GEBELİĞİN 33. HAFTASIgebeliğin 33. haftası

Bebeğiniz bu dönemde yaklaşık 44 cm ve 2 kilogramdır. Uterus yada rahminizde zaten doğuma hazır bir vaziyette baş aşağı şekilde durmakta ve dünyaya olan yolculuğuna hazırdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı bebekler bu dönemlerde başı yukarı doğru gelebilme ihtimali olduğundan gelecek günlerde doktorunuz bebeğinizin pozisyonunu tekrar kontrol etmek isteyecektir.

Gerçek Doğum Sancıları Nasıldır?

Bebeğinizin kafatası oldukça esnek ve vajinanızdan geçebilecek durumdadır. Kafatasını oluşturan kemikler tamamen erimiş durumda değillerdir. Ama vücudunun geri kalanındaki kemikler nispeten sertleşmeye devam ediyor. Bebeğinizin cildi de giderek daha az kırmızı ve kırışık hale gelmektedir.

En Fazla Kaç Sezaryen Yapabilirim?

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer ilk kez anne iseniz, bebeğinizin başı bu hafta pelvis içine hareket edebilir ve serviksinize karşı sıkıca bastırın. Hemen hemen ilk kez annelik deneyimi yaşayanların yaklaşık yarısında bu olay gerçekleşmektedir. Eğer bu sizin ikinci anneliğinizse böyle bir durumu doğumdan bir hafta kadar önce beklemeye hazır olmalısınız. Bazıları için ise bu durum doğumun başlangıcına kadar gerçekleşmez.

Doğum Ağrısı Nasıldır?

Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Sizin ise ayak ve ayak bilekleriniz gün sonunda oldukça şişmiş görünecektir. Ödem olarak bilinen sıvı toplanması sıcak havalarda ve gün sonunda daha da kötüleşir. Şaşırtıcıdır ama yeterli su almak yada sulu kalmak oluşabilecek ödeminizi azaltacaktır. Vücudunuz- özellikle böbrekleriniz- ve bebeğiniz bol miktarda sıvıya ihtiyaç duyar, bu yüzden vücudunuzdaki sıvı bitecektir. Bu konuda dikkatli olmalısınız. Eğer aniden elleriniz veya yüzünüzün şişmiş veya hamileliğin 33. haftasıkabarık olduğunu hissederseniz derhal doktorunuza görünün. Böyle bir şey pre-eklampsi (gebelik zehirlenmesi olarak da bilinir) belirtisi olabilir.

Gebe Kalma Günleri

Bu haftada sizin uykusuz kalma olasılığınız çok yüksektir. Uyku pozisyonunuzun sağlanmasında birkaç yastıktan destek alabilirsiniz. Yürümenizde değişim artık gözle görülebilir durumda ve çoğunlukla 11-12 kilogram almış olmalısınız. Eşinizle olan ilişkileriniz herhangi bir size özel durumunuz yoksa devam ettirebilirsiniz.

Ayrıca göbek deliğiniz dışarı çıkabilir, yalancı kasılmalarınız sıklaşabilmekte ve nefes darlığı deneyimi yaşamanız büyük olasılıklar dahilinde. Son olarak bebeğinizin zihin ve beyin gelişimine önemli katkı sağlayan omega-3 yağ asitlerini içeren besinlerin alınımını artırmayı kesinlikle unutmamalısınız.

NOT: Her bebek farklı gelişir. Bu sayfa bir ceninin rahim içinde nasıl yetiştiği konusunda genel bir fikir vermek için tasarlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 3.Haftası
Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?
Doğum Ağrısı Nasıldır?
Doğum Kontrol Haplarının Zararları
Hamile İken Emzirmek
Doğum Kontrol İlaçları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.