GEBELİK DÖNEMİNDE CİLT BAKIMIGebelik Döneminde Cilt Bakımı

Gebelik, vücut hormonlarında önemli değişikliklerin olduğu bir dönemdir. Böylesine önemli hormonal değişimler haliyle cilt de dahil olmak üzere tüm vücudu etkilemektedir. Eğer gebelik öncesi dönemde olduğu gibi cildinizin temiz, nemli ve sağlıklı kalmasını istiyorsanız, cilt bakım rutininizde bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamile bayanlarda aynı zamanda epilasyon, cilt tonu ve kırışıklık tedavileri ile ilgili kaygılar da bulunmaktadır. Hamile kadınlar, ciltte kuruma ve çatlaklara karşı nemlendirici ve cilt lekelerini önlemek için de güneş kremlerini rahatlıkla kullanabilirler.

Ancak doğacak bebeğin de sağlığı söz konusu olduğu için cilt bakımı konusunda hamile bayanların yapmamaları gereken ve tavsiye edilmeyen bazı hususlar da vardır. Gebelik sırasında cilt bakımı kısıtlamaları ile ilgili çeşitli kaynaklardan bilgiler okuyarak hem kendi cilt sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Aşağıda dikkat etmeniz gereken bazı tavsiyeler bulunmaktadır.

ATACAĞINIZ ADIMLAR

#### Yüzünüzdeki anormal değişikliklere karşı dikkatli olun ve vakit kaybetmeden bu cilt sorunlarına karşı mücadele edin.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kadınların hamilelik dönemlerinde ciltte kuruma olması, renk değişiklikleri yaşanması, yeni kıllanmaların olması ve diğer bazı değişiklikler yaygın olarak zaten görülür. Önemli olan, bu tür değişiklikleri yüzünüzde fark ettiğiniz zaman erkenden tedavisi ile uğraşmanız ve daha da kötüleşmesinin önüne geçmenizidir.
 • Eğer “gebelik maskesi” (yüzde koyu izler) gelişirse ya da sizi rahatsız eden ve endişelenmenize neden olan değişiklikler yaşarsanız, bir cildiye uzmanına görünün.

#### Oral ve topikal retinoidlerden ve reçete ile verilen akne ilaçlarından kaçının.

 • Accutane gibi oral retinoid ilaçlar ve ağızdan alına reçeteli sivilce ilaçlarının istenmeyen doğum sonuçları ile ilişkili olduğu tespit edildiğinden bu tür ilaçlar hamilelikte alınmamalıdır. Salisilik asit ve glikolik asit içeren oral cilt bakım hapları da gelişmekte olan bebek için risk teşkil edebilir.
 • Akne ilaçları ve hapları alarak tedavi etmeye çalışmak yerine, bebek sağlığınız için risk teşkil etmeyen topikal kremler, losyonlar, ya da serumlar için doktorunuza danışınız. Bu tür ürünlerin fetal gelişime zarar verdiğine ilişkin bilgi yoktur. Ancak yapılan bazı çalışmalarda, retinoid içerikli bazı kremlerin gebelerde kullanımına ilişkin endişeler vurgulanmıştır. Bu yüzden bu tür kremlerde dikkat edilmesi önemlidir.

Gebelikte Sabah Bulantıları 

 • Bazı makyaj ürünlerinin de içinde salisilik asit veya retinoid olmasından dolayı potansiyel olarak bebeğiniz için risk taşıdığını da unutmayınız. Hem makyaj ürünleri hem de bazı topikal kozmetik ürünlerinde bu şekilde risk unsurları olduğu için, gebelik esnasında kullanacağınız ürünler için öncelikle bir dermatologa danışmanız önerilir.

#### Kimyasal peeling ve tüm vücut cilt bakımları ile ilgili dermatolog ya da doğum uzmanına danışabilirsiniz.Gebelikte Cilt Bakımı

 • SPA ve güzellik salonu cilt bakımları hamilelik sırasında hoş bir rahatlama sağlıyor gibi görünse de, özellikle tüm vücut bakımları, kimyasal peeling ve banyolarda bazı cilt maddelerinin yüksek dozlarda verilmesi ve cilt katmanlarında derine geçmesi nedeniyle bebeğin de etkilenmesi söz konusudur.
 • Eğer tıbbi nedenlerle bir prosedüre girmeniz gerekiyorsa ya da sadece bir günü SPA’ da geçirmek istiyorsanız, bir sağlık uzmanına danışarak almanız gereken tedbirler için bilgi alınız.

#### Karın bölgesindeki ciltte çatlamaları azaltmak ya da önlemek için nemlendirme yapınız.

 • Özellikle shea veya kakao yağı ve E vitamini açısından zengin yağlar ve losyonlar, günlük uygulandığında çatlakların önlenmesine yardımcı olabilir. Banyodan sonra veya cildinizi her kuru hissettiğinizde günde iki üç defa masaj yaparak uygulayınız. Karın bölgesindeki kuruma ve buna bağlı gelişen çatlaklar için etkili sonuçlar verecektir. Sadece karın bölgesi değil vücudunuzun diğer bölgelerinde de ihtiyaç halinde bu tür nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Gebelikte Sabah Bulantıları Nasıl Önlenir

 • Mümkünse doğal bir nemlendirici kullanın. Doğal nemlendiriciler cildinize dolayısıyla bebeğin vücuduna geçen kimyasal madde miktarının daha az olmasını sağlar.

#### Düzenli olarak güneş kremi kullanmaya çalışın. Topikal güneş kremlerinin içinde cilde geçen madde içeriği az olduğundan kullanımı güvenilirdir ve hamile kadınların kullanması önerilir.

 • Güneş kremleri sadece cildi güneşin zararlı ışınlarından korumakla kalmaz. Aynı zamanda melazma adı verilen koyu cilt lekelerini tedavi etme ve önleme noktasında da hamile kadınlarda güvenli ve etkili bir yoldur.
 • Düzenli güneş koruyucu kullanımı, cilt tonunun korunması ve kırışıklıkların önlenmesinde de etkilidir. Bu nedenle yüzünüzde SPF değeri yüksek bir güneş kremi kullanmanız, bebeğiniz için içeriği şüpheli diğer kremleri kullanmanızdan daha iyidir.
 • Yapılan bazı araştırmalar, bronzlaştırıcı ürünlerin de hamilelik esasında güvenle kullanılabileceğini göstermiştir. Çünkü bronzlaştırıcı ürünlerden cildin içine çok az miktarda içerik geçmektedir.

#### Tüy dökücü kremler ve diğer ürünlerden fazla kullanmayınız. Araştırmalar topikal olarak kullanılan tüy dökücü ürünler ve ağda ürünlerinin ara sıra kullanılmasının bebek sağlığını olumsuz etkilemeyeceğini belirtmişlerdir.

#### “Hidrokinon” gibi ten rengini açıcı maddeler kullanmayın.

 • Hidrokinon kullanımının olumsuz gebelik sonuçları ile ilişkili araştırma sonuçları olmamasına rağmen, birçok hekim ve araştırmacı yine de bu tür cilt bakım ürünlerini emilim oranlarının yarattığı potansiyel risk nedeniyle kullanımından kaçınılması gerektiğini belirtmektedirler.
 • Hidrokinon genellikle “kloazma” veya “melazma” olarak biline ciltte renk değişikliği sorunlarının tedavisinde kullanılır. Bu konuda uzman birinden kullanmanızda sakınca yoktur şeklinde bir onay alıncaya dek hidrokinon içeren ten rengi açıcı ürünlerin yerine daha güvenli güneş kremi gibi bir kozmetik ürün kullanınız.

BUNLAR AKLINIZDA KALSINHamilelik Döneminde Cilt Bakımı

 • Cildinizde akne oluşma riskini azaltmak için, etiketlerinde komedojenik olmayan veya sadece mineral içerir şeklinde bilgiler yer alan makyaj ürünlerini tercih ediniz.
 • Gebelik sırasında hormon değişikliklerinden dolayı cildinde değişiklik gözleyen çoğu kadının cildi doğum yaptıktan sonra normale dönmektedir. Gebelik sırasında çoğu topikal cilt bakım ürünü kullanılabildiğinden dolayı az miktarda tüylenme, kırmızı lekeler ya da cilt kuruluğu gibi sorunların üstesinde güvenli ve kolay şekilde gelinir.
 • Bazı durumlarda, cilt dokusu veya renginde meydana gelen ani ve önemli değişiklikler, bazı sağlık problemlerinin işaretçisi olabilir. Bu tür bir durumla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden bir dermatologa görünün.

ÇEŞİTLİ UYARILAR

 • Eğer çalıştığınız yer veya çalıştığınız iş gereği kimyasal maddelerle temas etme ihtimalini zarsa, koruyucu ekipmanlar ve eldivenlerle önleminizi alarak bu tür kimyasalların, ruj veya saç boyalarının cilt ile temasını önleyiniz.
 • Bergamut veya soya yağı gibi organik içeriğe sahip makyaj ürünleri ve losyonların melazmayı tetikleyerek siyah noktaları kötüleştirme riski bulunmaktadır. Eğer cildinizde siyah noktalar varsa bu iki üründen uzak durunuz. Ancak “aktif soya” içerikli ürünleri güvenle kullanabilirsiniz. Aynı zamanda melazma sorunu olmayan kadınlar için de soya içerikli ürünler genellikle güvenle kullanılabilir.
 • Hamilelik esnasında kullanımı tavsiye edilmeyen ürünlerin kullanılması bebeğe zarar verebilir. Eğer kullanmayı düşündüğünüz herhangi bir cilt bakım ürünü ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa kullanmadan önce bir uzmana danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebek Beslenmesi
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
Mememden Yeşil Sıvı Geliyor
Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Yapılır
Çocuk Hakları Sözleşmesi
Çocuk Beslemenin Püf Noktaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.