Gebelik testi nedir?
Gebelik Testi OlumluArtık evde gebelik testi yapılabilmektedir. Evde gebelik testinden çıkan ürün kanımızdaki HCG denilen bir tür maddeye tepki verir. HCG maddesinin bir kadının kanında yükselmesi o kadının hamile olduğu anlamına gelmektedir. HCG hamile olan bir kişide ancak 12–14. günlerde ölçülebilir miktara gelir.

Evde gebelik testi ürünlerini reçetesiz olarak herhangi bir eczaneden alabilirsiniz. Değişik şekillerde olan evde gebelik testi ürünleri hemen hemen aynı prensibe göre çalışır. Test in çubuk şeklinde stripler şeklindedir. Genelde belirli bir yerinden em dirilen idrar içindeki HCG maddesi nedeniyle testte reaksiyona neden olur. Testin okuma noktasından okunan çift çubuk gebeliğin gerçekleşmiş olduğunu bildirmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aslında gebeliğin gerçekleştiğinin en önemli göstergesi zamanı geldiği halde gerçekleşmemiş olan adet(regl) durumudur. Ancak adet(regl) durumunun gecikmesi sadece hamilelikle açıklanamaz yani detinizin gecikmiş olması kesinlikle hamile olduğunuz anlamına gelmez.

Gebelik testi kesin sonuç verir mi?

Hayır! Evde gebelik testi kesin sonuç vermez ancak çok büyük bir oranda doğru sonuç verdiği bilinmektedir. Ancak bazı durumlar vardır ve gebelik testini yanıltır. Bunlar,

  • HCG içeren ilaçların alınması,
  • İdrardaki başka bir hormona testin cevap veriyor olması,
  • Bebeğin gebelik testinden hemen önce düşmüş olması,
  • Bazı kısırlık tedavilerinde HCG seviyesinin yalancı artışı gibi durumlardır.

Gebelik Testi Nasıl uygulanır?

Testin uygulanışı test setlerine göre farklılık gösterir. Ancak testi okumakta tereddütleriniz olabilir. Testin okuma ekranında eğer tek çizgi belirmiş ise hamile değilsiniz demektir. Eğer test ekranında iki tane yan yana çizgi varsa, tebrikler! Hamilesiniz. Burada dikkat edilecek nokta testin 2–3 dakika içinde okunmasıdır. Fazlaca beklemiş teste kesinlikle güvenmeyiniz. Diğer yandan tereddüde düşülen bir konu da test ekranında belli belirsiz iki çizginin çıkmış olmasıdır. Bu durumda da yüksek ihtimalle hamilesiniz ancak 2-3 gün sonra bu sefer başka bir marka hamilelik ürünüyle bu testi tekrar etmenizde fayda vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 1. Haftası
Hamilelik Döneminde Ciltte Sivilce ve Lekeler
Gebeliğin 37. Haftası
Ertesi Gün Hapı
Hamilelik Döneminde Sivilcelere Dikkat
Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.