GEBELİĞE HAZIRLIK
Hamile kalmaya karar vermişseniz öncelikle doğum kontrol haplarını ve diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmayı bırakmalısınız. Bu yöntemleri kullanmayı bırakmanız hamile kalacağınız anlamına gelmez. Bu süreci diğer hazırlıklar için bir zaman kazanma olarak değerlendirebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra doktor kontrolü çok önemlidir. Sürekli gittiğiniz bir jinekolog varsa ona, yoksa size uygun bir jinekolog bulup, düzenli bir şekilde jinekologa gitmelisiniz. Küçük büyük tüm sağlık problemlerinizin hamile kalmadan sona erdirmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

YUMURTLAMA DÖNEMİNİN BELİRLENMESİ
Yumurta döneminizi belirleyin. Adet kanamaları 28 günde bir, yumurtlama tarihi ise adetten 14 gün sonradır. Kadının gebeliğe en elverişli dönemi yumurtlamanın gerçekleştiği gün ve 3 gün öncesidir. Eğer yumurtlamalarınız düzenli değilse test yaparak tarihini öğrenebilirsiniz. Test yapma imknınız da yoksa vücut ısınızı kontrol ederek de öğrenebilirsiniz. Vücut ısınız yumurtlamadan 1 gün önce 0.5 derece düşer yumurtladıktan sonra normale döner. Fakat normal vücut ısınız hep sabit değildir hastalıklar nedeniyle de düşebilir. Bu yüzden bu tekniğe çok güvenmemeli imknınız varsa test yaptırmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

GEBELİK ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

    • ZARARLI ALIŞKANLIKLARINIZDAN VAZGEÇİN: Hamilelik öncesi yapmanız gereken en önemli şey ise bağımlılıklardan, zarar verici alışkanlıklardan kurtulmaktır. Çocuğunuzun ve kendinizin sağlığına önem veriyorsanız, en azından bu dönemde alkol, sigara ve benzeri kötü yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız.
    • BESLENMEYE DİKKAT: Sağlığınıza dikkat etmeniz bebeğiniz için çok önemlidir. Yemeklerinize dikkat etmeli, düzenli ve dengeli beslenmelisiniz. Ayrıca sağlığınıza dikkat ederken strese girmemeli sakinliğinizi korumalısınız. Bu dönemde ruh sağlığınıza da dikkat etmeli sizi üzebilecek davranışlardan kaçınmalısınız.
    • AŞILAR VE İLAÇLAR: Bu arada hamile kalmadan önce tüm aşılarınızı olmalı hamile kaldıktan sonra aşı olmamaya dikkat etmelisiniz. Sürekli ağrı hapları kullanımı yapıyorsanız ve bu çok gerekli değilse kesmelisiniz. Zira hamile iken hap almanız bebeğinizin sağlığında olumsuz etki yaratabilir.
    • UYGUN ÇEVRE: Hamile kalma periyodunda çevre de en önemli faktörlerden biridir. Çevrenizi bu konuda uyarmalı hassasiyetlerinizi ve zaaflarınızı onlara söyleyerek bu dönemde bunlardan kaçınmalarını istemelisiniz.
    • KİLO: Hamile kalmadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise kilonuzdur. Hamile kalmadan ideal kilonuza ulaşmalısınız. Fazla kilolar hamileliği olumsuz etkileyebilir. Öte yandan sürekli rejim ve diyet yapılması hamileliğe güzel bir başlangıç yapmak için gereken bazı besinleri az almanıza neden olabilir. Bu yüzden hem düşük kilo hem de fazla kilo hamile kalma potansiyelinizi etkiyebilir.

SONUÇ OLARAK: Hamile kalmadan önceki dönemde tümüyle hazır hale gelinmelidir. Dinlenip gevşemeli gerçekten hamile kalabilecek bir moral ve iradeye sahip olmalısınız. Bu aşamada aşırı stres hamile kalma olasılığınızı azaltabileceği gibi bebeğinize de zarar verebilir. Hamile kaldığınızda her zamankinden daha fazla yorulacak ve dinlenmeye ihtiyaç duyacaksınız. Vücudunuz bir süre idare edebilir fakat pes ettiğinde toparlanmanız güç olacaktır. Bu yüzden kendinize şimdiden zaman ayırın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamilelikte Kahve İçmek
Gebeliğin 36. Haftası
Gebeliğin 7.Haftası
Hamilelikte Cildimi Nasıl Korumalıyım
Gebeliğin 3.Haftası
Ektopik Gebelik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.