GEÇMEYEN UZUN SÜRELİ MİDE BULANTISIGeçmeyen Uzun Süreli Mide Bulantısı

Geçmeyen uzun süreli mide bulantısının en sık nedeni hamilelik, gastroözofageal reflü (GÖRH), stres ve bazı ilaçlardır. Bunların çoğu tamamen tedavi edilebilir ve her ne kadar bazen gastroözofageal reflü yemek borusuna zarar verse de uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olmazlar. Tedavi seçenekleri ise altta yatan nedene bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik uzun süreli bulantının sık görülen bir nedenidir ve erkekler bu konuda bir sorunu elimine etmiş olurlar. Özellikle sabah başlayan bulantılar gün içerisinde aralıklarla yada sürekli olarak devam edebilirler. Bu bulantılar gebeliğin beşinci ya da altıncı haftasında başlar ve 14 ay yada daha fazla sürebilir. Mide bulantılarının kadından kadına değişkenlik gösterebilir ve gebeliğin 3. Yarısında kusma şikayetleri de baş gösterebilir. Kusma olayı da bulantıya benzer şekilde kadından kadına değişebilir.

Gebelik sırasında mide bulantısı tedavisi için üç büyük öğün yemek yerine günde birkaç kez küçük öğün yenilmesi, vücudun susuz bırakılmaması ve dinlenme önerilmektedir.  Bulantıya yardımcı olmak için kahverengi pirinç şurubu bulunan ticari pastiller kullanılabilir yanı sıra zencefilli gazoz, zencefilli şeker gibi zencefil içeren ürünler kullanarak zencefil takviyesi yapabilirsiniz.  Kusma nedeniyle vücudun susuz kalması çok olası ciddi durumlardandır ve bu çerçevede ciddi durumlarda reçeteli ilaçlar verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Geçmeyen uzun süreli bulantısının başka sık görülen nedeni ise gastroözofageal reflü (GÖRH) hastalığıdır. Bu durum mide içeriğinin yemek borusuna sızması ile ortaya çıkan tıbbi bir durumdur ve bulantı bu tip hastalığı olanlar için ortak bir şikayettir. Hastalığın tedavisinde öğünlerin küçük olarak alınması, antasidler almak, baharatlı ya da asitli gıdalardan kaçınmak, yatmadan önce yemek yememek, aşırı yağlı gıdalardan kaçınmak ve bazen reçeteli ilaçlar alınması içermektedir.

Birçok hastanın ise stres zamanında geçmeyen mide bulantıları ile karşılaştıkları rapor edilmiştir. Özellikle çocuklarda yaygın olan bu durum evde yada okulda sorun yaşayan çocuklarda görülmekte ve çocuklar bu durumu mide ağrısı olarak ebeveynlerine bildirmektedirler. Tedavide stres kronik bir sorun haline gelmişse ya da bir kimyasal dengesizlikten kaynaklanıyorsa rahatlama ve bazen anti-anksiyete ilaçlarının kullanılmasını içermektedir. Stresle alakalı olan mide sorunları derhal tedavi edilmeli, sorunun devam etmesi midede ülser oluşumuna yol açabilmektedir.

Sürekli Mide BulantısıUzun süreli geçmeyen mide bulantısına neden olan bazı ilaçlar da bulunmaktadır. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi buna bir örnektir. Tedavi olarak doktorunuzun önerisine göre alternatif ilaçlara geçiş veya kemoterapinin dozajını düşürmek olabilir. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir ve hasta ilaçlar durdurulana kadar bulantı ile uğraşmak zorunda kalabilir. İlave ilaçlar da hastayı mide bulantı ve kusmadan kurtarabilmek için kullanılabilir. Zencefil takviyeleri ve tuzlu kraker yemek buna örnek olarak verilebilir.

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar da şiddetli bulantı ve kusma neden olabilir, ancak belirtiler genellikle kısa süreli ve uzun vadeli soruna neden olmamaktadır. Eğer bulantı nedeni bilinmeyen bir sorundan dolayı devam ederse hastalar altta yatan herhangi bir koşulun varlığını araştırmak için doktora başvurmalıdırlar. Böyle durumlar genellikle nadir olmasına rağmen bulantı çeşitli hastalıkların yaygın görülen bir belirtisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Nasır ve Tedavisi
Kemik Biyopsisi
İÇTİĞİNİZ SUYUN PH DEĞERİ YÜKSEK OLMALI
Oturarak Yapılan Uzun Yolculuklarda Hayati Tehlike
Dizde Sıvı (Su) Bitmesi
HİPERMETROP NEDİR? NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NASILDIR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.