GEBE KALMA GÜNLERİ

 gebe kalmaKadının gebe kalması erkeğin spermlerinin, kadın rahmindeki yaşam süresine ve kadının yumurtlama zamanı ile ilişkilidir. Bilindiği gibi adet döngüsü, bir detin ilk günü ile sonraki detin ilk günü arasında kalan süredir. Adet döngüsü düzenli bir kadında bu süre 28 gündür. Bu süre hesaplandıktan sonra bulunan rakamdan 14 gün çıkarılır ve bu şekilde ortaya çıkan rakam bize yumurtlamanın olacağı tarihi verir. Bu süreden sonraki 5 gün yapılan ilişkiden gebe kalma oranı yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

 Kadının en doğurgan günleri yumurtlamanın olduğu gün ve bundan önceki üç gündür. Gebe kalma olasılığını hesaplarken spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildiklerini ve yumurtanın da 24 saat canlılığını koruduğunu unutmamak gereklidir. Adetleri düzenli olan bir kadında hamile kalmak için en uygun dönem, detin ilk gününden itibaren 11 ila 17’nci günler arasıdır.

 Diğer taraftan, yumurtlamanın olduğu bu 5 günlük süreden önceki, 3 gün içinde de cinsel ilişki yapılırsa, spermler 3 gün canlı kalabildiğinden kadının gebe kalma olasılığı vardır.

 Şayet yukarıda belirlenen günlerin dışında ilişkide bulunulmuş ve gebe kalınmışsa bu, şu anlama gelir. Kadının adet döngüsünde düzensizlikler bulunmaktadır. Kadın, bu düzensizliğinin olup olmadığını bir yıl boyunca takip ederek gözlemleyebilecektir.

 Gebe kalma günlerinin hesaplanmasında diğer bir yöntem de vücut ısısının ölçülmesi ile ilgilidir. Çünkü kadının adet döngüsü meydana gelirken ısı değişiklikleri meydana gelir. Bu ölçümler sayesinde yumurtlama ve gebe kalma zamanları hesaplanabilir.  Peki, nasıl yapılır? Her sabah (6,30 ile 7,30 arası), ağıdan ve yataktan kalkmadan vücut ısısı ölçümleri yapılır. Vücut sıcaklığı yumurtlama zamanına kadar düşük, yumurtlama sonrasında ise yükselmektedir. Yani, kadının normal vücut sıcaklığı 36,7 kabul edilirse yumurtlama gününe kadar 36,7 derecenin altında ve yumurtlamadan sonraki sabah ise 36,7 derecenin üstüne çıkar. Garanti olması bakımından ertesi sabah da ölçümler yapılarak, kontrol edilir. Buna göre yumurtlamayı takip eden 5 gün içinde cinsel ilişki sonrası gebe kalınabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİKKAT

  • Doğumdan sonra, gelecek adet kanamasına kadar yumurtlama gününü kesin olarak söyleyebilmek olanağı yoktur. Genellikle yumurtlama iki veya üç ay olmaz.  Emziren annelerde yumurtlama olmaz, fakat buna güvenmemek gerekir.
  • Gebe kalmak demek sık ilişki demek değildir. Sık ilişki, meninin hacmi ve sperm sayısının azalması demektir. Her ilişkiden sonra bir gün ara verilmelidir.
  • İlişkiye fazla ara vermek de iyi değil. Bunda sperm sayısı fazla olsa bile hareketlilik düşer.

SAĞLIKLI GÜNLER

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Preeklampsi Önlenebilir mi
Gebeliğin 34. Haftası
Gebelik Testi Nasıl Yapılır
Bebekler Ne Zaman Görmeye başlar
Gebeliğin 8.Haftası
Sezaryen Doğum Sonrası Normal (Vajinal) Doğum Yapılabilir mi?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.