GEBE KALMA ŞANSI NASIL ARTTIRILABİLİRGebe Kalma İhtimali Nasıl Artırılabilir

Eğer siz de gebe kalmayı düşünen çoğu çiftler gibiyseniz, er ya da geç hamile kalmak istiyorsunuz demektir. Cinsel aktiviteyi yumurtlama döneminde yakın tutmak kesinlikle yardımcı bir unsurdur. Ayrıca cinsel yaşam uzmanlarının doğurganlığı arttırmak için önerdikleri başka yollar da bulunmaktadır. Aşağıdaki gibi bir kaç basit önlemle bir bakmışsınız hamilelik gerçekleşmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

#### Doğurganlık arttırma (kilo kontrolü): Aşırı kilolu ya da zayıf olmak, bir kadının gebe kalma süresini uzatabilir.

Üreme endokrinolojisi ve doğurganlık bölümü uzmanlarına göre hamilelik öncesi kilo durumu doğurganlık için önem taşımaktadır. Sağlıklı bir kiloya ulaşılması, gebe kalmayı kolaylaştırmaktadır.

Gebeliğe Vücudunuzu Nasıl Hazırlamalısınız

Yapılan bir çalışmada, 2,112 hamile kadının VKİ (vücut kitle indeksine) bakılmıştır. Bunlar arasında VKİ değeri 25-39 arası olanların (yani aşırı kilolu veya obez) hamile kalma süreleri diğerlerine göre iki kat daha fazla olmuştur. VKİ değeri 19’dan daha düşük olanlarda (normal VKİ değer aralığı 18,5-24,9 dur) ise durum daha da kötü çıkmıştır. Aşırı kilolu olanlarda gebe kalmak için geçen süre normalden iki kat fazla iken zayıf olanlarda ise bu süre dört kat daha uzun olmuştur. Bu nedenle uzmanlar, kadınların bebek yapmaya karar verdikleri zaman ideal ve sağlıklı bir kiloda olmalarını önerilmektedirler. 

Sponsorlu Bağlantılar

Gebe Kalma Olasılığı Nasıl Artırılabilir#### Erkek doğurganlığını arttırma (sperm kalitesi):

Uzmanlar, erkeklerde kullanılan boxerın bile sperm kalitesini etkilediğini ve gebeliği dolaylı olarak olumsuz etkileyebildiğini ifade etmektedirler. Çünkü giyilen sıkı ve dar giysiler genital bölge ısısını arttırmakta ve sperm kalitesini düşürmektedir.

Gebelik Döneminde Cilt Bakımı

Dar giysilere benzer şekilde testislerde ısı miktarını arttıran diğer faktörler de aynı şekilde olumsuz etki yaratmaktadır. Örneğin bazı çalışmalara sık aralıklarla yüksek sıcaklıklarda su bulunan küvet, hamam ve kaplıcalara girme gibi alışkanlıkların erkeklerde doğurganlık üzerine olumsuz etkide bulunduğu ortaya çıkmıştır.

Diğer ısı kaynaklarının bu yönde bir etkisinin olduğunu gösteren araştırmalar bulunmamaktadır. Yapılan bazı çalışmalarda ise, dizlerinin üstünde uzun süreli olarak laptop kullanan bireylerde oluşan ısıdan dolayı spermlerin zarar gördüğü ortaya çıkmıştır. Başka bir çalışmada ise cep telefonlarından kaynaklanan radyasyona maruz kalan bireylerde spermlerin olumsuz etkilenebileceği savunulmuştur. Cep telefonları ile ilgili bu sonuçlar tartışmalıdır ve farklı sonuçlar da görülmüştür.

Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır?

Değişik ısı kaynaklarının sperm kalitesi üzerindeki etkileri tartışmalı olmakla birlikte, yine bazı uzmanlar baba olmak isteyen bireylerin muhtemel riskten dolayı laptopları dizlerinin üzerinde kullanmamalarını önermektedirler. Yani aslında uzak durulması gereken husus, herhangi bir ısı kaynağının testis bölgesinde ekstra bir sıcaklık artışına neden olmaması gerektiğidir.

#### Kadın doğurganlığını arttırma (İçeceklere dikkat edilmesi):

Çok fazla kahve veya çok fazla alkol tüketilmesi, kadın doğurganlığını azaltabilir. Uzmanlar günde 5 bardak kahveden fazla içilmesi (yaklaşık 500 mg kafeine denk gelir), doğurganlığı olumsuz etkilemektedir. Ancak bu yüzden günlük kahve tüketiminizi hepten bırakmanız gerekmez. Aşırıya kaçmadığınız sürece kahve içebilirsiniz.

Güne bir iki fincan kahveden bir şey olmaz. Kahve veya soda içenlerin günlük olarak 200 ila 250 mg’ın altında kalmaları önerilmektedir.

Kadın Sesi Yumurtlama Döneminde Daha Çekici

Alkol içilmesi ile kadın doğurganlığı üzerindeki çalışmalarda ise farklı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Örneğin İsveçli araştırmacılara göre günde iki kez alkollü içki içen kadınlarda doğurganlık şansı yaklaşık %60 oranında azalmaktadır. Kahvede olduğu gibi alkolde de aşırıya kaçmadan normal sınırlar içinde kalındığı sürece risk azdır. Ancak bebek sahibi olmayı düşünen kadınların alkol tüketimleri günde 2 veya daha fazla olmamalıdır. Hamile olduğunuzda ise alkolü tamamen bırakmanız gerekir. Çünkü ciddi doğum kusurlarına yol açabilir.

#### Çiftlerin doğurganlığını arttırma (sigaranın bırakılması):

Sigara içilmesi hem kadın hem de erkekte doğurganlığı olumsuz etkilemektedir. Sigara, rahmin yumurtaya verdiği yanıtı etkilemektedir. Ve erkeklerde, sigara sperm üretimini azaltabilir ve DNA’da hasara yol açabilir. Bu nedenle uzmanlar gebelikten önce sigaranın bırakılması gerektiğini güçlü ve ortak bir şekilde önermektedirler. Sigara aynı zamanda düşük yapma riskini de artırır.

#### Çiftlerin doğurganlığını arttırma (günlerin ayarlanması):

Cinsel aktivite günlerinin doğru şekilde zamanlaması da gebe kalma şansını önemli derecede etkiler. Yumurtalamanın son altı günü bunun için en uygun zamandır. Uzmanlar ayrıca yumurtlama öncesindeki üç gün içinde yapılan cinsel ilişkinin de gebelik şansını arttırdığını söylemektedir.

Bazı çiftler cinsel ilişki için yumurtlama gününü veya sonrasını beklemektedirler. Ancak uzmanlar hamile kalmak isteyenlerin cinsel ilişkiye daha erken başlamalarını önermektedirler.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Cinsel ilişki zamanlarını tutturmak için ayrıca yumurtlama takvimi de takip edilebilir. Bu takvimleri içeren kitlere internet üzerinden veya eczanelerden ulaşabilirsiniz.

#### Çiftlerin doğurganlıklarını arttırma (Sık ilişki yapılması):Gebe Kalma Şansı Nasıl Artırılabilir

Bazı çiftlerin inandığı şekilde seks aralığını arttırmak gebelik şansını arttırmaz. 

Uzmanlara göre yaklaşık bir hafta sonrasında sperm sayıları biraz artar ancak bu sefer de motilite azalır. Beş gün boyunca seks yapılmaması, sperm sayılarını olumsuz etkiler. Ama iki gün gibi kısa aralıklarla seks yapılması, sperm yoğunluğuna zarar vermez.

Günlük olarak cinsel ilişkiye girilmesi, bir çalışmada gebelik şansını arttırmış olmasına rağmen, eşler için stres yaratma ihtimali taşımaktadır. Aynı çalışmada gün aşırı şekilde seks yapılmasının da gebelik oranını yükselttiği tespit edilmiştir.

#### Çiftlerin doğurganlığını arttırma (uygun kayganlaştırıcıların tercih edilmesi):

Daha sık ilişki yaşayan çiftler vajinal kayganlaştırıcı kullanmayı düşünebilirler. Uzmanlara göre kullanılmasında sakınca yok ancak doğru bir kayganlaştırıcının seçilmesi gerekir. Çünkü bazıları doğurganlığı azaltabilir. Bu nedenle hamile kalmayı düşündüğünüzde spermisidal ajanları içeren ürünlerden uzak durun. 

Doğum Ağrısı Nasıldır?

Doğal olan kanola yağı gibi ürünler kullanılabilir. Hatta fıstık yağının iyi olduğu da ifade edilmektedir. Bir uzmanın ifadesine göre, bir hastasında sperm sayısı çok olmasına rağmen hareket kabiliyetleri bulunmamıştır. Nedenini bulmaya yönelik soruların neticesinde bireyin kayganlaştırıcı olarak sabun kullandığı ortaya çıkmış. Sabun ise sperm öldürücü maddeler içermektedir.

Ayrıca piyasada satılan Astroglide, KY Jelly ve Touch gibi su bazlı kayganlaştırıcılardan da kaçınmanız önerilir. Bu tür su bazlı kayganlaştırıcılar, sperm hareketliliğini % 60 tan % 100’e kadar inhibe edebilirler.

#### Çiftlerin doğurganlıklarını arttırma (Pestisit ve diğer zararlılardan kaçınma):

Pestisitlere ve özellikle tarım ilaçlarına maruz kalmak, hem erkek hem de kadın doğurganlığına zarar verebilir. Ayrıca bazı işletme ve kuru temizleme merkezlerinde kullanılan solvent ve toksinlere maruz kalınması da benzer şekilde kadın doğurganlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 32. Haftası
Hamilelikte Cildimi Nasıl Korumalıyım
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar
Gebeliğin 2.haftası
Doğum Kontrol Hapları
Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.