GENÇLER İÇİN CİLT BAKIMIGençler İçin Cilt Bakımı

Cilt bakımı için önerilere ihtiyaç duyan bir genç misiniz? Muhtemelen siz de 15 yaşındaki Merve ile benzer problemler içindesiniz. O da haftalarca yüzündeki cilt problemleri için bir losyon kullandı ta ki yüz gözeneklerinin tıkanmış olduğunu ve sivilcelerin daha da artış gösterdiğini fark edinceye kadar.

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdilerde ise cildini doğru şekilde nasıl temizleyeceğini ve nemlendireceğini öğrenmiş durumda ve bunu yaparken de sivilcelerinde herhangi bir artış görmüyor. Doğru teşhis her zaman çabuk tedavi ve istenen sonuç demektir.

Cilt Tipiniz nedir?

Cildinize herhangi bir bakım yapmaya başlamadan önce ve onu sağlıklı tutmak için öncelikle cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Temel olarak dört cilt tipi bulunmaktadır: normal, kuru, yağlı ve bunların kombinasyonu olan cilt tipi.

Normal Cilt Bakımı

Normal cilt, daha pürüzsüz bir cilt tonuna sahiptir. Ayrıca bu yumuşak dokuda görünür kusurlar ve kırmızı lekeler yoktur. Gözenekler görülebilir ve cilt yüzeyi ise ne yağlı ne de kurudur. Normal ciltteki su, yağ ve kan dolaşımının dengeli olması nedeniyle az sayıda cilt kusuruyla karşılaşmaktadırlar.

Eğer sizin de cilt tipiniz normal ise günde en az iki üç defa yüzünüzü hafif temizleyici veya sadece su ve sabunla yıkayarak üzerindeki kir ve teri çıkarınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuru Cilt Bakımı

Kuru ciltler, neredeyse görünmez gözeneklere sahiptir. Donuk, kaba, pullu ve kaşıntılıdır genellikle. Kuru ciltler, çoğunlukla cildin dış tabakasının hücrelerinin anormal şekilde dökülmesinde kaynaklanır. Normal durumlarda, vücudun doğal yağlama mekanizması, deriden su kaybını önlemeye yardımcı olur.

Eğer kuru bir cilde sahipseniz, hafif bir temizleyici ile günlük olarak yüzünüzü yıkayın. Bu şekilde cildinizin daha da kurumasını önlemeye yardımcı olursunuz. Yıkamadan sonra parfümlü ve alkollü olmayan bir losyon ile nemlendiriniz.

Ayrıca, yüksek sıcaklıktaki su ile duş almaktan ve düşük nemli yerlerde kalmaktan kaçınmanız önerilir. Hatta aşırı şekilde sabun kullanımı ve cildi yıkamak ve ovma da kuruluğu arttırır. Gençlerin çoğu kış aylarında cilt kuruluğu yaşar. Çünkü bu aylarda nem düşüktür ve ısıtıcılar kullanılır ve odalardaki hava genellikle kurudur.

Eğer cildinizin çok kuru olduğunu hissederseniz 20 dakikalık sıcak bir banyo yapınız. Bu banyo sırasında sabun veya diğer cilt kurutma özelliği olan ürünleri kullanmayınız. Sabun veya diğer kurutma ürünleri kullanmaktan kaçının. Banyodan çıktıktan sonra, marketlerde bulabileceğiniz mineralli yağ ve alkolsüz, parfümsüz bir losyon ile cildinizi ovunuz. Daha sonra cildinizi tekrar kurulayın. Kullandığınız yağ ya da losyon, cildinizi esnek ve yumuşak tutmaya yardımcı olacaktır.

Gençler İçin Cilt Bakımı Nasıl YapılırYağlı cilt bakımı

Yağlı cilt, açık gözenekli, parlak renkli, siyah noktalı ve sivilce çıkarmaya eğilimli bir cilt türüdür. Hormonlar yağ üretimini tetiklediği için hormon üretimini tetikleyen bir unsur aynı zamanda cildi de etkilemektedir. Bazı uzmanlar yeterince uyuyamama, sınav kaygısı vb. stres yaratan durumların bile akne çıkmasını tetikleyebildiğini belirtmişlerdir. Aynı zamanda sivilcelerin kendisinin de başlı başına ayrı bir stres kaynağı olduğu gençlerin çoğu tarafından da bilinmektedir.

Yağlı cildinizi temiz tutmak için, sade sabun ve su ile günde üç kez yüzünüzü yıkayınız. Eğer okulda veya dışarıda başka bir yerde yüzünüzü temizlemek isterseniz,ciltteki yağların erimesine ve kirlerin temizlenmesin eyardımcı olan temizleyici pedler yanınızda bulundurup kullanabilirsiniz.

Belirgin, yuvarlak ve içi dolu sivilcelerinizi asla sıkmayınız, patlatmayınız. Aksi durumda inflamasyon yayılabilir ve hatta ciltte kalıcı izlere neden olabilir.

Özelliği ciltteki gözenekleri tıkamamak olan ve ismi de bu anlama gelen “nonkomedojenik” kozmetik ve diğer cilt ürünlerini kullanınız. Saçınızın yüzünüze gelmesine engel olun ve sağları da günlük yıkayınız.

Normal / Karma Cilt Bakımı

Normal / karma ciltler de, “T-bölgesi” (alın, burun, çene ve)denilen bölge yağlı ve başka diğer yerler ise kuru cilde sahiptir genelde. Yüzdeki gözenekler büyüktür ve ciltte siyah noktalar oluşma eğilimi gösterir.

Normal / karma ciltlerde, yanaklar pürüzlü görünebilir iken, aşırı kuru veya aşırı yağlı da olabilir. İlerleyen zamanlarda yağlılık ve kuruluk da değişkenlik gösterebilir. Cilt hava soğuk olduğunda genellikle kurudur.

Eğer normal / kombinasyon bir cilt türüne sahipseniz, fazla yağı çıkarmak için düz sabun ve su ile yüzünüzü günde iki veya üç kez yıkayın. Kuru alanları nemlendiriniz. Ancak yağlı alanları nemlendirmeyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çil Tedavisi
Yüzdeki Siyah Noktalar ve Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?
Cildiniz İçin Yapabileceğiniz 15 Şey
Jilet ile Bacak Traşı
Gözaltı Kırışıklıklarından Nasıl Kurtulabilirim
Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.