GEBELİKTE SU GELMESİ

Eğer hamile iseniz, genellikle hamilelik dönemin sonuna doğru bebeğin içinde bulunduğu amniyon torbasının delinmesi ile rahimden su gelmesi olur. Bu durumda nasıl hissedildiği ve ne yapılması gerektiği anne adayları için merak konusu olabilmektedir. Onun için anne adaylarının su gelmesinin ne anlama geldiğini ve belirtilerinin ne olduğunu öğrenmesinde fayda vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Su gelmesi sonrasında neler gerçekleşir?

Hamilelik sırasında, bebeğiniz amniyon kesesi adı verilen sıvı dolu bir zarla çevrilidir. Bu zar bebeğin bakteri ve enfeksiyon gibi dış faktörlerden etkilenmesini önler. Bazen doğumdan önce amniyon kesesinden vajinal yola doğru sıvı sızıntısı meydana gelebilmektedir. Normalde bu sıvının gelmesi doğumun çok yaklaştığı ve 1 ya da 2 gün içinde bebeğin doğrulacağı anlamına gelmektedir. Ancak bazı nadir durumlarda amniyon zarının zarar görmesi ve bir şekilde delinmesi sonucu su gelmesi olmaktadır. Bu durumda, vajinadan damlama şeklinde ya da daha belirgin bir akıntı şeklinde su gelmesi görülebilir.

Gelen sıvının su torbasından geldiğini nasıl anlayabilirim?

Çoğu zaman gelen sıvıdan yola çıkarak su torbasının delindiğini söylemek kolay olmamaktadır. Eğer sıvı akıntısı damlama şeklinde ise gelen sıvının idrar mı yoksa amniyon sıvısı mı olduğunu söylemek güç olabilir. Bu şekilde gelen sıvının ne olduğundan emin değilseniz, hemen bir hastaneye başvurmanızda fayda vardır. Eğer su torbasının delindiğinden şüphelenmişseniz, gelen sıvının renk ve koku gibi belirgin özelliklerini not almaya çalışınız. Gelen sıvının türü sizi ve bebeğinizi bir sonraki adıma hazırlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer su torbası delinmişse yapmaktan kaçınmam gereken herhangi bir şey var mı?

Böyle bir durumda vajina içine bakteri bulaşmasına engel olmalısınız. Eğer gelen sıvının amniyotik sıvı sızıntısı olabileceğini düşünüyorsanız seks yapmanız iyi bir fikir olmayacaktır. Duş alabilirsiniz ancak sağlık ekibiniz doğum yapacağınız hastanede yapmanızı önerebilir.

Su gelmesinden sonra doğum ne zaman başlayacaktır?

Erken bir şekilde amniyon zarı delinen kadınların çoğu su gelmesinden sonra doğum işlemlerine alınmaktadır. Ancak bazen gecikmenin olması, doğum indüksiyonu yapılma ihtiyacına neden olmaktadır. Su torbasının delinmesinden sonra doğumun geciktirilmesi bakteri enfeksiyonunun gelişme riskini arttırmaktadır.

Eğer su torbası erken delinirse ne olur?

Eğer amniyon sıvısı gebeliğin 37. haftasından önce gelirse, bu durum “erken membran rüptürü (amniyon zarının erken delinmesi)” olarak adlandırılır. Su gelmesinin çok erken gelmesinin olası nedenleri şunlar olabilir:

• Bir önceki gebelikte amniyon zarının erken delinmiş olması,
• Genital sistem enfeksiyonu,
• Gebeliğin üç aylık bir döneminden daha fazla süren vajinal kanama,
• Gebelikte sigara içilmesi.

Eğer su gelmesi çok erken bir zamanda gerçekleşmişse, doktor anne adayı ve bebeğin durumunu değerlendirmeye alacaktır. Çünkü sıvının erken gelmesi erken doğum riskini ortaya çıkarmaktadır. Amniyon zarının delinmesinden sonra gebelik bir süre daha uzatılabilmektedir. Ancak genellikle gebeliğe kesin dönüş ve devem edebilme yoktur. Erken zar delinmesi ve su gelmesi olan kadınların çoğu genellikle delinmeden sonraki ilk bir hafta içinde doğum yaparlar. Erken su gelmesi ve dolayısıyla erken doğum yapılması bazı komplikasyon risklerini barındırmaktadır. Bu riskler arasında plasentanın doğumdan önce rahim içi duvarından uzaklaşması örnek gösterilebilir. Diğer bir komplikasyon örneği ise plasentanın vajinal yola düşmesi ve sarkmasıdır. Bu duruma da “plasenta dekolmanı” denir.

Eğer su torbası zamanı gelince kendiliğinden delinmezse ne olur?

Şunu da belirtmekte fayda var, doğumdan önce her zaman amniyon zarı delinmemektedir. Eğer doğumdan kısa bir süre önce delinirse, doğumda bebekle birlikte su gelmesi de gerçekleşir.
Doğum esnasında bebeğin başı rahim ağzında görünüyor ve doğum aktif olarak başladıysa, delinmeyen su torbasını sağlık ekibi özel bir teknikle deler ve su gelmesini sağlarlar. Amniyon zarını delmek için kullanılan bu özel tekniğe “Amniyotomi” denir. Amniyotomi sırasında, ince plastik bir kanca ile amniyon kesesinde küçük bir açıklık meydana getirilir. Uygulanan işlem zarar vermez ancak sıvının gelmeye başlamasıyla sıcak bir sıvı akıntısı hissedilir.

Eğer kendi kedine bebek gelmez ve doğum başlamazsa, sağlık ekibi Amniyotomi ile birlikte bir de doğumu başlatmak için “indüksiyon” işlemi uygular.

Doğum esnasında kendini endişeli hissetmek normaldir. Rahatlamaya çalışın. Su gelmesinin zamanını tahmin etmek zordur ancak eğer daha önce bilgilenmişseniz, sıvı geldikten sonra kendinizi bir sonraki adımlara hazırlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamile İken (gebe) Topuklu Ayakkabı Giymek Tehlikeli
Preeklampsi Önlenebilir mi
Hamilelikte Tansiyon
Hamilelikte Cep Telefonu Kullanmak Zararlı mı?
Gebeliğe Hazırlık
Doğum Sonrası Adet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.