GEBELİĞE VÜCUDUNUZU NASIL HAZIRLAMALISINIZGebeliğe Vücudunuzu Nasıl Hazırlamalısınız

Bebeğinize sağlıklı bir yaşam başlangıcı sunmak için gebelik kadar gebelikten öncesi için de vücudunuzu fiziksel ve psikolojik olarak hazırlamanız oldukça önemlidir.

Buna dikkat etmeniz sadece hamile kalma şansınızı arttırmakla kalmayacak aynı zamanda hamilelik süreciniz için de yardımcı ve kolaylaştırıcı olacaktır.

BEBEK YAPMAYI DÜŞÜNMEDEN ÖNCE SAĞLIKLI KİLODA OLMAM ŞART MI?

Bunu düşünmeniz iyi bir fikir olacaktır. Çünkü sağlıklı bir kiloda olmanız hamile kalma şansınızı da arttıracaktır. Sağlıklı dediğimiz kilo aralığı için referans olan vücut kitle indeksi (VKİ) yaklaşık 19 ile 25 arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

gebeliğe hazırlanma uygun kiloAşırı kilolu olmanız durumunda (özellikle VKİ 30 ve üzerinde ise), kilo vermeniz hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından muhtemel bazı sağlık sorunları riskini düşürecektir. Ayrıca doğurganlığı da arttırabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dolayısıyla dengeli bir diyet ile beslenmeniz ve vücudunuzu fit bir formda tutmaya çalışmanız, hamilelik için de harika bir başlangıç ​​olacaktır.

Eğer zayıf iseniz, VKİ’nizi normal değerlere çekebilmek ve sağlıklı şekilde kilo alabilmek için doktorunuzdan öneriler alınız. Kilosu düşük olan bayanların vücutları düzensiz adet döngüsüne daha meyillidir. Bu nedenle özellikle adet dönemleri kaçırıldığı zaman gebe kalma olasılıkları daha düşük olmaktadır.

Neyse ki, birçok durumda, sağlıklı bir kilo aralığına ulaşmanız adet döngülerinde de düzen sağlar.

SİGARA, ALKOL VE UYUŞTURUCU KULLANMAYI KESMELİ MİYİM?

Evet, kesinlikle bırakmanız önerilir. Çünkü sigara ve alkol sizin ve bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Düşük yapma riskini artırır. Ayrıca kesinlikle unutmamanız gereken bir şey; hamile kadınlar ve bebekleri için güvenli olan bir tek yasadışı uyuşturucu yoktur.

Hamileliği düşündüğünüz ve hamile kaldığınız zaman yaşamınızı ve alışkanlıklarınızı da uygun şekilde değiştirmeniz oldukça önemlidir. Yani bu zararlı maddeleri bırakma ve bebeğin en riskli olan gün ve haftalarında onu korumanız gerekecektir.

Sigarayı bırakmanız zor olabilir, ancak doğru yerlerden destek alarak bırakma şansınızı dört kata kadar arttırabilirsiniz. Bu konuda yardımcı olan hastane birimleri vardır. Ayrıca “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” ndan da yardım talep edebilirsiniz.hamileliğe hazırlanma alkol alımı

Alkol gelince, bu konuda atacağınız en güvenli adım tamamen bırakmak olacaktır. Eğer içecekseniz de, haftada bir veya en fazla iki kez ve her seferinde de sarhoş olmadan en fazla bir ya da iki içki içmelisiniz. Sigara ile benzer şekilde eğer alkolü bırakmayı düşünürseniz, bu konuda destek veren sağlık ve danışmanlık birimlerine başvurmanız yararlı olacaktır.

Eğer hamilelik esnasında herhangi bir yasadışı uyuşturucu alırsanız, bunu doktorunuza söylediğinizden emin olun. Doktor sizi yargılamayacaktır merak etmeyiniz. Ancak bebeğin zarar görmemesi için gerekli olan adımların erken atılmasını sağlamış olursunuz.

HERHANGİ BİR DOKTORA GÖRÜNMELİ MİYİM?

Eğer sağlıklı ve zinde iseniz hamilelik öncesi bir doktora illa görünmeniz gerekmez. Ancak daha önceden önerilmiş olan doğum kontrol yöntemlerini bırakacaksanız,  öncesinde doktorunuza danışabilirsiniz. Bazen eşlerin isteği üzerine check-up lar yapılmaktadır.

hamileliğe hazırlanma doktora görünmeHamile kalmaya karar vermeden önce bu şekilde bir check-up’a girerek gebelik için herhangi bir engel veya riskli durum olup olmadığından emin olabilirsiniz. Bazen de epilepsi, astım veya şeker hastalığı gibi uzun süren kronik bir sağlık sorununuz varsa yine doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Herhangi bir ilaç alıyorsanız, tedavinizde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Çünkü bazı ilaçların hamilelikte kullanılması uygun değildir. Bazılarının ise bebek yapmaya karar vermeden birkaç hafta önce bırakılması gerekir. Yine de doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacı bırakmamalısınız.

Tedavinizde değişiklik yaptığınız zaman vücudun bu yeni tedaviye uyum sağlayabilmesi için belli bir uyum sürecine ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle ideal olarak, gebe kalmaya karar vermeden en az üç ay önce doktorunuza uğrayınız.

İbuprofen gibi bazı reçetesiz ilaçlar, erken gebelikte güvenli değildir. Bu ve benzeri diğer reçetesiz ilaçları alıp almama konusunda kararsız iseniz, eczacınıza danışınız.

BİR GEBELİK ÖNCESİ CHECK-UP’TAN GEÇMELİ MİYİM?

Eğer hamilelik öncesi bir check-up yaptırmaya karar verirseniz, doktorunuz ya da ilgili sağlık personeli aşağıdaki hususları muhtemelen soracaktır:

 • İşiniz tehlikeli maddelerle çalışılmasını gerektiriyor mu?
 • Adet döngülerinizle ilgili problem yaşıyor musunuz?
 • Genel sağlık durumunuz ve yaşam tarzınız
 • Ne kadar egzersiz yapıyorsunuz?
 • Psikolojik olarak ne durumdasınız?
 • Beslenme alışkanlıklarınız nasıldır?

Ayrıca doktorunuz aşağıdaki gibi mevcut herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını da öğrenmek isteyecektir:

 • Diyabet
 • Astım
 • Yüksek tansiyon
 • Epilepsi
 • Tiroid problemleri
 • Kalp sorunları
 • Ruh sağlığı sorunları gibi

Hamilelik öncesi muayenede doktorunuzla konuşacağınız muhtemel diğer konular ise şunlar olacaktır:

Ailenizde herhangi bir genetik sorunun olup olmadığı sorulacaktır. Orak hücre hastalığı, talasemi veya kistik fibrozis gibi aileden gelen herhangi bir kalıtsal sağlık sorununuz varsa doktorunuza söyleyin.

Diğer konuşulacak konulardan biri de başvurduğunuz doğum kontrol yöntemleridir. Çoğu durumda, kullandığınız doğum kontrol yönteminin etkisi gerektiği kadar uzun olmamaktadır. Eğer doğum kontrol enjeksiyonu kullanıyorsanız, en son iğneyi kullandıktan yaklaşık bir yıl sonra tekrar doğurganlık özelliğinizi kazanabilirsiniz.

Doktorunuz ayrıca daha önce yaşadığınız herhangi bir gebelik sonlandırma operasyonu, düşük doğum yapma veya ektopik gebelik hakkında da bilgi almak isteyebilir. Bu tür acı deneyimler hakkında konuşmak üzücü olabilir. Ancak doktorunuzun size doğru ve iyi tavsiyelerde bulunabilmesi için geçmişteki bu deneyimlerinizi bilmesi gerekiyor.

BEBEK DÜŞÜNMEDEN ÖNCE HERHANGİ BİR TIBBİ TEST YAPTIRMALI MIYIM?

Bu testleri yapmanız gerekebilir ama yine de daha çok genel sağlık durumunuza bağlıdır. Dolayısıyla gerekli olup olmadığını doktorunuz veya ilgili sağlık personellerine danışabilirsiniz. Hamilelik öncesi yaygın olarak istenen testler ve taramalar şunlardır:

CYBE için tarama testleri

Korunmasız şekilde cinsel deneyiminiz olduysa (oral sex dahil), bu yolla bulaşan enfeksiyonların varlığını görmek için testler yapılır. Herhangi bir belirti yoksa bile cinsel yolla bulaşan aşağıdaki hastalıklar için testler uygulanır:

 • Hepatit B
 • Chlamydia
 • Frengi
 • HIV

CYBE açısından testler yaptırmanız ve gerekiyorsa tedavi görmeniz, başarılı bir gebelik şansını arttırır.gebeliğe hazırlanmak

Servikal taramalar

Eğer gelecek bir yıl içinde, bazen “smear testi” olarak da adlandırılan servikal bölge taramalarına girmeniz gerekiyorsa, gebe kalmayı düşünmeden önce bu testi yapmanız gerekebilir. Çünkü gebelik ile birlikte servikal bölgede (karın-rahim bölgesi) meydana gelen değişimler testin yapılmasını güçleştirebilir.

Kan testleri

Eğer hamilelik öncesi bir check-up’a girdiyseniz ve doktorunuz veya ilgili sağlık personeli “anemik” bir durumdan şüphelenirse kan testi de yaptırmanızı isteyebilir. Çünkü anemik olan kadınların bazen hamilelik sırasında fazladan demir takviyeleri almaları gerekmektedir.

Etnik köken ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak, aynı zamanda “orak hücre hastalığı” ve “alasemi” gibi genetik hastalıklar için test yaptırmanız gerekebilir. Bu test, genetik olan bu hastalıkların bebeğinize geçme ihtimalini öğrenmenizi sağlayacaktır.  

Eğer kızamıkçığa karşı bağışık olup olmadığınızdan emin değilseniz, bunun için de bir kan testi yapılabilir.

BEBEK YAPMAYI DÜŞÜNMEDEN ÖNCE HERHANGİ BİR AŞI OLMALI MIYIM?

Birçok düşük veya doğum kusurlarına neden olan enfeksiyonlar, yapılan aşılarla önlenebilmektedir. Bu nedenle bunları da zamanında yaptığınızda emin olun.  

Hangi aşıları olduğunuzdan veya olmanız gerektiğinizden emin değilseniz doktorunuza danışınız. İlgili sağlık personelleri kanınızdan numune alıp tahlil sonuçlarına göre kızamıkçık gibi hangi hastalıklara karşı bağışıklığınızın olduğunu size söyleyebilirler.

Eğer canlı bir viral aşısı ile aşılanmanız gerekiyorsa, gebe kalmaya karar vermeden önce bir ay beklemeniz gerekir. Vücudun enjekte edilen virüsten kurtulması için ve bebek sağlığı için dikkat edilmesi gereken bir önlemdir.

Eğer hepatit B için yüksek risk grubunda iseniz, o hastalığa karşı da aşılanabilirsiniz.

BEBEK DÜŞÜNMEDEN ÖNCE HERHANGİ BİR TAKVİYE ALMALI MIYIM?

Bebek yapmaya karar verdikten sonra en kısa süre içinde günlük 400 mg folik asit takviyesi almaya başlayınız. Folik asit alınmasının “spina bifida” gibi nöral tüp defektleri riskini azalttığı tespit edilmiştir.

gebeliğe nasıl hazırlanmalıdırAyrıca gebeliğin ilk haftalarında da yeterli miktarda folik asit alınması önemlidir. Çünkü bu zamanlar, doğmamış bebeğin beyin ve sinir sisteminin ilk gelişmekte olan zamanlardır. Hatta bu evrede hamile olduğunuzu bile fark etmeyebilirsiniz. Bu nedenle gebe kalmayı düşünmenizden itibaren folik asit alınmaya başlanması hayati önem taşımaktadır.

Eczanelerden kolaylıkla folik asit takviyesi bulabilirsiniz. Eğer bir multivitamin içinde alacaksanız, satın aldığınız bu takviyenin diğer bileşenlerinin de gebeler için uygun olduğundan emin olunuz. Örneğin hamile kadınlar için içinde A vitamini bulunmaması gerekir. Gebelik sırasında çok fazla A vitamini almanız, bebeğinize zarar verebilir.

Bazı kadınların diğerlerine göre daha fazla folik asit almaları gerekebilir. Bunun için aşağıdaki sağlık şartlarını taşıyan kadınlar için doktor önerisine göre reçeteli olanlarından yazılabilir.

 • Nöral tüp defektleri ile ilgili anne adayı veya eşinde bir aile öyküsü varsa,
 • Daha önce nöral tüp defekti olan bir gebelik yaşanmışsanız,
 • Şeker hastası iseniz,
 • Çölyak hastalığınız varsa,
 • Epilepsi ilaçları alıyorsanız,
 • VKİ 30 ve üzerinde ise

Hamile olduğunuzda, aynı zamanda günde 10 mg D vitamini içeren takviyeler de almanız gerekecektir. Hamilelik gibi heyecan verici bu yolculuğa kendinizi nasıl hazırlamanız gerektiğini düşündüğünüz zaman, aynı zamanda hangi yaşam tarzı değişikliklerini de yapmanız gerektiğini araştırınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamile Kalma
Çocukta Omurga Sorunları
Gebeliğin 15. Haftası
Alt Karın Ve Kasıklarda Şiddetli Ağrı
Düşük Abortus
Doğum Sonrası Egzersizler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.