GEBE KALMANIZA YARDIMCI GERÇEKLERGebe Kalmanıza Yardımcı Gerçekler

Aylık Döngüyü Anlama

Sponsorlu Bağlantılar

Adet döngüsünü tam anlamıyla öğrenmek hamile kalma şansınızı artırır. İlk aşama döneminizin başı ya da kan akımının ilk günü ile başlar. Vücudunuz yumurtalıkların içinde yumurta yapar ve hormonlar salgılar. 2 ile 14 gün arasında, bu hormonlar, döllenmiş bir yumurtanın (zigot) gelişimine uygun olacak şekilde rahim astarının kalınlaştırılmasına yardımcı olur. Buna foliküler evre denir.

Yumurtama Sırasında Ne Olur?

Ortalama adet döngüsü 28-32 gündür. Yumurtlama genellikle adet döngüsünün 11 ve 21 günleri arasında olur. Luteinizan hormon (LH) denilen hormonun artması olgunlaşmış yumurta salınımını tetikler. Aynı zamanda, servikal mukus da salgılanarak spermlerin yumurtaya ulaşması için orayı daha kaygan hale gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Zamanlama

Kadınlar yaklaşık 1-2 milyon yumurta ile doğarlar, ancak bunun sadece 300 – 400 tanesi yumurtlama ile bırakılır.  Genellikle her ay sadece bir yumurta bırakılır. Yumurta fallop tüpüne (rahimi yumurtalıklara bağlayan iki tüpten biri) doğru hareket eder. Zamanlama doğru ise, sperm rahim yolunda döllenmeyi sağlayabilir. Yumurtalıktan ayrılan yumurta 24 saat içinde döllenmezse, yumurta erir ve bozulur. Spermler 3-5 gün kadar canlı kalabileceği göz önünde bulundurularak ve kadının da yumurtlama günü akılda tutularak uygun zamanlama ile sperm ve yumurtanın buluşması sağlanabilir.  

En Verimli Günü İzleme

Genellikle gebeliğin en yüksek olduğu zaman yumurtlamadan önceki 1-2 gündür ve bu dönemden itibaren ilişkinin sıklaştırılması gerekmektedir. Düzenli bir şekilde 28 günlük adet döngüsü olan bir kadının yaklaşık olarak 14. Günü en verimli günüdür. Erkek bu zamanlara yoğunlaşmalıdır ve planlı ilişki yapılmalıdır. Çok sık yapılan ilişki erkeğin sperm sayısında düşüşe neden olarak istenilen gebeliğin oluşmamasına neden olacaktır. Döngünüz uzun ya da kısa olabilir, bu nedenle bir online ovulasyon hesaplayıcı (gebelik hesaplayıcı) kullanmanız muhtemelen gününüzü belirlemenize yardımcı olabilir.

Sıcaklık ile Yumurtlama Takibinin Yapılması

Vücudunuzun yumurtalıklarından yumurta salınmasını müteakip rahim astarını korumaya yardımcı olmak için progesteron hormonu devreye girer. Progesteron vücut ısısının hafifçe yukarı gitmesine neden olur. Bu nedenle sabah yataktan kalkmadan önce bazal termometre ile sıcaklığınızı ölçerek kendinizi izleyebilir ve yumurtlama zamanınızı belirleyebilirsiniz. Bu termometreler eczane mevcuttur ve ucuzdur, ancak ovulasyon takibi için kullanılan diğer yöntemler gibi tam doğru olmayabilir.

Hormonlar Tarafından Yumurtlamanın Tahmin Edilmesi

LH hormonundaki bir dalgalanma ve artış yumurtalıklardan yumurta fırlatılmasını yada salınmasını etkiler. Bu dalgalanma, genellikle yumurta serbest bırakılmadan 36 saat önce olur. Yumurtlama gününün kesin olarak belirlenmesine yardımcı olmak için idrarda LH seviyelerini kontrol eden yumurtlama kitleri eczanelerde mevcuttur ve bu kitler, uygun ve son derece doğru sonuçlar verirler. Bu testi yumurtlamayı düşündüğünüz yani LH artışını beklediğiniz zamandan 1-2 gün önce test etmek daha mantıklı olacaktır.

Aylık Döngüsünün Son Aşaması

Adet döngüsünün ikinci yarısında, progesteron hormonu döllenmiş yumurta için rahim içi dokusu hazırlamak için devreye girer. Yumurta döllenmezse ve rahime implante olmazsa (yapışmazsa) yumurta oradan ayrılır progesteron seviyesi düşer. Sonuç olarak yaklaşık 12 ile 16 gün sonra yumurta – yanı sıra kan ve rahim astarı dokular ile – vücuttan dışarı atılır. Bu süreç menstruasyon olarak isimlendirilir. Genellikle 3 ile 7 gün sürer. Sonra döngü yeniden başlar.

Yumurtlamayı Artırma Yolları

Doğurganlığın çevre ile ilişkisini gösteren çeşitli kanıtlar vardır. Eğer hamile kalma şansınızı artırmak istiyorsanız, aşağıdakilere dikkat etmelisiniz;

  • Folik asitler bakımından zengin gıdalar yiyin.
  • Daha fazla organik gıdalar ve yeşil ürünler tüketin
  • Plastiklerden kaçının.
  • Diyet ve egzersiz yoluyla sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun
  • Alkol ve kafeinden kaçının.

Kilonuz Doğurganlığı EtkilerGebe Kalmanıza Yardımcı Gerçekler Nelerdir

Eğer aşırı kilolu veya obez iseniz, kilo kaybetmeniz doğurganlık ve hamile alma şansınızı artırabilir. American Society for Reproductive Medicine’ ye göre kilodaki % 5 – % 10 aralığındaki düşüş çapıcı şekilde yumurtlama ve gebelik oranlarını artırabilir. Obezite aynı zamanda erkeklerde kısırlık ve düşük testosteron seviyelerine neden olabilir. Önemli ölçüde kilolu olmak da kısırlığa yol açabilir.

Yaş Sizin Gebelik Şansınızı Etkiler

Doğurganlık özellikle orta yaş yani 30’ lardan sonra düşmeye başlar. Ayrıca doğurganlık için yapılan tedavilerde de başarı oranı düşer. Uzmanlar, 35 yaşın altında iseniz ve en fazla 12 aydan fazla gebelik için uğraşıyorsanız ya da 35 yaş üstü ve 6 aydan fazla süreyle gebe kalmaya çalışıyorsanız bu konuda doktorunuzla konuşmanız gerektiğinin altını çiziyorlar.

Doğurganlık Erkeklerde de Düşer

Sperm sayısı ve sperm hareketi azalma yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan durumlardandır. Fakat bu yaşlılıkta dahi çocuk olmayacağı anlamına gelmemelidir. Peki erkekler verimliliklerini nasıl artırabilirler;

  • Stresi iyi yönetin.
  • Alkol ve tütün kaçının.
  • Uygun bir kilonuzu koruyun.
  • Çinko (et, kepekli tahıllar, deniz ürünleri ve yumurta gibi), selenyum (et, deniz ürünleri, mantar, hububat gibi) ve E vitamini bakımından yüksek bir diyet seçiniz.
  • Testisleri serin tutun. Uzun ve sıcak banyolar, jakuziler ya da saunalardan kaçının.

KISIRLIK TEDAVİLERİ

Bir dizi faktör kısırlığa yol açabilir. İlk adım eşiniz ve sizin doktor tarafından kontrol edilmesidir. Kısırlık tedavileri arasında yumurtlamayı uyaran ilaçların kullanılması ve in-vitro fertilizasyon kullanılabilir. Yani tüp bebek tedavisi denenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 1. Haftası
Gelişmede cinsiyetle ilgili bilgiler
Hamilelikte Kasık Ağrısı
Hamilelikte Tansiyon
Gebeliğin 3.Haftası
Gebelikte Sabah Bulantısı Nasıl Önlenir? Tedavisi Var mı?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.