SABAH BULANTISI TEDAVİSİ VE İLAÇLARI

Çoğu durumda sabahleyin meydana gelen bulantılar için herhangi bir tedavi gerekli değildir. Çok şiddetli olan durumlarda, doktorunuz B-6 vitamini takviyeleri ve muhtemelen bulantı önleyici ilaçlar reçete edebilir.
Eğer hiperemezis gravidarum varsa, hastanede intravenöz (IV) sıvılar ve bulantı önleyici ilaçlar ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

SABAH BULANTILARI İÇİN YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ NASIL OLMALIDIR?

Gebelikte sabah bulantılarını hafifletmeye yardımcı olmak için:

  • GIDA SEÇİMİNDE DİKKATLİ OLUN: karbonhidrat bakımından zengin gıdalar, düşük yağlı ve kolay sindirilebilir olanları seçin. Zencefil başlı başına bir bulantı önleyicidir. Bununla ilgili olan şekerleri yada ürünleri tüketebilirsiniz. Yağlı, baharatlı yiyeceklerden kaçının.
  • ATIŞTIRMALIK TÜKETİN: Sabah yataktan kalkmadan önce, birkaç kraker veya kuru ekmek parçaları yiyin. Üç büyük öğün yemek yerine, gün boyunca azar azar yiyin.
  • BOL BOL SU İÇİN: Su yudumlayın yada zencefilli gazoz tüketin.
  • BULANTIYI TETİKLEYENLERE DİKKAT EDİN: Sizin için midenizi bulandıran gıda yada kokulardan kaçının.
  • BOL TEMİZ HAVA ALIN: Havalanın, ev veya işyerinde pencereleri açın. Bir günlük yürüyüş için açık havada tur atın.
  • PRENATAL VİTAMİNLER İLE İLGİLENİN: Eğer prenatal vitamin aldıktan sonra mideniz gece ya da bir aperatif ile vitamin alınız. Ayrıca sakız çiğnemek ya da prenatal vitamin aldıktan sonra sert şeker emmek size yardımcı olabilir. Bu adımlar size yardımcı olmazsa başka ne yapabileceğiniz konusunda doktorunuz ile konuşun. Bunların dışında size gebelik süresince demir yada başka vitaminler önerebilir. Prenatal vitaminlerden olan folik asit spina bifida gibi nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olur.

Gebelikte Sabah Bulantıları Nedenleri, Kimler Risk Altındadır?

Sponsorlu Bağlantılar

ALTERNATİF İLAÇLAR NELERDİR?

Çeşitli alternatif ilaçlar sabah bulantılarınızı dindirebilirsiniz. Denemekte yarar var. da dahil olmak üzere, sabah bulantıları için ileri sürülmüştür:

• Aküpresür. Aküpresür bilekliği çoğu eczanelerde reçetesiz olarak bulunmaktadır. Bazı kadınlarda yararlı olduğu bildirilmiştir.

• Akupunktur. Akupunktur cildinize saç inceliğinde iğnelerin eklenmesini içeren bir tedavidir. Akupunktur sabah bulantılarının tedavisinde kanıtlanmış bir yol değildir, ama bazı kadınlar için yararlı bulunduğu görünmektedir.

Zencefil. Bitkisel zencefil takviyeleri bazı kadınlar için sabah bulantıları hafifletebilir. Günümüz biliminde de bu kanıtlanmıştır. Ancak zencefil fetal cinsiyet hormonları etkileyebileceğine dair bazı endişeler bulunmaktadır.

• Hipnoz. Konuyla ilgili fazla araştırma bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar bazı kadınlar için yararlı olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 6.Haftası
Ektopik Gebelik
Gebeliğin 39. Haftası
Gestasyonel Diyabet Nedir? Nasıl Belirti Verir?
Gebeliğin 33. Haftası
Hamilelikte Cinsel ilişki
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.