GECE EL VE AYAK KAŞINTISI NASIL GEÇERgece el ve ayak kaşıntısı nasıl geçer

Gece yattığınızda eller ve ayaklarınızda kaşıntı meydana geliyorsa bunun ne kadar sinir bozucu ve rahatsız edici olduğunu bilirsiniz. Bu tür kaşıntıların birçok muhtemel sebebi olduğu için öncelikle bir cildiye uzmanına görünmeniz iyi bir fikir olacaktır. Özellikle eğer hamile iseniz, kontrol etmeniz önerilir çünkü “koletaz” denilen bir durumdan kaynaklanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doktorla konuştuktan sonra kaşıntılara yönelik kendiniz evde çeşitli rahatlatıcı teknikler deneyebileceğiniz gibi kullanabileceğiniz çeşitli ilaçlar ve doğal alternatif tedaviler olacaktır. Kaşıntıların giderilmesinde takip edebileceğiniz tedavi seçenekleri için aşağıdaki bilgiler faydalı olacaktır.

KENDİ KENDİNİZE YAPACAKLARINIZ

#### Yatmadan önce sıcak olmayan ılık bir banyo yapabilirsiniz. Yapacağınız ılık banyo, uyumadan önce ciltteki kaşıntıya karşı rahatlatıcı bir yol olacaktır. Ayrıca banyo yaparken aklınızda bulundurmanız gereken aşağıdaki bazı şeyler de var:

 • Suyun sıcak olmadığına, ılık olduğuna emin olunuz. Çünkü sıcak su cildin doğal yağlarını kaybetmesine ve daha kuru bir hal almasına neden olabilir.
 • Banyonun süresi kısa olsun. Sıcak suda olduğu gibi uzun süreli banyo yapılması da cildin kurumasına yol açar. Kuruyan ciltte kaşıntı olması ise daha olasıdır.

#### Cildinizde kokusuz nemlendirici kullanın. Cildinizi su kaybına karşı korumak ve kaşıntıları yatıştırmak için yumuşak, kokusuz bir losyon kullanın. Ayrıca özellikle kaşıntı için etkili losyonlar da kozmetik mağazaları ve eczanelerde bulunmaktadır. Losyonun kokusuz olması önemlidir. Çünkü kokulu losyonlar, kaşıntıya neden olan kimyasallar içermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Banyo yaptıktan veya duş aldıktan hemen sonra cildiniz kurumadan losyonu sürün. Losyonu erken sürmeniz, ciltteki nem kaybını önleyecektir.

#### El ve ayaklarınıza vazelin sürün. Vazelin; yağ bazlıdır, cildi yumuşak tutar ve su kaybını önler. Bunu cilt hücrelerindeki lipidlerin (doğal yağların) yerini doldurarak yapar. Yeterli miktarda nemli olan bir ciltte gece kaşıntısı olma ihtimali düşük olur.

Yatmadan önce fazla kaşıntı olan bölgelere vazelini ovalayarak sürün. Vazelinin yağ bazlı olduğu için cilt üzerinde kalıntı bırakabilir.

#### Yatmadan önce eller ve ayaklarınıza soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğukluk, ciltteki sinirgece el ve ayak kaşıntısına ne iyi gelir uçlarında uyuşma yaratacağı için kaşıntıyı gidermeye yardımcı olabilir. Buz torbası ya da bir buz paketini cildin üzerine yerleştirmek suretiyle soğuk kompres yaptığınızda, eller ve ayaklardaki sinir uç noktaları uyuşacaktır. Bu durumda eller ve ayaklardaki kaşıntı da bir süre kaybolacaktır.

 • Soğuk kompres sırasında kullandığınız buzu doğrudan cilidin üzerine koymayınız. Buzu bir bez parçası ya da havluya sarıp o şekilde bekletin. Aksi taktirde ciltte buz yanıkları meydana gelebilir.
 • Uyguladığınız kompresi cildinizde 15 ila 20 dakika boyunca bekletin.

#### Ellerinizi ve ayaklarınızı kaşımayın. Kaşıma isteği uyandığında kendinize hakim olun ve kaşımayın. Kaşımanız cildin tahriş olmasına neden olabilir. Yanlışlıkla tırnaklarınızın batması veya kırılması ise enfeksiyon riski oluşturur. Ya da tırnak altlarında yer alan kir ve diğer zararlı mikro organizmalar cildin alt katmanlarına geçebilir.

Eğer kaşıma isteği dayanılamayacak kadar çoksa ve kaşıyacaksanız, tırnaklarınızın kesili olduğundan ve eldiven taktığınızdan emin olun.

#### Cildinizi hidrate tutun. Cildiniz kaşındığında, beyne gönderilen bir sinyal ile daha fazla suya ihtiyaç duyulduğunu söyler. Bunun nedeni kaşıntının çoğunlukla cildin susuzluğu ile gelmesidir. Ayrıca eğer cildinizin alt tabakası da yeterince nem almazsa, bu da kaşıntı hissine neden olabilir. Gün boyunca su içmeye çalışın ve yatağa gitmeden önce de bir su bardağı için.gece el ve ayak kaşıntısı nasıl azaltılır

 • Günde en az 8-12 bardak su içmeye çalışın. Eğer sade suyun tadı sizi içmekten alıkoyuyorsa, içinde meyve aromaları ekleyebilirsiniz.
 • Ayrıca salatalık, kiraz, domates, kereviz, yeşilbiber, karpuz, çilek, kavun ve brokoli gibi su içeriği yüksek yiyecekleri de tüketebilirsiniz.

#### Bilinen tahriş edici ve alerjen maddelerden kaçının. Kimyasal madde veya polen gibi potansiyel tahriş edicilere maruz kaldığınızda kaşıntı daha da kötüleşebilir. Eğer yiyecek, toz veya başka herhangi bir şeyin sizde alerjik etki yarattığını biliyorsanız, bu şeylerden mümkün olduğunca uzak durun.

Eğer bir alerjenden şüpheleniyor fakat bunun ne olduğunu bilmiyorsanız, bir uzmana giderek gerekli testlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

#### Bol giysiler giyin. Sentetik kumaşlar, yün ve kalın malzemeli elbiseler cildinizi tahriş edebilir. Rahat ve gevşek giysiler, yeterli hava sirkülasyonu sağlar. Ayrıca elbiselerin sıkmasına bağlı olarak ortaya çıkması muhtemel tahriş ve iltihap ta önlenmiş olur.

Pamuklu giysiler hem hava geçirgenliği iyi olduğu için hem de yumuşak olduğu için kaşıntıya karşı önerilir.

#### Ayak bakımınızı düzenli olarak ve uygun şekilde yapınız. Mantar ve bakteri enfeksiyonlarını önlemek için ayaklarınızı düzenli olarak yıkayınız. Eğer ayaklarınızda bakteriyel bir enfeksiyon olduğunu düşünüyorsanız, antibakteriyel sabunlar ile yıkayın ve bir cildiye uzmanına danışın. Eğer ayaklarınızdaki kaşıntının çok terlemeden kaynaklandığını düşünüyorsanız, ayaklarının terlememesi ve ıslak kalmaması için sık sık çoraplarınızı değiştiriniz.

Ayrıca ayaklarınızda çok terleme eğilimi varsa, kaşıntıya önlem olarak emici pamuklu çoraplar da giyebilirsiniz.

İLAÇ KULLANILABİLİR

#### Cildinize anti-kaşıntı kremler ve losyonlar kullanabilirsiniz. Anti-kaşıntı kremlerinin içinde buz gibi, ayak ve ellerde sinir uçlarının uyuşmasını sağlayan maddeler bulunmaktadır. Ancak bu kremlerin sağlayacağı rahatlamanın geçici bir süre olduğunu unutmayın. Daha uzun süreli tedavi ve rahatlama için kaşıntının nedenini belirlemeye yönelik girişimlerde bulunmalısınız.

 • İçinde kafur, mentol, fenol, pramoksin ve benzocaine bileşenleri olan anti-kaşıntı kremlerine bakınız.

#### Kaşıntılı bölgelere kortikosteroid kremler de sürebilirsiniz. Kortikosteroid kremler, ​​bağışıklık sisteminin vücutta kaşıntı ve iltihaba yol açan kimyasal maddelerini bloke ederek etkisini gösterir. Kaşıntı olan cilt bölgelerine ince bir tabaka şekliden sürün. Kremin vücudunuz tarafından emilimini hızlandırmak için ​​üstüne suya batırılmış gazlı bez koyabilirsiniz.

 • Mantarların neden olduğu enfeksiyon durumlarında anti-mantar kortosteroid kremler genellikle 4 ila 6 hafta süreyle uygulanır.

#### Kaşıntı eğer alerjilerden kaynaklanıyorsa antihistaminikler etkili olacaktır. Vücut sistemimiz yabancı bir cisim algıladığında “histamin” salınımı yapar. Ancak bazen polen gibi maddeleri de yanlışlıkla yabancı olarak algılayabilmektedir. Salınan “histamin” ise ciltte kaşıntılara neden olabilir. İstenmeyen histamin salınımlarını durdurmak için antihistaminik veya alerji hapları alınabilir.

 • Antihistaminik ilaçların vücutta uyku haline neden olabildiğini unutmayın. Zaten kaşıntı geceleri meydana geldiği için sebep olacağı uykunun da bir zararı olmaz. Ancak, sabahları kendinizi biraz halsiz hissedebilirsiniz.

#### Kalsinörin inhibitörü deneyebilirsiniz. “Kalsinöringece el ve ayak kaşıntısı nasıl giderilir beyaz kan hücrelerinin tahriş edici ve alerjik maddelere tepki olarak ürettiği bir enzimdir. Bu enzim cildinizi kaşıntılı hissettiren inflamasyon sürecinin bir parçasıdır. Kalsinörin inhibitörleri ise vücudunuzun ürettiği kalsinörin miktarını azaltmak için alınan ilaçlardır.

 • “Sandimmun” ve “Neoral” olmak üzere kullanabileceğiniz mevcut iki çeşit inhibitör bulunmaktadır. Ancak bu inhibitörleri almadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

#### Ultraviyole ışık tedavisi de düşünebileceğiniz bir tedavi türüdür. Hakkında bilgi almak için doktorunuza danışabilirsiniz. Bu yöntem sadece şiddetli kaşıntı vakalarında kullanılmaktadır. Tekniğin sağladığı UV ışınları, inflamasyon ve kaşıntı hissine neden olan bağışıklık sistemi mekanizmalarını bloke eder ve baskılar. Bu sürecin sadece lisanslı bir profesyonel tarafından yapılması gerekir. Evde kendiniz kullanmaya çalışmayınız.

DOĞAL ÇÖZÜMLER

#### Yulaf ezmesi banyosu yapabilirsiniz. Yulafın ciltteki kuruma ve kaşıntıya iyi geldiği bilinmektedir. Yulafın içinde cildinizi kaşıntılı hissettiren inflamasyonu kontrol etmeye yardımcı olan doğal anti-oksidanlar bulunmaktadır. Bu faydasından dolayı eğer düşünürseniz kendiniz için aşağıdaki gibi bir yulaf ezmesi banyosu hazırlayabilirsiniz:

 • Küveti ılık su ile doldurun. Daha önce de belirtildiği gibi sıcak su ciltte kurumaya yol açtığı için ılık su kullanınız. Bir fincan yulafı suya katıp karıştırınız. Daha sonra suya girip 15 dakika küvette kalınız.
 • Ayrıca banyo için hazırlanmış özel yulaf karışımları da satın alabilirsiniz. “Aveeno koloidal” böyle bir yulaf ezmesi içeren üründür.

#### Karbonat banyosu da önerilebilir. Karbonat banyosu, cildin doğal pH seviyesine uygundur. Cildin temiz, yumuşak ve esnek hale gelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki her türlü tahrişi rahatlatmak için de faydalıdır. Karbonat banyosunda da diğer banyolarda olduğu gibi sıcak su yerine ılık su kullanmanız gerektiğini unutmayın. Kendiniz için hazırlayacağınız karbonat banyosunu aşağıdaki gibi hazırlayabilirsiniz:

 • Su dolu küvetin içine bir fincan karbonat karıştırın. 30 ila 60 dakika küvette kalın. Banyodan sonra, cildinizi havlu ile kurulamak yerine kendi kendine kurumasını bekleyin. Karbonatın cildinizde kendi kendine kuruması, cildin daha sonra kaşınmasını önleyecektir.

#### Kaşıntılı eller ve ayaklar için sızma zeytinyağı da kullanılabilir. Sızma zeytinyağı, “linoleik asit” içerir. Bu asit türü cildin buharlaşma yoluyla sıvı kaybının önüne geçer. Dolayısıyla daha nemli kalan cildin kaşınma riski azalmış olacaktır.

 • Sızma zeytinyağını kaşıntı olan cilt bölgelerine gece yatmadan önce sürünüz. Sürdükten sonra ise kullanmadığınız bez parçası veya giysilerle sararak yatak çarşaflarının kirlenmesini önleyin.

gece el ve ayak kaşıntısı#### Elma sirkesi de kaşıntı için kullanılan bitkisel çözümlerdendir. İçinde anti bakteriyel ve anti mantar özellikleri barındırmaktadır. Kaşıntılı cildi rahatlatır, yatıştırırı ve tedavi eder. El ve ayaklarınızı elma sirkesine doğrudan daldırabileceğiniz gibi bir pamuk parçası ile de kaşıntılı bölgelere sürebilirsiniz. Elma sirkesinin yerine beyaz sirke kullanmayın. Çünkü beyaz sirkenin içinde daha fazla asit olduğundan ciltte tahrişe yol açabilir. • Ayaklarınızı daldırmak için bir leğene 5 bardak su ve 5 bardak elmas sirkesi döküp karıştırın. 10 ila 20 dakika süreyle ayak ve ellerini bu suyun içinde bekletin. Eğer cildinizde batma hissi oluşursa sudan çıkarın.

 • Pamukla kullanmak içinse, bir miktar pamuğun üzerine az miktarda elma sirkesini döküp kaşıntılı cilde sürünüz.

#### Aynısafa esansiyel yağını kullanabilirsiniz. Bu yağ, kaşıntıya neden olan inflamasyonu azaltabilir. Cildi zarar veren zararlı mikroorganizmaları yok eden beyaz kan hücrelerinin üretimini tetikler.

 • Bir bardak kaynar suyun içine iki çay kaşığı uçucu yağ karıştırın. Karışımın soğumasını bekleyin. Yeterince soğuduktan sonra bir bez parçası ile cildinize sürebilirsiniz.

İpuçları

Ciltteki geçmeyen kaşıntılar için bir dermatoloji uzmanın gidiniz. Çünkü bu tür kaşıntıları tedavi etmenin en etkili yolu öncelikle neyden kaynaklandığının tespit edilmesidir. Kaşıntının altında yatan neden belirlendikten sonra buna yönelik tedavi uygulaması da daha olumlu sonuçlar verecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gece El ve Ayak Kaşıntısı Nasıl Geçer
Poli Kistik Over Sendromu Kadınlarda Aşırı Kıllanmaya Neden Oluyor
Tenya Belirtileri
Hemanjiom
Hemanjiom Resimleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.