GECE UYKUDAN UYANDIRAN KALP ÇARPINTISI

Kalp atımı kişi için normal bir şeydir fakat hızlı kalp çarpıntısı kişiye bir vuruntu hissi verir ve bir sorun olduğunu akla getirir. Yetişkin bir kişide kalp dakikada genellikle 60-100 arasında vuruş yapar. Kalbin hızlı atım yapması durumunda bu rakam 100’ü geçer ve budum tıpta TAŞİKARDİ olarak isimlendirilir. Kalp ritimlerindeki anormalliğe ise ARİTMİ adı verilir ve vuruntu, çarpıntı hissinin ana nedenidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Taşikardi Hakkında Geniş Bilgi

Kalp Aritmisi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Çarpıntı deneyimlerinin her zaman kötü değildir ve kötü şeyler akla getirilmemelidir ama ihmal de edilmemelidir. Fiziksel yada zihinsel bazı durumlar kişide çarpıntı hissine neden olabilir ve bu normaldir. Ama açıklanamayan bir nedenden ötürü çarpıntılarınız varsa ve de gece sizi uyandırıyorsa bu size altta yatan bir sağlık sorunundan haber veriyordur.

Sponsorlu Bağlantılar

Neye göre ayırım yapacaksınız? Çarpıntılarınıza baş dönmesi, nefes darlığı, göğüste basınç veya ağrının herhangi bir türü varsa doktora görünüp tıbbi tedavi almalısınız.

Günün herhangi bir zamanında size anormal gelen kalp çarpıntıları yaşayabilirsiniz. Yatmaya hazırlanırken, geceleyin bu şekilde uyanan çarpıntılar yaşayan çok kimse vardır. Kalp çarpıntılarının çoğu aritmi adı verilen durumla ilgilidir ve fakat, iç faktörlerden dış faktörlere kadar çeşitli nedenler aritmi ile ilişkili olabilir.

Eğer günün herhangi bir zamanda bu anormal çarpıntı yaşayabilirsiniz. Onlar uyku hazırlanıyor iken ,gece boyunca bu deneyim pek çok insan vardır . Çoğu kişi kalp ile ilgili sorunları olan aritmi ilişkilendirmek olsa dış gelen iç faktörler kadar birçok diğer nedenler olabilir.

NİÇİN GECELEYİN KALP ÇARPINTISI OLUYOR?

Çarpıntı durumunda kalp bazen hızlanır bazen de durur gibi olup size anormallik hissi verir. Bu hisse bazen baş dönmesi ile ilişkili bir anormal hissi ve göğüs ağrısı hissi de eşlik edebilir.

Hepimizin hayatımızın bir bölümünde kalp çarpıntısı olabilir. Bunun olması ille kalp hastalığınızın olduğuna yorulmamalıdır. Bu tür semptomlar bazı sağlıklı kimselerde de görülebilmektedir. Sadece dikkat edilmesi gereken nokta bu belirtilerin devamlılığı ve nefes darlığı, göğüs ağrısı, bayılma, baş dönmesi gibi belirtilerin eşlik etmesidir. Bu belirtilerin varlığında kişi, uykudan uyanarak kalkabilir.

Gün boyunca maruz kaldığınız stres, yatmadan önce sigara, kahve içilmesi ve egzersiz yapılması, yatarken yarınki problemlerin düşünülmesi, alkol kullanılması ve endişe gece uykudan uyandıran kalp çarpıntısına neden olan nispeten zararsız faktörlerdir.

Astım (teofilin gibi), kalp hastalıkları, öksürük, yüksek tansiyon, soğuk algınlığı (psödoefedrin gibi) hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri de kalp çarpıntısına yol açabilir.

Yanı sıra gebelik (gebelik kadının vücudunda kalp çarpıntısı neden olabilecek önemli hormonal değişikliklere yol açar. Bu, ayrıca adet döneminde de yaşanabilir), ateş (kalp çarpıntılarına neden olabilir), oksijen bakımından kanın yeterli oksijen alamamasına neden olan akciğer hastalıkları, paroksismal nokturnal dispne adı verilen gece boyunca aniden meydana gelen sol taraf kalp yetmezliği bu soruna yol açabilir, gece kalkıp pencereyi açıp derin nefes alma isteği uyandırabilir. Bunlara ilaveten hipertiroidi (tiroid hormonlarının yüksek düzeyde düzensiz olması) ve yüksek tansiyon geceleri uykudan uyandıran kalp çarpıntılarına yol açabilir.

Geceleri kalp çarpıntısının başka bir nedeni ise vücutta kolesterol düzeylerinin yüksek olmasıdır. Eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa, o zaman, aşırı terleme, sol kol ağrısı ve yorgunluk gibi belirtiler de yaşamanız mümkündür.

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Yukarıdaki bilgiler ışığında bu sorunun tedavisi neden bağlı olarak yapılmaktadır. Çoğu durumda gece meydana kalp çarpıntısı uygun testler ve doğru tanı konularak tedavi edilmektedir. Büyük bir kısmı ise hayatınızdaki küçük değişiklikler ile kısa sürede düzeltilebilmektedir. Özel önlem olarak;

  • Alkol, kahve, enerji içecekleri, uyuşturucu (esrar, kokain ) veya sigara içmeyin
  • Stres ve anksiyeteyi önleyin
  • Uyku saatlerini düzenleyin
  • Mümkünse çarpıntıya neden olan ilaç kullanımını bırakın
  • Özellikle yatmadan 4 saat önce yüksek miktarda içeren yağ ve karbonhidratlı ağır yemekler tüketmeyin. Böyle yapmak kalbin sindirim sistemine yardımcı olmak için daha fazla kan pompalaması demektir.
  • Yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aspartamın Zararları Nelerdir?
Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer
Kolda Kitle Yumru Beze Kist
adetim çok geliyor ve karnım ağrıyor
Boğaz Ağrısı Nelere Yol Açar?
Hemolitik sarılık İlaçları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.