GEBELİKTE AŞIRI KİLO ALMAKGebelikte Aşırı Kilo Almak

Eğer hamilelik sırasında vücudunuzun daha kilolu bir hal aldığını fark ederseniz panik yapmayın. Kadınların çoğu gebeliğin birinci üç aylık döneminin sonlarına doğru baya kilo aldıklarını fark ederler. Bunun nedeni çoğu zaman iki kişilik beslenmeleridir. Bazen de nedeni mide bulantısına iyi gelen yüksek kalorili dondurma, hamburger ya da somun ekmek gibi besinler olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik boyunca önerilen kilo artışının dışındaki kilolar problem riski oluşturur. Amerika’da son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre hamilelik sırasında çok fazla kilo alan annelerin yüzde 47’si hamilelik sırasında ve sonrasında hem kendilerini hem de bebeklerini çeşitli sağlık sorunları açısından riske sokmaktadır. Bu sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Ultrason sonuçlarının daha az hassas olması: Eğer aşırı kilolu iseniz ve çok fazla vücut yağınız varsa, doktorunuzun ultrason ile bebeğinize bakması ve varsa sorunları teşhis etmesi daha güç olmaktadır.
 • Rahatsızlık artışı: Hamilelik zaten kendi başına yeterince rahatsız edici bir süreçtir. Buna aşırı kilolar da eklenince süreç daha zor bir hal almaktadır. Aşırı kilolar varis, baldır krampları, mide ekşimesi, hemoroid, sırt ağrısı, bacak ağrısı ve eklem ağrıları gibi rahatsızlıklara neden olur. Eğer bu fazla kilolarını doğuma kadar sizi takip ederse daha çetin tecrübeler sizi bekleyebilir.
 • Yüksek tansiyon: Gebeliğin ikinci yarısında teşhis edilebilen gebelik hipertansiyonu, doğum komplikasyonlarına yol açabilir.
 • Preeklampsi: Preeklampsi annede karaciğer ve böbrek sorunlarına yol açabilir. Bunun yanı sıra intrauterin büyüme geriliği (IUGR), plasenta previa ve diğer komplikasyonların riskini artırabilir.
 • Gestasyonel diyabet: Fazla kilolu olmak ya da hamilelik sırasında çok fazla kilo alınması hem gebelik diyabetine yol açabilir hem de yaşamın ileriki dönemlerinde tip 2 diyabet görülme riskini arttırabilir.
 • Kilolu bebek: Annenin kilolu olması bebeğin de daha büyük (ya da makrozomik) doğmasına yol açar ve büyük olasılıkla vajinal doğum sırasında vakum kullanımını gerektirecektir. Kilolu bebek aynı zamanda sezaryen ile doğum yaptırma ihtimalini arttırır. Bu da doğumdan sonra anneyi uzun bir iyileşme süresinin beklemesi anlamına gelmektedir.
 • Erken doğum: Yüksek vücut kitle indeksi bebeğin erken (prematüre) doğma riskini de arttırır. Erken doğan bebeklerde ise solunum güçlüğü, yeme sorunları, gelişimsel sorunlar ve ileri yaşlarda öğrenme güçlüğü gibi bir dizi sağlık sorunlarına zemin hazırlamaktadır.
 • Doğum kusurları: Obez annelerden doğan bebekler kalp sorunları ve nöral tüp defektleri dahil olmak üzere bazı doğum kusurları açısından yüksek risk altındadır.
 • Obezite ve devam eden sağlık sorunları: Çok fazla kilo alınması doğumdan sonra bu kiloların verilmesini de bir o kadar güçleştirmektedir. Dahası, aşırı kilo alıp doğumdan sonraki altı ay içinde bu kilolarını vermeyen kadınlarda on yıl içinde obez olma riski daha yüksektir. Obezite ise yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kalp hastalıkları dahil olmak üzere birçok önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kırmızı bayrak uyarısı: Eğer ikinci üç aylık dönemde haftalık üç kilodan daha fazla veya son üç aylık dönemde haftada iki kilodan fazla kilo alırsanız ve bu durum özellikle fazla sodyum alımından kaynaklanmıyorsa bir uzmana görünmeniz gerekecektir. Ayrıca eğer 4 ila 8.ay arasında iki hafta boyunca hiç kilo almazsanız yine bir kontrole gitmenizde fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik sırasında fazla kilolardan kurtulmak için radikal değişiklikler ve katı diyetlere de başvurulamaz. Çünkü bebeğin özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde sürekli olarak besin ihtiyacı vardır. Ama doktorunuz ve diyetisyen ile birlikte hazırladığınız bir yemek planı ile hamilelik boyunca hem bebeğin beslenme ihtiyacını olumsuz etkilemeyecek hem de fazla kilo almaya sebep olmayacak şekilde dengeli bir beslenme planı yapılabilir. Bu yemek planının içinde faydalı olacak birkaç adım aşağıdaki gibidir:

 • Boş kalori alımını kesin. Bebeğinizin gelişimi için kalori almaya devam etmelisiniz ama boş kalori kaynaklarından uzak durmalısınız. Kalori alımını tamamen kısıtlayarak kilo vermeye çalışmamalısınız. Çünkü gebelik sürecinde kilo verilmesi iyi bir fikir değildir. Ama kilo alım hızının düşürülmesi iyidir. Kolay, besleyici, kalori düşürücü stratejiler büyük fark yaratabilir. Ayrıca akıllı değişiklikler yapmayı deneyin. Örneğin tam yağlı süt yerine yağsız süt; kuru meyveler yerine taze meyve; fırınlanmış patates yerine patates kızartması; deri ile kızartılmış koyu et yerine derisi alınmış beyaz et gibi seçenekler faydalı olacaktır.
 • Besin değeri iyi olan yiyecekler tüketin. Gebelik süresi boyunca doğru besin değerine sahip yiyeceklerin olduğu bir diyet takip edin. Yemeklerde porsiyon miktarlarına da dikkat edin. Özellikle dışarıda yemek yediğinizde görünen porsiyon boyutu sizin evde yediğinizden daha fazla veya daha az besin değerlerini içeriyor olabilir. Bu nedenle diyetiniz doğrultusunda tüketmeniz gereken yiyecek miktarlarının kalorilerini belirledikten sonra, tavuk etini bir bilgisayar faresi kadar, peynir büyüklüğünü bir telefon bataryası kadar şeklinde büyüklük olarak aklınızda tutabilirsiniz.
 • Yiyeceklerinizde verimliliğe odaklanın. Kavun gibi su oranı yüksek olan meyveler, özellikle yeşil olan taze sebzeler ve meyveler, yağsız tavuk, et ve balık; yulaf ezmesi gibi yiyecekler faydalı kalori açısından zengindirler. Sulu meyve ve sebzeler yemenin yanı sıra bol su da tüketin. Su yerine soda veya meyve suyu içmeyin.
 • Yağı kesin. Bazı yağlar, özellikle faydalı yağlar, gereklidir. Ama çok fazla kalori alınmasına da neden olduğu için dikkatli tüketilmelidir. Dolayısıyla yemeğinizin yanında gelen sos, salata sosu ve diğer sosları tüketmeyin. Aynı şekilde kızartılmış gıdaları da yine unutun.
 • Aktif olun. Düzenli egzersizi hamilelik sürecinizin bir parçası yapın. Bunun için bir spor salonuna kayıt yaptırabileceğiniz gibi günlük yaşantınızda da harekete yer verebilirsiniz. Mesela birkaç blok ötedeki bir yere araba yerine yürüyerek gidebilir, asansör yerine merdiven kullanabilir ve yemeğinizi sipariş vermek yerine gidip kendiniz alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeğim Doğuyor
Hamilelikte Kahve İçmek
Gebelikte Yorgunluk
Hamilelik Sonrası Diyet
Ektopik Gebelik
Preeklampsi Önlenebilir mi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.