GECE ÖKSÜRÜĞÜ NEDEN OLURGece Öksürüğü Neden Olur

Gece öksürüğü birçok nedenden kaynaklanabilir ve hangisinin buna neden olduğunu belirlemek için donanımlı bir sağlık kuruluşunda tahlil ve tetkikler yapılması gerekmektedir. Bunların sonuçlarına göre de tedavi seçenekleri belirlenmelidir.

Burada gece öksürüğünün ne olduğu, başka ne gibi belirtilere yol açabileceği ve nedenlerinin neler olabileceği konusunda tüm olasılıkları sizinle paylaşacağız. Durum hakkında bilgi edindikten sonra daha bilinçli bir şekilde doktorunuza görünebilirsiniz. İyi okumalar…

Sponsorlu Bağlantılar

GECE ÖKSÜRÜĞÜ NEDİR?

Gece öksürüğü geceleyin ve yatıldığı zaman meydan gelen öksürük türüdür (postural öksürük). Fizyolojik olarak öksürme hava yollarını açık tutmak için vücudun gösterdiği bir reflekstir. Bu reflekse bağlı olarak vücut, hava yollarında rahatsızlık veren şeyi hızlı bir şekilde dışarı atmaya çalışır. Geceleri meydana gelen öksürük genellikle grip yada soğuk algınlığı gibi akciğer yada hava yollarını etkileyen başka bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkar.

Bunun nedeni çoğunlukla sigara, soğuk algınlığı, grip ya da akciğerlerin veya boğaz iltihaplarıdır. Sigara içenlerde hava yollarının temizlenmesi için daha fazla mukus salgılanır ve akciğer bu salgıyı temizlemek için sürekli mücadele eder. Dikkat çekici bir şekilde buna engel olmanın birincil yolu sigarayı bırakmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Nadiren de olsa gece öksürüğü akciğer, bronş tüpleri, ya da boğazdaki ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilir. eğer ağızda pembe renkli köpüklü balgam, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve kalbin hızlı atışı ile birlikte gece öksürüğü meydana geliyorsa bu durumda konjestif kalp yetmezliğinden şüphelenilmelidir. Uzak ihtimal de olsa gece öksürüğü akciğer kanseri belirtisi olabilir. bu durumda ise hemoptizi adı verilen öksürükle birlikte kan tükürme eşlik eder.

Öksürükle Kan Gelmesinin Nedenleri

Nedenine bağlı olarak, gece öksürüğü yatarken yada otururken oluşabilir ve balgam üretimi, hapşırma, nefes darlığı, hırıltı ya da mide içeriğinin ağza hareket etmesi eşlik edebilir.

Bazı durumlarda, gece öksürüğü konjestif kalp yetmezliğinin dışında pulmoner ödem veya ciddi solunum yolu enfeksiyonu gibi yaşamı tehdit eden bir durumdan kaynaklanabilir. Böyle durumlar anında değerlendirilmeli gece öksürüğü ile birlikte oluşan göğüs ağrısı, yüksek ateş ya da ciddi solunum problemlerine dikkat edilmelidir.

DİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?

Nedenine bağlı olarak farklı belirtiler oluşabilir. Genellikle solunum yollarını etkileyen hastalık vücudun farklı yerlerinde de çeşitli belirtilere yol açabilir.

Kan tükürme (hemoptizi), berrak, sarı, açık kahverengi ya da yeşil balgam çıkarma, zor nefes alma, hızlı soluk alma ve ya nefes darlığı, boğazda ağrı, burunda tıkanıklık ve hırıltılı nefes alma gibi solunum sistemi ile ilgili belirtiler oluşabilir.

Yanı sıra vücudun farklı bölümlerinde de bununla ilişkili belirtiler meydana gelebilir. Geğirme, göğüs veya boğazda yanma hissi, göğüs ağrısı, ateş ve titreme, grip benzeri semptomlar, mide ekşimesi, boğuk ses, hazımsızlık, gece terlemeleri ve geniz akıntısı gibi belirtiler gece öksürüğüne eşlik edebilir.

GECE ÖKSÜRÜĞÜ NEDENLERİ

Gece öksürüğü öncelikli olarak akciğer yollarından havanın güçlü bir şekilde dışarı atılması anlamına gelir. Bunun sık karşılaşılan neden ile alerjik reaksiyonlardır. Alerjik reaksiyonlar polen, hayvan tüyü yada tozu, bazı yiyecek ya da ilaçlara karşı gelişebilir. Enfeksiyon bazında soğuk algınlığı, grip, akut bronşit gece öksürüğüne neden olabilmektedir.

Küçük çocuklarda ise gece öksürüğü “Krup hastalığı” denilen bir duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalık bulaşıcı viral larenjit yani virüslerin neden olduğu bir boğaz iltihabıdır. Sigara içenlerde bununla ilişkili olarak “kronik bronşit” gece öksürüğüne neden olmaktadır.  Tüm nedenleri listeleyecek olursak;

Alerjik nedenlerGece Öksürüğü Nedenleri

 • Astım ve toz akarı alerjisi
 • Gıda alerjileri
 • Saman nezlesi, hayvan tüyü, toz, kozmetik ya da polen alerjisi

İnflamatuar nedenleri

 • Akut bronşit
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (Amfizem ve kronik bronşit dahil)
 • Soğuk algınlığı ve grip
 • Krup (viral hastalık)
 • Plörezi (akciğerlerin etrafında zarının iltihaplanması)
 • Zatürre
 • Sinüslerden postnazal akıntı
 • Tüberküloz

Diğer nedenler

 • Havayollarında tahriş
 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH)
 • Akciğer kanseri
 • Akciğer ödemi (akciğerlerde sıvı)

Ciddi ve yaşamı tehdit eden nedenler

Bazı nedenler acil ortamda değerlendirilmelidir.

 • Konjestif kalp yetmezliği (kalbin kan pompalama yeteneğinin bozulma)
 • Akciğer kanseri
 • Akciğer ödemi (akciğerlerde sıvı)

DİKKAT!!! Gece öksürüğü her zaman hafif nedenlerden kaynaklanmayabilir. Hafif nedenler de olsa ilerleyici ve kalıcı hasarlar bırakıcı nitelikte olabilir. Tedavi edilmeyen ve önemsenmeyen belirtiler sizde uyuma güçlükleri, gündüzleri aşırı uykulu olmaya bağı sorunlar, kalp yetmezliği, hipoksi denilen kanda oksijen seviyesinin düşmesi ve buna bağlı sorunlar, solunum yetmezliği ve solunum durması, varsa bir kanserin yayılması ve enfeksiyon daha da yayılması gibi problemlere yol açabilir.

GECE ÖKSÜRÜĞÜ NASIL GEÇERgece öksürüğü nasıl geçer

Gece öksürüğüne karşı gecelerin yapacağınız fazla şey bulunmamaktadır. Ama bu yine yapacağınız hiçbir şey yoktur anlamına gelmemektedir. Kendinize bir kupa bitki çayı demleyerek özellikle de zencefil içeren bitki çayları içebilirsiniz. Yanısıra ıhlamur çayı da iyi gelir ve boğazın yumuşamasını sağlayarak rahat bir nefes almanızı kolaylaştırır.  Yatmadan önce alacağınız bir çay kaşığı natürel bal da boğazlarınızın yumuşamasını sağlayacaktır. 

Yatağınızın yanında bir sürahi bulundurun. Öksürüğünüz geldiğinde bir yudum alın. Hem boğazlarınızın tahriş olmasını önleyecek hem de öksürüğünüzü kesecektir. Ayrıca yatmadan önce bol su içmenizi öneririz.

Başınızın bir yastıkla yükseltilmesi ve sıcak su buharı (astımlılar hariç) uygulaması da geceleyin sizi anlık olarak rahatlatacak uygulamalardır. Yatmadan önce sıcak bir duş almanız da hava yollarınızın rahatlamasına ve açılmasını sağlayacaktır.

Dikkat edilecek diğer bir husus daha vardır. Eğer bodrum yada zemin katta oturuyor yada yalıtımı iyi olmayan bir binadaysanız evinizde muhtemelen “nem” olacaktır. Geçmeyen ve gece öksürüğüne zemin hazırlayan en önemli etkenlerden biridir. Bunu çözmek için ya evinizi iyi havalandırın nemi uzaklaştırın, ya nem tutucu aparatlar sipariş edin yada son çare olarak evinizi değiştirin.

Odanızın ve yatağınızı temiz tutun. Sizin bilmediğiniz ve alerjiye neden olan birşey yatağa veya yatak odanıza girdiğinizde alerjiye neden olarak gece öksürüğünü başlatabilir. Özellikle ev tozu akarları bunun baş sorunlusu olarak kabul edilir. Her hafta yatak örtülerinizi değiştirin ve ya sıcak su ile yıkayın yanısıra odanızı mutlaka süpürün.

Ve en önemli uygulama…..Mentollü içeriği ile kas ağrılarına iyi geldiği bilinen meşhur krem Vicks. Aynı zamanda gece öksürüğünüze hızır gibi yetişecek nitelikte. Son derece etkili ve pratik bir çözüm..Tabi evinizde varsa.. Bunu uygulamak da son derece kolay. Bir miktar Vicks alın ve ayak tabanınıza sürün. Evet sadece bu kadar. Daha sonra ayaklarınızı sıcak tutacak bir çorap yada patik giyin. Sonucunu alın.

ÖNEMLİ NOT: Bu uygulamalar gece öksürüğünü bastırmak içindir ve geçicidir. Her koşulda tedavi yerine geçmez. Anlık olarak şikayetlerinizi giderir. Gece öksürüğünün birçok nedeni vardır ve kesin, etkili ve Tam çözüm için mutlaka doktorunuza görününüz. Tahlillerinizi yaptırınız, altta yatan nedeni belirleyiniz ve tedavinizi başlatınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sol Üst Karın Ağrısı Nedenleri
Ayak Terlemesi
Çıbanin Tedavisi
Stent Nedir? Nasıl Takılır?
Potasyum İçeren Besinler
Kemoterapinin Vücuda Etkileri ve Yan Etkileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.