ALTINA KAÇIRMA

Küçük çocuğu olan çoğu evde ıslak yatak çarşafları ve pijamaları olan utangaç bir çocuk sahnesi yaşanmaktadır. Altına idrar kaçırma problemi çocukların normal gelişim süreçlerinin bir parçasıdır. İki ila üç yaşına kadar görülebilir. Ancak daha ileri yaşlara kadar devam eden kaçırmalar tıbbi tedavi gerektirebilecek türden olmaktadır. Altına kaçırma problemi tuvalet eğitiminin yanlış yapıldığını göstermez. Genellikle çocuğun gelişiminin normal bir parçası sayılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Altına kaçırma problemi, gece idrar kaçırması veya gece enürezisi olarak da adlandırılır. Genel olarak, çocuklarda altını ıslatma probleminin 6 ya da 7 yaşına kadar devam etmesi endişe duyulacak bir durum değildir. Çünkü bu yaşlarda çocuğun mesane kontrolü hala gelişiyor olabilir.

Problem devam ederse, sabır ve anlayış ile sorun çözülmeye çalışılır. Mesane eğitimi ve kullanılan ilaçlar problemi azaltmaya yardımcı olacaktır.

BELİRTİLER

Altına kaçırma, uyuma esnasında istemsiz şekilde meydana gelmektedir.
Çocukların çoğu 4 yaşına kadar tuvalet eğitimlerini tamamlamış olmaktadırlar ancak mesane kontrolü için aynı şekilde bir yaş belirlemek güçtür. 5 yaşına gelindiğinde altına kaçırma probleminin çocuklarda görülmesi yaklaşık yüzde 15 lere düşmektedir. 8 ile 11 yaşları arasında ise çocukların yüzde 5 inden az bir oranında altına kaçırma problemi devam etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmeli

Çoğu çocukta problem büyümeyle birlikte ortadan kalkar ancak bazılarında yardıma ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer yandan bazı çocuklardaki altına kaçırma problemi, altta yatan başka bir problemin habercisi olmaktadır.

Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzu bir doktora gösteriniz:

• Çocuğunuz 6 veya 7 yaşını geçtiği halde hala altını ıslatmaya devam ediyorsa,

• Çocuğun altı geceleri bir süre kuru olduktan sonra ıslanıyorsa,
• Altına kaçırmaya ağrılı idrara çıkma, anormal şekilde susuzluk, pembe renkli idrar veya horlama eşlik ederse çocuğunuzu doktora gösteriniz.

NEDENLERİ

Altını ıslatma problemi için kesin bir neden ortaya koymak güçtür. Ancak aşağıda belirtilen çeşitli faktörler rol oynayabilir:

Küçük mesane: Çocuğunuzun mesanesi (idrar kesesi) gece boyunca üretilen idrarı tutabilecek kadar gelişmiş değilse idrar kaçırma problemi oluşabilir.

Mesanenin dolu olduğunun algılanamaması: Mesane kontrolünü sağlayan sinirlerde olgunlaşma yavaş ilerliyorsa, özellikle uykusu ağır çocuklar dolmuş olan mesane ile uyanamazlar.

Hormon dengesizliği: Çocukluk döneminde, bazı çocuklarda gece idrar üretimini yavaşlatmak için yeterli miktarda anti-diüretik hormon (ADH) üretilmez.

Stres: Büyük erkek kardeş ya da kız kardeş olma, okula başlama ya da evin dışında başka bir yerde yatma gibi durumlar çocukta stres oluşturarak altını ıslatmasına neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları: Çocuğun idrar yolunda enfeksiyon oluşması, idrarını kontrol etmesini güçleştirebilir. Enfeksiyonlara ait belirtiler yatağını ıslatma, sık idrara çıkma, kanlı idrar yapma ve idrar yaparken ağrı yaşama şeklinde olmaktadır.

Uyku apnesi: Altına kaçırma bazen obstrüktif uyku apnesinin işareti olabilmektedir. Obstrüktif uyku apnesi, uyku esnasında çocukların nefes alışverişlerinin bir süreliğine durmasıdır. Çoğunlukla iltihaplı veya büyümüş bademcikler ile lenf bezlerinden kaynaklanmaktadır. Uyku apnesine ait diğer belirtiler horlama, sık olarak kulak ve sinüs enfeksiyonları yaşama, boğaz ağrısı ve gündüzleri uykulu olma şeklindedir.

Diyabet (şeker hastalığı): Geceleri genellikle altı kuru olan çocuklar için, altını ıslatma diyabetin ilk belirtisi olabilir. Diğer belirti ve bulgulara fazla miktarda idrar yapma, artan susuzluk, yorgunluk ve artan iştaha rağmen kilo kaybı örnek gösterilebilir.

Kronik kabızlık: Dışkılamanın az olması çocuğun mesanesinin yeterli miktarda sıvı tutmasını önleyebilir. Bu durum da geceleri altını ıslatmaya neden olur.

İdrar yolu veya sinir sistemindeki yapısal sorunlar: Nadir olarak, altına kaçırma problemi çocuğun sinir sistemi veya üriner sistemindeki bir kusur ile ilişkili olabilmektedir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Altını ıslatma riskini çocuklarda arttıran çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Cinsiyet: Problem hem kız hem de erkeklerde görülebilmesine rağmen, erkeklerde görülme ihtimali kızların yaklaşık iki katı olmaktadır.

Aile öyküsü: Hem anne hem de babası çocukken altını ıslatan çocuklarında altına kaçırma problemi yaşama riskleri yüzde seksenlerde olmaktadır.

Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB): Altını ıslatma DEHB olan çocuklarda daha sık görülür.

KOMPLİKASYONLAR

Fiziksel bir neden olmaksızın, her ne kadar da rahatsız edici olsa da altını ıslatma sorunu bir sağlık riski teşkil etmez. Ancak çocuklarda suçluluk hissi ve utanma duygusu oluşturabilir.

Çocuğun ıslak iç çamaşırları ile yatmaya devam etmesi kalça ve genital bölgede deri döküntülerine neden olabilir. Deri tahrişi ve döküntülerinin önüne geçebilmek için çocuğun her sabah kalça ve genital bölgesini yıkamasına yardımcı olunmalıdır. Ayrıca yatmadan önce etkilenen alana merhem sürülebilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Çocuğunuz için fiziki bir muayene yapılması gerekebilir. Duruma bağlı olarak, herhangi bir idrar yolu enfeksiyonu ve diyabet belirtileri için idrar testi yapılması de istenebilir. Eğer doktor çocuğun idrar yolu ya da başka bir organı ile ilgili yapısal bir sorun olduğundan şüphelenirse böbrek ve idrar torbasının röntgenlerini de çektirebilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Çoğu çocukta altını ıslatma problemi belli bir dönemden sonra kendiliğinde kaybolmaktadır. Eğer kalıtsal geçişten dolayı altına kaçırma sorunu yaşanıyorsa, muhtemelen ebeveynleri çocukken kaç yaşında altını ıslatma probleminden kurtulduysalar o da aynı zamanlarda kurtulacaktır.

Çocuğunuz altını ıslatma probleminden dolayı rahatsız olmuyor ya da utangaçlık göstermiyorsa kullanılacak ev ilaçları yeterli olabilir.

Islaklık alarmları

Küçük, pille çalışan bu cihazlar eczanelerde mevcuttur. Çocuğun pijama veya yatağına ıslaklığa duyarlı bir ped bağlanır. Ped sensörleri ıslaklık algıladığında alarm çalmaya başlar. Çalan alarm çocuğun zamanında uyanmasını ve idrar kaçırmanın durdurularak tuvalete gitmesine yardımcı olur. Eğer çocuğun uykusu ağır ise uyanan başka biri çocuğu da uyandırır.

Islaklık alarmlarından tam verim alabilmek, kuru döşek ve iç çamaşırları görmek için 12 hafta kadar beklemek gerekebilir. Alarmlar yan etki riski düşük, son derece etkili ve uzun vadede çözüm sağlayan cihazlardır.

İlaç

Son çare olarak, çocuğunuzun doktoru altına kaçırma problemini sonlandırmak için ilaç kullanılmasını isteyebilir. Reçete edilebilecek ilaç çeşitleri şunlardır:

Gece idrar üretimini yavaşlatan ilaçlar: “Desmopressin asetat (DDAVP)” ilaçları doğal hormon olan ADH (anti-diüretik hormon) düzeylerini arttırarak vücudun gece daha az idrar üretmesini sağlar. DDAVP ilaçlarının yan etkileri az olmasına rağmen, ciddi nöbetler geçirme riski taşımaktadır. İlaç kullanımı sırasında çocuğunuz çok fazla miktarda sıvı tüketirse bu durumun meydana gelme ihtimali artmaktadır. Şunu da belirtmekte fayda vardır: Çocuğunuzda eğer baş ağrısı yaşanıyorsa, geceleri bu ilaçları almamalıdır. Kusma veya mide bulantısı yapabilir.

Mesaneyi sakin tutan ilaçlar: Çocuğun idrar kesesi eğer küçükse,  mesane kasılmalarını azaltması ve mesane kapasitesini arttırması için “oksibutinin (Ditropan)” veya “hyoscyamine (Levsin)” gibi bir antikolinerjik ilaç kullanımı önerilebilir. Bu guruptaki ilaçları yan etkileri arasında ağız ve yüzde kızarma yer alabilir.

Çocuğun uyku ve uyanma biçimini değiştiren ilaçlar: Bir antidepresan olan “imipramin (Tofranil)” çocuğun uyku ve uyanma biçiminde düzelme yaratarak altını ıslatma probleminde rahatlama sağlayabilir. Kullanılan ilaç ayrıca çocuğun idrar tutma süresini uzatabilir veya üretilen idrar miktarını azaltabilir. Imipramin’ in duygu durum değişiklikleri ve uyku sorunları ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu ilacın aşırı dozda kullanılması ölümcül sonuçlar doğurabildiği için dikkatli kullanılması gerekir. Ciddi yan etkilerinden dolayı genellikle diğer ilaçlar etkili olmadığında kullanımı önerilmektedir.

Bazen yukarıda sayılan ilaçların bir arada kullanıldığı kombinasyonlar daha etkili olmaktadır. Ancak ilaçların kesin tedavi olduğuna dair de bir garanti bulunmamaktadır. İlaç kullanımı durdurulduğunda altını ıslatma problemi devam edebilir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ VE EV İLAÇLARI

Evde yapabileceğiniz değişiklikler şunlardır:

• Akşamları çocuğunuzun sıvı tüketimini sınırlayınız. Doktorunuz bir miktar belirlemediyse yaklaşık çeyrek litre içmesi yeterlidir. Uzmanların idrar kaçırma problemi yaşayan çocuklar için sıvı tüketim vakitleri ile ilgili şu önerisi bulunmaktadır: İçilecek sıvı miktarının yüzde 40 ı öğleden önce, diğer yüzde 40 ı öğleden sonra saat 17 ye kadar, geri kalan yüzde 20 lik kısmı ise akşam içilmesi önerilmektedir. Ancak aşırı miktarda sıvı tüketilmemelidir.

• Akşamları kafein içeren içeceklerden ve gıdalardan uzak durmalıdır. Kafein tüketimi idrara çıkma ihtiyacını arttırdığından dolayı kola, neskafe gibi içecekler ve çikolata gibi aperatifler akşamları alınmamalıdır.

• Yatmadan önce iki defa idrar yapmasını teşvik edin. İlki yatağa giderken diğeri ise uyumaya başlamadan hemen önce olsun. Gerekirse gece de tuvalete gidebileceğini çocuğunuza söyleyin. Yatak odası ile lavabo arasını aydınlık tutması için gece lambası açık kalabilir.
• Gün boyunca düzenli olarak tuvalet gitmesini teşvik edin. Çocuğun gün içerisinde ve gece boyunca her iki saatte bir idrar yapması, aciliyet hissini önlemek için yeterli olacaktır.

• Kabızlık tedavisi: Altını ıslatmanın altındaki sebep kabızlık olarak tespit edildiyse, doktorunuz dışkı yumuşatıcı ilaçlar reçete edecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gece Altına Kaçırma
Çocuk ve Bebeklerin Demir İhtiyacı
Çocuklarda Gece Terlemesi Nedenleri
Çocuğum Uykusunu Alamıyor, Ne Yapabilirim?
Çocuklarda Kalp Yetmezliği Tedavisi
Çocuklukta Obezite Nelere Yol Açar?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.