gebelik testiGEBELİK TESTİ

Gebe olduğunuzun ilk işareti adetinizin gecikmesidir. Ancak geciken her adet gebe olduğunuzu göstermez. Bu sebeple gebelik testi uygulamanız hamile olup olmadığınız konusunda size büyük olasılıkla kesin bilgi verecektir.

Gebelik testi eczanelerde kolayca bulunabilen ve evde tek başınıza uygulayabileceğiniz ucuz, kolay özel bir yöntemdir. Bu sebeple her yıl dünyada milyonlarca gebelik testi satılmaktadır.

Gebelik testini özel kılansa sonucu sizden başka kimsenin bilmemesidir. Kadınlar özel haberi önce kendileri öğrenip, sonra eşlerine sürpriz yapabilmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

GEBELİK TESTİ KESİN SONUÇ VERİR Mİ?

Ancak gebelik testi her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bu sebeple siz gebelik testinden çıkan sonucu yüzde yüz doğru kabul etmeyin. Gebelik Testi daha çok negatif sonuçlarda hatalı çıkmaktadır. Gebelik testinin hatalı negatif sonuç vermemesinin iki nedeni olabilir. Birinci test bozuktur, ikincisi ise test erken yapılmıştır. Birkaç gün sonra yeni bir gebelik testi alarak tekrar test yapmanız daha doğru sonuç verecek ve emin olmanızı sağlayacaktır.

Testin hatalı pozitif sonuç vermesi ise daha nadir görülür.

Bazen idrardaki başka bir hormona çapraz reaksiyon gelişebilir. Diğer bir neden ise kimyasal gebeliklerdir. Test pozitif çıkmasına rağmen daha sonra klinik olarak gebelik fark edilemeden embriyo canlılığını yitirir ve kan hCG değerleri düşmeye başlar.

İnfertilite tedavilerinde yapılan hCG enjeksiyonları sonrasında da zaman zaman hatalı pozitif sonuçlar görülebilmektedir. Bu durumda testin son hCG enjeksiyonundan 1,5- 2 hafta sonra yapılması daha doğru olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kullanılan ilaçlar ya da enfeksiyonlar hatalı sonuçlara neden olmazlar. Ancak hCG içeren ilaçlar hatalı sonuca neden olabilmektedir. Kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar dhil olmak üzere hiç bir doğum kontrol hapı, antibiyotik, ağrıkesici vb. ilaçlar testin hatalı sonuç vermesine ya da gebelik varlığında testin pozitifleşme sürecini gecikmesine neden olmaz.

GEBELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Gebelik testi evde tek başınıza uygulayabileceğiniz kolay bir testtir. Ancak her gebelik testinin kendine ait özellikleri olduğundan mutlaka aldığınız testin kullanma talimatını okuyunuz.

Testin üzerinde idrar damlatılacak küçük bir kısım bulunmaktadır. Testin özelliğine göre idrarınızı bir kaba alıp bir damlalık yardımı ile damlatmanız yeterli olacaktır. Damlalık bulunmuyorsa testi direk olarak kaba batırmanız veya testi akan idrarınıza direk tutmanız da uygulayabileceğiniz yöntemlerdendir. İdrarın miktarı çok önemli olmamakla birlikte, temiz bir test için bir damla idrar yeterlidir.

Gebelik testi için en uygun idrar örneği ise idrarınızı bir miktar boşa akıttıktan sonra alacağınız örnektir.

TEST NASIL YORUMLANMALI

Çalışma prensibi aynı ama göstergeleri farklı gebelik testleri mevcuttur. Bu nedenle doğru bir yorumlama için kullandığınız testin kullanma talimatını mutlaka dikkatlice okumalısınız.

Gebelik testleri üzerinde genel olarak üç tane pencere bulunur. Bunlardan tek başına bulunan pencereye idrar örneği damlatılırken yan yana bulunan iki pencere ise sonuç göstergesidir.  Bu iki pencerelerden biri ise kontrol penceresidir. Bu pencere testin doğru şekilde yapılıp yapılmadığınız gösterir. Diğer pencere ise pozitif ya da negatif sonucu verir. Bu pencerede bir çizgi ya da artı işareti çıkar, bu testin pozitif olduğu anlamına gelir. Sonuç penceresindeki çizginin silik olması anlamını değiştirmez. Silik ya da koyu, her durumda pozitif sonuç demektir. Kısaca şöyle özetlenebilir, eğer tek çizgi çıkmışsa bu çizgi kontrol çizgisidir sonuç negatif, çift çizgi çıkmışsa (birisi kontrol çizgisi, diğeri sonuç) pozitiftir.

Bazı testlerde ise sonuç penceresinde artı ya da eksi işareti belirir. Artı pozitif sonucu yani gebeliği, eksi ise gebelik olmadığını gösterir.

Gebelik testi yaparken süre de çok önemlidir. Çünkü testin sonuç vermesi için belli bir süre geçmesi gerekir. Bu süreler testin kullanma kılavuzunda belirtilir.

            Bazı durumlarda test negatif olmasına rağmen bir süre daha beklendiğinde hafif bir çizgi ortaya çıkabilir. Bu sonucun şüpheli olduğunu gösterir. Bu durumda 1-2 gün sonra testin tekrar edilmesi ya da kanda gebelik testi yapılması uygundur.

İdeal olan testin kullanma kılavuzunda belirtilen zaman sonrasında sonucu yorumlamaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhabalar ben gebelik testi yaptım T harfinde koyu çizgi çıktı C harfinde silik çizgi çıktı bunun sonucunu açıklarmısınız T HARFİ SONUÇ ÇİZGİSİ. C HARFİ İSE KONTROL ÇİZGİSİ LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZZ

  esr

  merhaba. Ben nisanlimla yuzelsel iliski yasadim uzerimizde bisey yoktu vajinamin uzerine bosaldi hemen kalkip yikadim 1 gun sonrada adet oldum bu durumdan 3 gun sonra gebelik testi yaptim negatif cikti 1 aya yakin sure sonunda birkere daha gebelik testi yaptim negatif cikti fakat 5 6 saat sonunda cok pembe olmamaksizin bi cizgi belirdi ne anlama geliyo hamilemiyim acaba?

  Gebelik testinin ilk 10-15 dk içerisinde okunması gerekiyor. Sonradan bakmak yanıltır. Gebelik testi yaptıktan 2-5 dk içerisinde okuduğunuz sonuç en doğru olanıdır.

  Pınar

  Akşam yatmadan önce test yaptım tek çizgi C çıktı adet oldum bittikten sonra hemen 3 aylık korunma iğnesi vurundum eşim ile iki hafta beraber olmadık iki hafta sonra beraber olduğumuzda da eşim bir kaç kere korundu böyle hamile kalabilir miyim

  ayşenaz

  Adetimin gecikmesinden beş gün sonra test yaptım negatif çıktı sekizinci günü gene yaptım negatif çıktı şu an onuncu gün hala adet görmedim tekrar test yapmalımıyım sonuç doğrumudur lütfen cevap verirmisiniz

  sibel

  Iyi gunler ben dokuz aylik evliyim ve esimle iki bucuk aydır korunmuyoruz son adetim 17 aralikti ve ben bu ay adetime bi gun kala gebelik testi yaptim ikinci cizgi hafif vardi ama belli oluyodu adetim bugun uc gun gecikti tekrar test yaptim ikinci cizgi biraz daha koyu olmustu acaba hamilelik var midir kan tahlili yapmali miyim

  sibel

  Iyi gunler ben dokuz aylik evliyim ve esimle iki bucuk aydır korunmuyoruz son adetim 17 aralikti ve ben bu ay adetime bi gun kala gebelik testi yaptim ikinci cizgi hafif vardi ama belli oluyodu adetim bugun uc gun gecikti tekrar test yaptim ikinci cizgi biraz daha koyu olmustu acaba hamilelik var midir kan tahlili yapmali miyim cevap verirseniz sevinirim

  gül

  12 gün adet olmadim test yaptim ortada cikti ne anlama geliyo 1 hafta önce yapişti negatif ti ve cok beyaz sıvı var 14 şubat kan aldirdim negatif ti 4 gun sonra idrar testi yaptım orta da ne pozitif mi negatif mu geçersiz mi lütfen acil cevap

  Gebelik testlerinde kontrol alanında beliren 2. çizgi gebeliğinizin gerçekleştiği anlamına gelmektedir. Eğer tek çizgi görüyorsanız gebelik yoktur. 2 çizgi görüyorsanız gebelik vardır.

  derya

  mrb ben gebelik testi yaptim ve ilk iki cizgi cikti ama bes alti dk sonra kayboldu ve tek cizgi kaldi ben ilk cikanami sonraki cizgiyemi inanmaliyim cvp verirseniz sevinirim

  brl

  Ben çocuk sahibi olmak için tedaviyle başladım.doktorum yumurta buyultucu hap verdi ama sonra catlatma ignesini yapmadı ikinci ay yine hap kullandım bu defada c catlatma iğnesi yapılmadı ama benim günüm geçiyor bu durumdada hamile olma ihtimali olabilir mi

  Emine

  Merhaba benim testimde ikinci çizgi ilkine çok yakın çıktı t nin altında değlde c nin altında iki çizgi şeklinde yardımınızı rica ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ertesi Gün Hapı
Gebelikte Sabah Bulantıları
Gebelik Testi
Gebeliğin 33. Haftası
Hamilelikte Kahve İçmek
Hamilelikte Tansiyon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.