GEBELİK ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLERGebelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Bebeğinize iyi bir yaşam başlangıcı sunmak için gebe kalmadan önce göz önünde bulundurmanızın faydalı olacağı bazı önemli ipuçları bulunmaktadır.  

Bu hususlar sizin sadece hamile kalma şansınızı arttırmakla kalmayacak aynı zamanda daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirmenizi de kolaylaştıracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebe kalmayı düşünmeden önceki kilom önemli midir?

Kilonuzun ideal olması gereken sağlıklı kilo aralıklarında olması gebe kalma şansını yükseltmesi açısından iyi fikirdir. Sağlıklı bir vücut kitle indeksi (VKİ) yaklaşık 19 ile 25 arasındadır.

Aşırı kilolu iseniz, kilo vermeniz hem sizin hem de bebeğinizin bazı sağlık sorunları ile karşılaşma riskini düşürecektir. Aşırı kilo dediğimiz genellikle VKİ değeri 30 ve üzeridir. Bu değeri aşağı çekmenizin doğurganlık üzerine olumlu katkısı bulunmaktadır.

Kilo vermek için gerekli önlemleri almanız, dengeli bir diyet takip etmeniz ve vücudunuzu fit tutmanız şimdi dengeli gebelik için vücudunuza harika bir başlangıç sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğurganlık için aşırı kilo kadar aynı zamanda yetersiz kilo da sorun potansiyeli taşır. Bu nedenle eğer vücut ağırlığınız ideal kilo aralıklarında değilse doktorunuzla konuşarak nasıl kilo alabileceğinizi ve VKİ değerinizi nasıl yukarı çekebileceğiniz konusunda öneriler alınız. Düşük vücut ağırlığı, düzensiz adet döngüsünü daha olası hale getirmektedir. Bu durum ise gebe kalma şansınızı düşürür, özellikle de dönemleri kaçırıyorsanız.

Neyse ki, birçok durumda, sağlıklı bir kiloya ulaşmanız adet dönemlerinizi tekrar düzene sokar.

Gebe kalmayı düşünmeden önce sigara ve alkolü bırakmam gerekir mi?Gebe kalmayı düşünmeden önceki kilo

Bunun cevabı evettir. Çünkü sigara içilmesi ve alkol tüketimi, bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca düşük yapma riskini de artırır. Bunların dışında hamile kadınlar ve bebekleri için güvenli görülecek herhangi bir uyuşturucu maddesi de bulunmamaktadır.

Gebe kaldığınız zaman bunu hemen fark etmeniz olası değildir. Bu nedenle sigara alkol ve uyuşturucu kullanımını gebe kalmayı düşünmeden öncesinde bırakmaya çalışmanız gerekir.

Sigarayı tek başınıza bırakmanız zor olabilir ama ilgili yerlerden uzman desteği alarak bırakma başarısını dört kat arttırabilirsiniz. Bu tür uzman destek yerleriniz doğum uzmanınızdan öğrenebilirsiniz. Türkiye de “Alo 171” Sigara bırakma hattı bu konuda destek vermektedir.

Alkol söz konusu olduğunda, en güvenli şey tamamen kaçınmaktır. Çünkü gebelik sırasında ne kadar alkol tüketiminin güvenli olduğu bilinmemektedir. Elbette ki ne kadar çok içerseniz bebeğin zarar görme riski daha yüksek olacaktır. Ancak kullanım için güvenli sayılabilecek bir alt sınır belli olmadığı için gebelikte hiç alkol alınmaması önerilmektedir. Bu konuda da yine uzman tavsiyelerini alabilirsiniz.

Herhangi bir yasadışı uyuşturucu kullanıyorsanız, bunu kesinlikle doktorunuza söylediğinizden emin olunuz. Görmek isteyecektir.

Bebek yapmaya karar vermeden önce de ilgili doktora görünmem gerekir mi?

Eğer kendinizi zinde ve sağlıklı hissediyorsanız, gebe kalmayı denemeden önce doktora uğramanız çok da gerek yok. Ama sağlık durumunuz ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa doğum kontrol haplarını bırakmadan önce doktora uğramanızda fayda var. Hastanelerde bebek yapmayı düşünen eşler için uygulanan check-up programları bulunmaktadır.

Check-up yaptırmaya karar verdiğinizde ilgili personel, hemşire veya ebe işlemler gerçekleştirecektir. Sağlık sigortaları bu ücreti karşılamamaktadır ancak bazı hastanelerin değişik indirim kampanyalarını bulabilirsiniz.

Gebe kalmayı düşünmeden önce sigara ve alkolü bırakmaEpilepsi, astım veya şeker hastalığı gibi uzun süren bir sağlık sorununuz varsa bunun için de doktorunuzu görmeniz önemlidir.

Eğer herhangi bir ilaç alıyorsanız, bebek yapmayı düşündüğünüzde bu ilaçların kullanımlarında değişiklik yapılması gerekebilir. Çünkü bazı ilaçların gebelik sırasında kullanılması güvenli değildir ve bebek yapmayı düşünmeden birkaç hafta önce bırakmanız gerekir. Ancak unutmamanız gereken bir önemli nokta da, doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacı bırakmamanız ve doz değişikliğine gitmemeniz gerekliliğidir.

İlaç kullanımlarında değişikliğe gidildiğinde vücudun bir alışma süreci olur. Bu nedenle gebelik düşüncesinden en az üç ay kadar önce doktorunuza uğrayın.

“İbuprofen” gibi bazı reçetesiz ilaçlar erken gebelikte güvenli değildir. İlaçları alırken gebelik için hangilerinin güvenli olabileceğini sorunuz.

Gebelik öncesi check-up işleminden neler beklemeliyim?

Eğer hamilelik öncesi check-up yaptırmaya karar verirseniz, doktorunuz ya da ilgili hemşire muhtemelen aşağıdaki hususları soracaktır:

 • İşiniz tehlikeli maddelerle çalışılmasını içeriyor mu?
 • Adet dönemlerinizle ilgili bir sorun yaşıyor musunuz?
 • Genel sağlık durumunuz ve yaşam tarzınız
 • Ne kadar egzersiz yapıyor olduğunuz
 • Duygusal olarak mutluluk ve hayattan memnuniyet düzeyiniz
 • Beslenme alışkanlıklarınız

Doktorunuz ayrıca aşağıdaki gibi herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığını öğrenmek isteyecektir:

 • Diyabet
 • Astım
 • Yüksek tansiyon
 • Epilepsi
 • Tiroid problemleri
 • Kalp sorunları
 • Ruh sağlığı sorunları

Hamilelik öncesi doktorunuzla randevunuzda tartışmanız gereken diğer şeyler şunlardır:

 • Ailenizde bulunan herhangi bir genetik sağlık sorunu: Orak hücre hastalığı, talasemi veya kistik fibrozis gibi ailenizde herhangi bir kalıtsal sağlık sorunu varsa doktorunuzu söyleyin. Bu durumlar için daha fazla destek ve danışmanlık hizmeti sunulması gerekebilir.
 • Doğum kontrol yönteminiz: Çoğu durumda, kullanmakta olduğunuz doğum kontrol yöntemi ​​gebe kalma sürenizi etkilememektedir. Ancak eğer doğum kontrol enjeksiyonu kullanıyorsanız, normal doğurganlığınızı tekrar kazanmak için enjeksiyondan sonra bir yıl kadar bir süreniz geçmesi gerekebilir.

Doktorunuz ayrıca daha önce düşük veya ektopik gebelik yaşayıp yaşamadığınızı sorabilir. Bu tür acı deneyimler hakkında konuşmak üzücü olabilir. Ancak doktorunuzun sizin için en iyi bakımı önermesi ve tavsiyede bulunması için bu tür gebelik geçmişiniz hakkında bilgi alması gerekir.

Bebek yapmayı düşünmeden önce herhangi bir tıbbi test yaptırmalı mıyım?

Tıbbi testler yaptırmanız genel sağlık durumunuza bağlıdır. Bu nedenle gebe kalmadan önce bir testi yaptırmanız gerekip gerekmediğini hekiminize sorunuz. Gebelik öncesi yaptırılan yaygın testler şunlardır:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) için tarama testleri:

Oral seks dahil olmak üzere korunmasız ilişkilerde bulaşan enfeksiyonlar için yapılan testler önerilebilir. Bu testler aşağıdaki CYBH gurubu için istenebilir:

 • Hepatit B
 • Chlamydia
 • Frengi
 • HIV-AIDS

Eğer bu tür bir enfeksiyon kapmışsanız, alacağınız tedavi gebelik öncesi başarı şansınızı arttıracaktır.

Servikal tarama

Eğer son bir yıl içinde servikal tarama (bazen smear testi de denmektedir) yaptırmadıysanız gebelik öncesi yaptırmanız önerilebilir. Bu test gebelik sırasında da yapılır ama gebelik öncesinde de rahimdeki doğal değişiklikleri yorumlamak için yapılması faydalıdır.

Kan tahlilleri

Eğer hamilelik öncesi check-up’ınızda anemik şüphesi görülürse, bir kan testi yaptırmanız istenecektir. Anemik olan kadınların bazen hamilelik sırasında fazladan demir takviyeleri alması gerekmektedir.

Etnik köken ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak, “orak hücre hastalığı” ve “talasemi” gibi genetik bozukluklar için de test yaptırmanız gerekebilir. Yapılacak bu test, kalıtsal bu hastalığın bebeğinize de geçip geçmeme durumu hakkında bilgi verecektir.

Eğer kızamıkçık için de bağışıklığınızın olup olmadığından emin değilseniz, kontrol etmek için bir kan testi yapmanız önerilcektir.

Bebek yapmayı düşünmeden önce herhangi bir aşı yaptırmama gerek var mı?

Birçok önlenebilir enfeksiyon düşük doğum yapmaya veya doğum kusurlarına neden olmaktadır. Bu nedenle gebe kalmayı düşünmeden önce aşılarınızın güncel olduğundan emin olun.

Eğer aşıların güncel olup olmadığından emin değilseniz, tıbbi kayıtlarınıza bakılarak tarihleri öğrenilebilir. Diğer bir seçenek te, kan testi yapılarak kızamıkçık gibi bazı hastalıklara karşı aşılanmış olup olmadığınız öğrenilebilir.

Eğer kızamıkçık gibi viral bir aşı ile aşılanmanız gerekiyorsa, gebe kalmayı planlamadan bir ay önce yaptırmanız gerekir. Bu önlem olarak yapılır. Vücudun virüsten tamamen kurtulması için bu süreye ihtiyaç duyulur. Endişelendiğiniz diğer durumlar için doktor veya hemşireye sormaktan çekinmeyin.

Eğer Hepatit B için yüksek risk altındaki grupta iseniz, bu hastalığa karşı da aşılanma yapmanız gerekir.

Herhangi bir takviye almam gerekir mi?Bebek yapmayı düşünmeden önce herhangi bir aşı yaptırma

Bebek yapmayı düşündüğünüz ve doğum kontrol yöntemlerini bırakmaya başladığınızdan sonra En kısa zamanda bir bebek için günlük 400 mikrogram folik asit içeren bir takviyeye başlamanız önerilir. Folik asit alınmasının “spina bifida” gibi nöral tüp defektleri riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Gebeliğin ilk haftalarında yeterli miktarda folik asit alınması özellikle önemlidir. Çünkü bu süreç, doğmamış bebeğin beyin ve sinir sisteminin ilk gelişmeye başladığı zamanlardır. Hatta bu dönemde gebe olduğunuz bile tam net olmasa bile yine de almaya başlamanız önemlidir.

Folik asit takviyelerini eczanelerden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Eğer alacağınız folik asit bit multivitaminin içinde ise bu takviyenin vitamin A içermediğinden ve gebeler için uygun olduğundan emin olmalısınız.

Çok fazla A vitamini alınması bebeğe zarar verir.

Bazı insanların diğerlerine göre biraz daha fazla folik asit alması gerekir. Aşağıdaki şartlarda alacağınız folik asit takviyesinin 5mg olmasını isteyiniz ve doktorunuzun bu şekilde reçete etmesini sağlayınız:

 • Sizde ya da eşinizin ailesinde nöral tüp defektlerine ilişkin aile öyküsü varsa
 • Daha önce nöral tüp defekti olan bebeğe gebe kalınması
 • Şeker hastası olma
 • Çölyak hastalığı
 • Epilepsi (sara hastalığı) için ilaç kullanma
 • Vücut kitle indeksinin 30 ve üzerinde olması

Hamile olduğunuzda, aynı zamanda günlük 10 mcg D vitamini içeren takviye de almanız önerilir. Sayılan takviyelerin yanı sıra bebeğinizle çıkacağınız bu zorlu ama bir o kadar da heyecanlı hamilelik süreci için nasıl bir yaşam tarzı değişikliği yapmanız gerektiğini de öğrenmeniz ve buna uygun davranmanız da oldukça önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğe Hazırlık
Gerçek Doğum Sancıları Nasıldır?
Gebeliğin 6.Haftası
Doğum Kontrol Haplarının Zararları
Mantar
Gebeliğin 9.Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.