Haml kelimesi kök itibariyle yük, yük yüklenmek, yükletmek, yük taşımak, istemeyerek yüklenmek, ağır bir yükü üzerine alıp zorlanmak, yüke dayanmak gibi manalara gelmektedir. Tıp dilinde ise nutfe (sperma)nın ana rahmine düşmesinden itibaren, sekizinci haftanın sonuna kadar “cenin, emryo” bundan sonra doğum gününe kadar ise “haml, fetation” denildiği gibi, gebe kadına da “hamile” denir. Gebe kadına benzetilerek yağmur yüklü bulata ve meyveli ağaca da hamile denilmiştir. Nitekim bunu kuranı Kerimde “Allah sizi (önce ) topraktan, sonra meniden yarattı. Sonra erkekli dişili çiftler kıldı. Onun izni ve bilgisi olmaksızın hiçbir dişi gebe kalmaz ve doğurmaz. Bir canlıya ömür verilmesi de, onun ömründen (bir miktar) azaltılması da, mutlaka bir kitapta (levhi mahfuz’da yazılı) dır. Şüphesiz ki bunlar Allah için kolaydır”.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliğin Belirtileri:

Cinsel ilişki zamanında erkek ve kadının aynı anda zevke gelmesi, cinsel ilişki sonrası penisin yorgun ve intişarını kaybetmiş olarak çıkması, kadının rahminin ağzı kapanır, sanki bir mil ucu sığmayacakmış gibi olur. Rahim yukarıya ve öne doğru yükselir. Karnında, sırtında, bacaklarında, memelerinde, göbek ile cinsel organında hafif ağrılar meydana gelir.

Bir ay veya iki ay sonra; kusma, sıkıntı tembellik, vücut ağırlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, göz kararması, kalp çırpıntıları, iştahsızlık meydana gelir. Yüzünün rengi değişir, gözünün beyazı sararır.
Cenin dört aylık olduğu zaman kadının adet kanası kan ile süt arasında bir kıvamda çocuğa gıdaya dönüşür ve yukarıda saydığımız sıkıntılarda kaybolur.

Sponsorlu Bağlantılar

Toprak, kil ve kireç gibi tabi olmayan şeyleri yemeye ihtiyaç duyması vs. gibi belirtilerdir. bunlar halk dilinde aşerme tabiri olarak da kullanılır.

Yaş itibariyle küçük olan kadın, erken evlenip hamile kalacak olursa rahmin ve rahim kanalının tam gelişmemiş olmasından dolayı, doğum sırasında zorluk olabilir. Bu nedenle küçük kızlar erken evlendirilmemelidir.

Gebelik günümüzde haftalarla değerlendiriliyor olsa da 9 aylık bu dönem ” Trimester ” Latince 3 ay anlamına gelen 3 ayrı dönemle incelenmektedir.

Trimester gebeliğin genel gelişimini açıklamada çok faydalıdır.
1. Trimester ( İlk 3 Ay ) :

Bebeğin organlarının gelişmeye başlama ve tamamlanma, ayrıca annenin de gebeliğe adaptasyon sürecidir.

Bu dönemde gebelik heyecanının yanı sıra ufak tefek sorunlarda başlar.

Fiziksel Değişiklikler
# Bulantı Kusma
# Göğüs Hassaslığı
# Kilo Artışı
# Kasık Ağrısı
# Huy Değişiklikleri
# Halsizlik, Yorgunluk

2. Trimester ( İkinci 3 Ay ) :

Bebeğin hızla geliştiği ve kendini anneye tamamen hissettirmeye başladığı dönemdir.

Fiziksel Değişiklikler
# Kabızlık
# Yanma ve Ağrılar
# Gebelik Lekelenmeleri, Cilt Döküntüleri
# Bacak Krampları
# Kilo Artışı
# Aşermeler

3. Trimester ( Son 3 Ay ) :

Artık doğuma hazırlığın başladığı ve bittiği dönmedir.

Fiziksel Değişiklikler
# Psikolojik Problemler ve Gerginlik
# Yorgunluk, Halsizlik
# Karın, Bel, Kasık ve Bel Ağrıları
# Nefes Darlığı
# Midede Ekşime

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    merhabalar ilk önce böyle bir site oluşturduğunuz için teşekkürler.4 aylık evli bir bayanım ve çocuk sahibi olmak istiyorum.Geçen ay düzenli bir şekilde adet oldum.bu ayda 2 gün önce gelmeliydi ama halen gelmedi.bir iki gün gecilmesi normal belki ama göğüslerimde acayip derecede hassaslık oldu dokunamıyorum dahi.ve kilo artışlarım var.Bunlar birer belirtimidir acaba?Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.İyi günler

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Rahim ve Rahimağzı Hastalıkları
Kadınlarda Adet Kanaması
Adet Gecikmesinin Nedenleri
Adet Döneminde Kan Pıhtısı
Over kistleri
Tüp Bebek Uygulamasının Riskleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.