GAZLI İÇECEKLER KİLO YAPIYOR
Kola, fanta, gazoz gibi birçok markada olan içecek okul, dersane, bakkal gibi kolay ulaşılabilen her yerde mevcut durumda. Yeni yetişen nesil neredeyse gazlı içeceklerle büyüyor. Dikkat etti iseniz artık günümüzde şişmanlık daha küçük yaşlardan başlıyor.

Dünya nüfusunun en düşük 400 milyonunun obez, 1,6 milyar kişinin ise normal vücut kütlesinden daha ağır olduğu belirtiliyor. Sonuç olarak meydana gelen şişmanlık ise çağımızın kalp, damar, dolaşım sistemi sorunlarına yol açan en büyük sorunlarından biri. Bu bahsedilen şişmanlık sorunu gazlı içeceklerin etkilerinden sadece bir tanesi.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızın ana konusunu çocuklarımızı bu içeceklerden uzak tutma fikri oluşturuyor. Bu içecekler yerine daha doğal olan içecekler tercih edilebilir. Bu sayede olası sağlık problemlerinden de uzak durulmuş olmaktadır.

GAZLI İÇECEKLER KALORİ DEPOSU
Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken belki de en öneli husus içtikleriniz. Bu bakımdan neyin kalorisi yüksek, neyin kalorisi düşük olduğunu bilerek bilinçli bir şekilde diyet yapılmalıdır. Gazlı içecekler içtiğinizde kendinize enerji yüklediğinizi unutmayın. Bu enerji de kullanılmadığında veya harcanmadığında sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor.

Uzmanlar sadece bir kutu içilen gazlı içecekten, bir öğle yemeğinde aldığınız kalori kadar enerji aldığınızı belirtiyorlar. Bir kutu içecek yaklaşık 150 ile 250 arasında bir kalori sağlıyor.  Bu kalorinin uzaklaştırılması da yaklaşık olarak 1 saat yürüme ile giderilebiliyor. Ayrıca bu içeceklerin mevcut olan light veya diyet formları da en az diğerleri kadar risk faktörü oluşturuyor. Diyet yada light ürünlerde beden için yabancı olan tatlandırıcılar veya boyar maddeler kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gazlı içeceklerin birçoğunda tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Kullanılan tatlandırıcılar da diğer bir tehlike. Gazlı içeceklerde tatlandırıcı olarak en fazla fruktoz kullanılıyor. Bunun nedeni bilinen glikozdan daha fazla tatlı olması. Fruktoz elbette üretici için maliyeti düşürebilir. Fakat fazla tatlı olması yararlı olduğu anlamına gelmiyor. Fruktoz şekerinin tehlikeli tarafı glikozdan daha fazla kilo aldırıcı olması. İlaveten pankreas organı için de ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.  Yani tamamen tuzak niteliğinde.

GAZLI İÇECEKLER OSTEOPOROZU HIZLANDIRIYOR
Osteoporoz bilindiği gibi kemik kaybı ile karakterize bir hastalıktır. Gazlı içeceklerdeki yüksek şeker ve fruktozun yanı sıra fazla miktarda fosfat ve fosforik asit içerir.  Vücuda fazla alınan fosfor idrarla atılacağı zaman beraberinde kemiklerin yapı maddesi olan kalsiyumu da götürür. Bu şekilde de kemiklerde mineral erozyonu sonucu kemik kırılmaları hızlanır.

GAZLI İÇECEKLER DİYABETİ TETİKLİYOR
Gazlı içeceklerin bir diğer zararlı etkisi ise içerdiği tatlandırıcılar nedeni ile obeziteye davetiye çıkarması gibi diyabeti de tetiklemesi. Diyabet bilindiği gibi şeker hastalığıdır. İnsülin hormonu yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Özellikle şeker hastalığı yaşayan kişilerin bu içeceklerden yüksek şeker içeriği nedeni ile şiddetle uzak durması gerekiyor. Tatlandırıcılar pankreas salgılarını değiştirerek beyindeki açlığı dengelen hücreleri etkiliyor.

ÖZET OLARAK GAZLI İÇECEKLERİN ZARARLARI ŞUNLARDIR

 • ŞİŞMANLIK, YAĞLANMA
 • ŞEKER HASTALIĞI
 • DİŞ ÇÜRÜMELERİ
 • MİDE ASİT DENGESİNİ ALT ÜST EDEREK MİDE RAHATSIZLIKLARINA YOL AÇABİLİR.
 • PANKREAS İŞLEVLERİNİN BOZULMASI
 • YÜKSEK TANSİYON
 • ÇEŞİTLİ HORMON DENGESİZLİKLERİ
 • KALP HASTALIKLARI
 • YÜKSEK FRUKTOZDAN ÖTÜRÜ KARACİĞERDE YAĞLANMA
 • ELEKTROLİT DENGESİZLİĞİ
 • OSTEOPOROZ
 • ÇOĞU GENÇTE PSİKOLOJİK BOZUKLUK
 • BESLENME BOZUKLUKLARI olarak özetlenebilir.

SONUÇ OLARAK: Günlük hayatımızda içecek olarak doğal olanlar tercih edilmelidir. Mümkünse hazır meyve suları yerine dahi, evde kendi yaptıklarınız tercih edilmelidir. Hazır meyve sularını da alırken içinde fruktoz ihtiva etmeyen ve yüzdelik olarak meyvesi çoğunlukta olanı tercih ediniz. Aslına bakarsanız işiniz zor. Söz konusu sağlık olunca zor da olsa katlanmak gerekiyor.

Diyet yapmak isteyenler ilk iş olarak gazlı içecek tüketimini bırakmaktan başlayarak diyetlerini başarı ile tamamlayabilirler.

Günümüzde farklı bir tezat var. Özellikle reklamlara baktığımızda en fazla 3 litrelik şişeler mevcutken, yurt dışında bu sadece 1 litreliklerle sınırlı. Ayrıca bir yandan şişmanlık ile savaşılıyor diğer yandan ise ürünlerin yanında promosyon olarak gazlı içecekler sunuluyor. Meyveli gazoz deniyor ama içinde %3 oranında meyve var. Bu bakımdan bilinçli bir tüketici olmakta fayda var. Gazlı içecekler yerine kendimiz ve çocuklarımıza ayran, limonata, yeşil çay, doğal meyve suyu kullanımını aşılamalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bölgesel Zayıflama Yöntemleri
Doğru Diyetin Olmazsa Olmaz Kuralları
2 haftada 5 kilo verdiren diyet
diyet sonrası kilo koruma
Protein diyeti
Yeterli Flor Alımına Dikkat
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.