GEBELİKTE ANTİDEPRESAN KULLANIMI GÜVENLİ Mİ?
Gebelik sırasında antidepresan almak bebeğiniz için sağlık açısından risk oluşturabilir ama antidepresan alımının durdurulması da sizin için risk oluşturabilir. Antidepresanlar ve gebelik konusunda gebeleri bilgilendirme amaçlı bu bilgiler kaleme alınmıştır.

Antidepresanlar, depresyon türlerinin çoğu türü için birincil tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Antidepresanlar sizin duygu durumunuzu kontrol altında tutmak ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir ancak hamile gibi özel durumlar karşısında biraz daha düşünmeye ihtiyacınız vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

GEBELİK DEPRESYONU NASIL ETKİLER?
Gebelik hormonlarının depresyondaki kadınları koruduğu düşünülmekteydi, ancak araştırmalar bunun doğru olmadığını söylemektedir. İlaveten, gebelik gibi özel bir durum depresyon ile başa çıkmayı daha güç hale getirebilir.

GEBELİKTE TEDAVİ ÖNEMLİ MİDİR?
Gebelikte depresyon tedavisi gereklidir. Eğer tedavi edilmezse depresyon varsa, kendi kendinizi idare edebilmek için yeterli güce sahip olamayabilirsiniz. Bunun sonucu olarak da doğum öncesinde bakım aramayabilir yada bebeğinizin ihtiyacı olan gıdaları yeme adına isteksiz olabilirsiniz. Yanı sıra kendinizi içki ve sigaraya verebilirsiniz. Sonuçta ise erken doğum, düşük ağırlıklı bebek yada bebeğinizle ilgili diğer problemler ortaya çıkabilir ve doğum sonrası depresyon riskiniz artabilir yanı sıra bebeğiniz ile olan bağınız güçleşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

GEBELİKTE KULLANILABİLECEK UYGUN ANTİDEPRASAN VAR MI?
Gebelikte antidepresan kullanımı kararı, riskleri ve yararları arasındaki denge üzerine kuruludur. Genel olarak, gebelik sırasında antidepresan alan annelerin bebekleri için doğum kusurları ve diğer sorunların oluşma riski düşüktür. Yine de, birkaç ilacın sorun oluşturmadan gebelik sırasında kullanılabileceğinin güvenli olduğu ispat edilmiştir ve antidepresanların bazı türlerinin bebeklerde sağlık sorunları oluşturabileceği de bildirilenler arasında yer almaktadır.

GEBELİKTE HANGİ ANTİDEPRESANLARIN KULLANIMINA ONAY VERİLMEKTEDİR?
Genellikle, aşağıda sayılan antidepresanların hamilelik sırasında kullanımına onay verilmiştir;

Trisiklik antidepresanlar: Bu sınıf ilaçlar amitriptilin ve nortriptilin (Pamelor) içerir.
Bupropion (Wellbutrin): Bu ilaç depresyon ve sigara bırakmaya yardımcı olmak için kullanılır. Bupropion genellikle gebelikte depresyon için ilk basamak tedavi olarak kabul edilmemesine rağmen, diğer ilaçlar ya da sigara bırakma için kullanılan ilaçlara cevap vermeyen kadınlar için iyi bir seçenek olabilir.
Hamilelik sırasında bu antidepresanların potansiyel riskleri değişkendir. İlk yapılan çalışmalar, trisiklik antidepresanların ekstremite malformasyonu riski oluşturabileceğini önermiştir  ama risk daha-yeni çalışmalar tarafından teyit edilmemiştir. Sitalopram, fluoksetin ve sertralin kullanımı ile ilgili bazı araştırmalar ciddi yenidoğanda akciğer problemlerine neden olabilmektedir. Ayrıca gebeliğin son yarı döneminde septumu etkileyen kalp kusurlarına yol açabilmektedir.

GEBELİKTE HANGİ ANTİDEPRESANLARDAN KAÇINILMALIDIR?
SSRI paroksetin (Paxil) genellikle gebelikte önerilmez. Paroksetin, hamileliğin ilk üç ayında alındığında fetal kalp kusurları ile ilişkilendirilmiştir.

Buna ek olarak, fenelzin ve tranylcypromine (Parnate) dahil olmak üzere monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI) genellikle gebelik sırasında tavsiye edilmez. MAOI fetal büyüme sınırlayabilir ve anne adayında yüksek tansiyonu kötüleştirebilir.

ANTİDEPRASANLARIN BEBEK İÇİN BAŞKA RİSKLERİ VAR MI?
Gebelik boyunca veya son trimesterde antidepresanlar alırsanız, bebeğiniz doğumda aşırı sinirli ve huysuzluk gösterebilir. Gebeliğin sonlarına doğru sivrilen dozlar genellikle tavsiye edilmez.

İLAÇLARI DEĞİŞTİRMELİ MİYİM?
Antidepresan ilaçlarına devam etme veya değiştirme kararı sizin ve sağlık kuruluşunuzun vereceği bir karardır. Potansiyel riskleri hakkında endişeleriniz son derece önemli olup ilaçları bırakılması ile birlikte depresyonun tekrarlama oranı ve tedavinin başarısızlığı iyi bir şekilde değerlendirilmelidir. Gebelikte ilaç değişiklikleri ek bir ilaç anlamına gelmekte ve bu da bebeğinizin daha fazla risk taşıyan maddelerine maruz kalmalarına neden olur. Bu da bebekte doğumsal problemlere sebebiyet verebilir.

GEBELİKTE ANTİDEPRESAN ALIMI KESİLİRSE NE OLUR?
Eğer hamilelik sırasında antidepresan alımı durdurulursa depresyonun relaps yani tekrarlama riski bulunmaktadır. Buna ek olarak, antidepresan ilaçlarının aniden bırakılması aşağıdaki belirti ve bulgulara neden olabilir:

Bulantı ve kusma
Titreme
Yorgunluk
Kaygı
Sinirlilik

SONUÇ OLARAK;
Eğer depresyonunuz varsa ve hamile veya hamile kalmayı düşünüyorsanız bunu doktorunuzla konuşun. Bazen hafif depresyon vakarlı danışmanlık veya diğer tedaviler de dahil olmak üzere psikoterapi ile tedavi edilebilir.

Hamilelik sırasında depresyon tedavisinin nasıl olacağına karar vermek kolay değildir. Gebelikte alınan ilaçların riskleri ve yararları dikkatle ayrı ayrı tartılması gerekir. Bebeğiniz ve sizin uzun süreli sağlığınız için en iyi seçimin ne olduğunun karar verilmesinde doktorunuz ile işbirliği içerisinde olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    fatma

    merhaba ben fatma Zeplion 75 iğne vurunuyorum Prozak,Citolek,Cedrina,Laroxyl kullanıyorum. 45 gün önce adet lekelenme görmustüm suanda kan tahlili verdim hamile olma riskim çok oldugunu dedi DR. napmam gerekiyor beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler şimdiden

    zeynep

    fatmacim bu kadar antidepresani ne tedavisi icin kullaniyosun Allah sifa versin ins iyilesrsn hamilelikte kullanilabilen antidepresanlarda varmis doktorunla konusman daha mantikli..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Şişmesi Şeker Hastalığından Kaynaklanıyor Olabilir
Böbrek Taşlarında Bitkisel Tedavi
El ve Ayak Yanması
Dil Uyuşması Nedenleri
Malnütrisyon
Plasebo Etkisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.