker alkolleri olarak da isimlendirilir. Yani hem şeker hem de alkol gibi davranırlar. Poliyoller bağırsak bakterileri tarafından fermente edilir ve sonuç olarak da şişkinlik gibi mide sorunlarına yol açar.

8- ELMA

Elma fruktoz malabsorpsiyonu (bu doğal şekerin beden tarafından tam emilemesi) olan kimselerde sorun oluşturabilir. Fruktoz malabsorpsiyonu şişkinlik, ishal ve diğer sindirim sorunlarına yol açmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tıraş Sonrası Cilt Tahrişi Nasıl Önlenir
Sıcak Ortamda Vücut Kaşıntısı
Yatarken kalp çarpıntısı
Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı
Bronşektazi Nedir?
Geceleri Uykudan Uyandıran Kalp Çarpıntısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.