GEBELİĞİN 32. HAFTASIhamileliğin 32. haftası

Bebeğiniz artık 1.5- 1.7 kg ağırlığında ve tepeden tırnağa 42 cm boyundadır. Kalbi ise dakikada 120-160 arasında atmaktadır. Siz ise bu haftaya kadar yaklaşık olarak 11-13 kilo almış olmanız gerekir. Aldığınız bu kilolar ve bebeğinizin son aşamalara yaklaşmış olmasından dolayı gaz, şişkinlik, kabızlık, bacak krampları, genişleyen karnınızın kaşınması, yorgunluk yada hareketsizseniz hemoroit problemleriniz ve şikayetleriniz gelişebilir yada artabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelik Döneminde Kilo Verme

Bebeğinizin ciğerleri tamamen doğumdan hemen öncesindeki kadar gelişmemiş olsa da sizin ciğerlerinizden birisi onun ciğerlerini çalıştırmak için meşgul olacaktır. Bebeğinizin derisi yada cildi doğuma hazırlık için dolgunlaşarak yumuşak ve pürüzsüz bir hal almaktadır. Göz kapaklarını açıp kapayabilmekte, eskisine göre daha belirgin ve fark edilir hareket edebilmekte ve ayrıca bebeğiniz parmağını emmeye başlamıştır.

Doğum Ağrısı Nasıldır?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu dönemde bazı bebeklerin zaten saçları bulunurken diğerlerinin kafasında sadece birkaç kıl demeti bulunabilir. Doğumda bebeğin saçlarının kalın olması doğumdan sonra bu kılların kalın olacağı anlamına gelmez.  Ama çocuklukta ince saçlı çocuklar, büyüdüğü zaman da ince saçlara sahip olma eğilimindedir.

gebeliğin 32. haftasıEğer bebeğiniz bir erkekse testisleri karnından skrotuma (testis torbası) inmiş olması gerekir. Ancak bazen, bir veya her iki testis doğumdan sonrasına kadar aynı pozisyonda kalabilir. Doğumda inmemiş testise sahip tüm erkek bebeklerin üçte ikisinde, durum doğumun ilk günlerinde kendi kendine düzelir.

Muhtemelen bebeğiniz doğumdan önceki yedi hafta boyunca kendi doğum ağırlığının yarısından fazlasını kazanması gerekli olduğundan bu hafta yaklaşık olarak 450 gram ağırlık kazanacaktır. Bu son birkaç hafta iyi beslenmeniz gerekir. Ayrıca karnınızdaki yumru oldukça büyük görüneceğinden başkalarının da ilgisini çekecektir.

Gerçek Doğum Sancıları Nasıldır?

Bu dönemde doğuma hazırlık kasılmaları başlayacaktır. Bu kasılmalar Braxton Hick kasılmaları olarak isimlendirilir ve gerçek doğum sancıları ile karıştırmamalısınız. Bu sancılar pozisyon değiştirince kaybolmaktadır.

NOT: Her bebek farklı gelişir. Bu makale bir ceninin rahim içinde nasıl geliştiği hakkında genel bir fikir vermek için kaleme alınmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 36. Haftası
Hamile İken (gebe) Topuklu Ayakkabı Giymek Tehlikeli
Hamilelik Döneminde Kilo Verme
Gebelik Dönemi
Gebelikte Aşırı Kilo Almak
Gebe Kalmanıza Yardımcı Gerçekler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.