HAMİLELİKTE YİRMİ DÖRDÜNCÜ HAFTA
Bu hafta içinde doktorunuz size gebelik şekeri testi yapmak isteyebilir. Bazı anne adayları gebeyken gebelik şekerine yakalanabilirler. Bunu anlamak için ise 24. Hafta ve 28. Hafta aralığında bu test gerçekleştirilir. Burada iki türlü test yapılır birincisi OGTT ikincisi ise PPG’dir. Gebelik şeker riski yüksek olanlara OGTT denilen ve 100 gram glikozun uygulandığı bilinir. Daha düşük risklere sahip olanlara ise tok ya da açlığına bakılmaksızın bir kez kan alınarak PPG testi uygulanır. OGTT testinde birer saat arayla aç karnına 4 kez kan alma işlemi gerçekleştirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yine bu dönemde idrar yolu enfeksiyonu riskiniz yüksektir. Bazen hiç belirti vermeyen idrar yolu enfeksiyonu bazen erken doğum riskine ön ayak olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmelidir. İdrar kültürü ile tespit edilen bu hastalık doktorunuzun vereceği antibiyotik ile rahatlıkla tedavi edilir.

Bebeğinizin kas ve kemik yapısı bu hafta itibari ile hızla oluşumunu sürdürmektedir bu yüzden bu haftalarda kalsiyum almanız önemlidir. Kas ve kemik dokusu geliştirdiği için hareketleri de artacaktır. Bu hafta aslında gebelik için bir evrim noktası olarak görülür. Amerika’da bu hafta itibariyle bir birey olarak görülmeye başlanır çünkü bebek artık dışarıdan aldığı tepkilere mantık ve düşünerek cevap vermeye başlamıştır. Türkiye’de ise bu sürecin 26. Haftadan itibaren başladığı düşünülür ve bu haftadan itibaren bebeğin hak ve özgürlüklere sahip olduğu var sayılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Altını Islatan Çocuk
Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri
Bebeğimin Kalp Atışlarını Ne Zaman Duyabilirim
Hipertansiyon ve Gebelik
Bebeklerde Şaşılık
Emzik nasıl yıkanmalıdır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.