Geç İyileşen Yaralar Diyabet Hastalığının Habercisi:

Diyabet hastalığı Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişiyi etkiliyor. Ensülin direnci nedeniyle  gelişen rahatsızlık, kan şekerinin yükselmesi ve bu şekeri vücudun normal düzeyi olan 109-70 bandına çekememesi nedeniyle oluşuyor. Açlık kan şekeri 109 un üzerinde seyreden kişiler diyabetli kabul ediliyor. Ayrıca tokluk kan şekeri değerinin de sağlıklı kişilerde 140 ın altında seyretmesi gerekiyor aksi taktirde bu kişiler de diyabetli kabul ediliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyabet rahatsızlığının bir çok belirtisi var ancak bunlardan bazıları hastaların hayat standartlarını olumsuz etkiliyor ve ciddi konfor kayıplarına neden oluyor.

  • Sık idrara çıkma
  • Sık sık su içme
  • Yediği halde kişinin kendini hala aç hissetmesi
  • Sabahları baş dönmesi
  • Yine sabahları şiddetli baş ağrısı
  • Göbek etrafında yağ birikmesi
  • Bel çevresinin genişlemesi
  • Kişinin vücudunda karınca yürüyormuş gibi hissetmesi
  • İyileşmeyen ayak, el ve ağız yaraları

Diyabetin habercilerinden bazılarıdır.

İyileşmeyen Yaralara Dikkat:

Özellikle geç iyileşen ve ya iyileşmeyen yaralar şeker hastalığının en büyük belirtilerinden birisi. İyileşmeyen yaralar, vücut hücrelerinin kandan şeker ve bileşiklerini alamaması, dolayısıyla da beslenememesi ve sonuçta bir türlü iyileşmemesiyle açıklanıyor.  Özellikle el ve ayak parmaklarındaki zor iyileşen yaralar, iç organları tutan ülseratif yaralar ve çok sık tekrarlayan ağız yaraları durumunda şeker hastalığından şüphelenebilirsiniz.

Diyabet teşhisi:

Hastahanelerin dahiliye(iç hastalıkları) bölümü diyabeti teşhis ve tedavi ederler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Solunum Yolu Enfeksiyonu
Hücresel ve Sıvısal Savunma
Sırt Tutulması ve Tedavisi
İritis
Kansere yeni bir umut
Karın Ağrısı Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.