GEBELİK DÖNEMİ
Doktorlar, doğal bir seyir izlediği için doğum bilimine, herhangi bir müdahalenin gereksiz olduğunu düşünmüşlerdir. Aslında bunun bir sebebi de teknik yetersizliklerdi.

Gelişen teknolojiye bağlı olarak, doktorların bu konuda uzmanlaşması, gebelik öncesi ve sonrası her türlü müdahalenin gerçekleşebilmesi ve en önemlisi gebelik dönemi öncesi yapılan testler ile gebe kalındığında oluşabilecek herhangi bir yan etki önceden görülebilmekte ve müdahale edilebilmektedir. Birkaç nesil öncesine kadar, gebelikte iyi bir bakım ve rahat bir doğum düşüncesi olsa da bu tabu yıkılmış ve birçok yeni düşünce benimsenmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Son gelişmelerde gebelik döneminde sadece fiziksel değil, psikolojik faktörlerinde ön planda olması gerektiği vurgulanmıştır.

Amerika Cambridge üniversitesinde yapılan bir araştırmada, gebelik döneminde anne psikolojisinin önemi vurgulanmıştır. Uzmanlar her şeyden önce gebelik döneminde bunu dünyanın en zor işi olmaktan ziyade, bir oyun olarak görmeyi ve gebelik dönemini en başta organize etmek gerektiğini söylemişlerdir.

Sadece gebelik döneminde değil, gebelik öncesi bir uzmana başvurulup yardım alınmalı, gebelik ya da doğum sonrası anne ya da bebek için olabilecek yan etkiler için önceden önlem alınmalıdır. Gerekli testler yapıldığında, herhangi bir sorun olmadığı halde bayanlar için hayatın belki de en güzel oyununu oynama vakti gelmiştir. Gebelik dönemi yapılan testler ve araştırmalar, hem çocuğun sağlıklı doğması, hem de annenin doğum sonrası sağlığı için çok önemlidir. Bu araştırmalar sayesinde, bebeğin rahimdeki gelişiminden zihinsel problemlerine kadar birçok sorunun önceden tespiti ile tedavisi mümkün olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne psikolojisinin önemini vurgulayan uzmanlar, annenin gebelik döneminde, hamile olması gerekçesiyle sadece evde kalmamasını, hayattan soyutlanmamasını, dışarı çıkmasını, yürüyüş yapmasını kolay ve yorucu olmayan işlerle uğraşması gerektiğini vurgulamışlardır. Psikolojik etmenlerin sadece anne sağlığı ve psikolojini etkilemediğini, bebek dünya ya geldiğinde bebeğin büyüme ve gelişme sürecinde pozitif yönde etkisi olduğu görülmüştür.

Beslenme konusunda ise, süt ve süt ürünleri tüketimi arttırılmalı, sigara ve içki kullanımı var ise tamamen bırakılmalı, özellikle sebze tüketimi arttırılmalıdır. Demir eksikliği yaşayanlar ise kesinlikle bir doktora başvurmalı ve yardım almalıdır. Çünkü demir eksikliği doğum sırasında yan etkilere sebep olup, annenin ölümüne bile yol açabilir. Demir eksikliği için doktor diyetlerine uyulmalı ve çinko kullanımı azaltılmalıdır. Her ay düzenli olarak annenin hemoglobin değeri ölçülmelidir. Uzmanlar aneminin önemi, belirtileri, etkileri hakkında anneye bilgi vermelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamilelik Döneminde Kilo Verme
Amniyosentez
Spiral Kullanan Gebe Kalır Mı
Diş Hastalıklarının Gebeliğe Etkileri
Gelişmede cinsiyetle ilgili bilgiler
Doğum Ağrısı Nasıldır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.