GDO İçeren Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Türkiye’de şu anda denetleme yapılmaksızın 800 kadar genetiği değiştirilmiş organizma içeren besin ve katkı maddesinin kullanıldığı bilinmektedir. Bir çok üründe olmasına rağmen ağırlıklı olarak soya, mısır, kanola ve pamukta kullanılmaktadır. Bu ürünlerin hepside gıda sanayisinde de ağırlıklı olarak kullanılıp gıda katkı maddesi olarak etiketlerde yerini almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bakarak gözlemleyerek GDO’lu bir besini ayırt etmek maalesef mümkün olmamaktadır. Ancak paketli ürünlerde bilinçli bir tüketici olarak etiketi inceleyerek yaklaşık olarak GDO kullanılıp kullanılmadığını anlamamız mümkündür.

Örneğin mısırdan elde edilen mısır şurubu, mısır glikozu veya mısır nişastası içindekiler bölümünde yer alıyorsa veya soyadan elde edilen bazı maddeler yine etikette bulunuyorsa sizin tüketmekte olduğunuz bu besinde genetiği değiştirilmiş organizmalar büyük bir ihtimalle var demektir.

Bu konuda hassasiyetiniz varsa etiketi incelemeli ve ona göre besinleri tüketmelisiniz. Etiket incelemeyi düşünmemeniz durumunda da çok açık ve net şekilde söyleyebiliriz ki, şu anda piyasada kullandığımız bütün paketli çikolatalarda, gazlı – gazsız içeceklerde veya soslarda tüm bu soya ve mısır yan ürünleri katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Bu anlamda bunların en azından tüketimlerinin minumum noktada olması da bizim organizmamızı GDO’dan korumak anlamında faydalı olabilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aile Planlaması
Yaşlılıkta Cinsellik
Solunum yollarını tahriş eden maddeler
Metabolizma
Üreme
Sağlığa etki eden Etmenler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.