GEBELİK SIRASINDA RÖNTGEN ÇEKİMLERİ

Hamilelik sırasında X-ışını içeren bir görüntüleme testine maruz kalma genel olarak güvenli kabul edilir. Çekilen röntgenlerin gelişmekte olan bebeğe zarar verme ihtimali düşük olarak görülmektedir.

Kol, bacak, baş, diş veya göğüs gibi bölgelerin röntgenlerinin çekilmesi üreme organlarının radyasyona maruz kalmasına sebep olmaz. Ancak yine de kurşunlu önlük ve kuşak giyilerek annenin ve bebeğinin radyasyon ışınlarından korunması sağlanabilir. Radyasyon ışınlarının yüksek dozlarda verilmesi bebeğin hızla büyüyen hücrelerinde değişikliklere neden olabilir. Bu değişiklikler de bebeğin daha sonraki yaşamında doğum kusurları ya da lösemi gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskini arttırabilir. Ancak teşhis amaçlı röntgenlerde (karın ve Pelvis bölgesi dâhil) kullanılan radyasyon dozu için bu risk oluşmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer hamile iseniz veya hamilelik şüphesi taşıyorsanız, röntgen çektirmeden önce ilgili sağlık personeline bildiriniz. Kullanılacak görüntüleme testi ultrason veya manyetik rezonans (MR) gibi radyasyon içermeyen testler de olabilir. Eğer röntgeni çekilecek olan çocuğunuz ise, hamile olmanız durumunda çekim sırasında çocuğunuzun yanında kalmayın başka biri dursun.

Herhangi bir hastalığın teşhisi için çekilen röntgen sırasında hamile olduğunuzu bilmediyseniz ve daha sonra fark ederseniz, endişelenmeyiniz. Herhangi bir potansiyel riske son derece uzak olduğunuzu unutmayın. Eğer tıbbi bir durum için radyasyon tedavisi görecekseniz, testin taşıdığı riskler daha ciddi olmaktadır. Bu nedenle bu tür bir tedaviye girmeden önce doktorunuza hamile olduğunuzu bildirmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Trizomi 21 kandan test edilebiliyor
Ani Bebek Ölümü Sendromu
Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Yapılır
Uyumayan Çocuk
Doğum Sonrası Depresyon
Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.