HAMİLELİKTE ON YEDİNCİ HAFTA
Hamileliğiniz hızlı bir şekilde ilerlemeye devam etmektedir. Karnınızı artık hiçbir şekilde saklayamaz haldesiniz. Tabi bazı anne adaylarında yapısal özelliklere bağlı olarak henüz çok belirgin karın çıkıntısı olmayabilir. Bunu dert etmenize gerek yok bu tamamen yapısal bir özelliktir. Karnınız iyice büyüdüğü için rahminiz neredeyse göbek deliğinize kadar ulaşmış durumdadır artık. Bunu elinizle hissedebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Karnınızın büyümesi ile birlikte sizde karın bölgesinde çatlaklar meydana gelebilir. Burada genetik özellikler ön plana çıkar. Eğer genetiğinizde böyle bir olay varsa büyük ihtimal sizde karın çatlakları ile yüz yüze geleceksinizdir. Burada yalamanız gereken çatlakların az oluşmasına yönelik bir takım önlemler almaktır. Bol bol sıvı tüketmek ve fazla kilo almamaya dikkat etmek bu önlemlerden bir kaçıdır. Bunun yanı sıra doktorların tavsiye edeceği çatlak önleyici kremleri de kullanmanızda fayda olacaktır.

Bu hafta içinde yine yaptırmanız gereken önemli bir test vardır. Üçlü test denilen test bu haftadan itibaren 20. Haftaya kadar yaptırılması gerekir. Bazı doktorlar ikili testi yaptırdıklarında buna gerek görmezler fakat yaptırmanızda fayda vardır. Eğer ikili test ve üçlü test sonrasında değerler yüksek çıkarsa anne karnındaki bebeğin içinde olduğu sıvıdan örnek alınır ve bazı incelemeler yapılarak bebeğe tanı konur. Eğer değerleriniz normal çıkarsa bebeğinizin gelişimi sağlıklı olarak devam etmektedir demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunun yanında bebeğinizin artık cilt altı yağ dokuları oluşmaktadır. Plasenta ile bebek aynı boyuta ulaşırlar. Bebeğinizin kilo alımında bu hafta bir artış gözlenir. Dolayısıyla sizde de bir kilo artışı oluşur. Bebeğinizin kalbi artık bu hafta itibariyle günde 30 litre kadar kanı pompalamaktadır. Ayrıca göz kırpma, ellerini emme ve yutkunma gibi hareketleri bu hafta içinde görmek mümkündür. Bunun yanı sıra artık bebeğiniz kemikleri için sizden kalsiyum depolamaya başlar. Burada size düşen bu hafta için de bol bol kalsiyum içerikli besinler tüketmektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır
Çocuklarda 1-5 yaş arası beslenme
Gebeliğin 27. Haftası
Bebekler hangi sıklıkta beslenmelidir?
Bebeklerde Göbek Bakımı
Bebek Cilt Bakımı İçin 2 Öneri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.