GENİZ AKINTISI (POST-NAZAL AKINTI) NEDİR?

Her gün, burnun astarındaki bezler, boğaz, solunum yolları, mide ve bağırsak yaklaşık 1 ile 2 litre arasında değişen oranlarda mukus üretir. Mukus, salgılandığı bölgeyi nemlendiren, bakteri ve virüsleri gibi yabancı saldırganlara karşı vücuda girip enfeksiyona neden olmadan önce tuzak kuran ıslak bir maddedir. Normal olarak burundaki mukus günlük olarak sürekli ve yavaş yavaş boğazın arkasından masum bir şekilde salgılanıp damladığı ve tükürük ile karışıp yutulduğu için pek fark edilmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Siz mukusu alışıldığından daha fazla yada daha kalın olduğu zaman fark edebilirsiniz. Aşırı mukus burun akıntısı şeklinde burnunuzun önüne gelebilir. Mukus, burun arkasından aşağı boğaza aktığında bu durum geniz akıntısı olarak ifade edilir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Geniz akıntısını tetikleyen aşırı mukus üretimi bir çok neden bağlı olarak ortaya çıkabilir.

 • Grip
 • Alerjiler (alerjik geniz akıntısı olarak adlandırılır)
 • Sinüs enfeksiyonu veya sinüzit (sinüs iltihabı)
 • Burundaki bir nesne (çocuklarda daha sık)
 • Gebelik
 • Bazı ilaçlar (Doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçları dahil)
 • Septum deviasyonu (iki burun deliğini  ayıran duvarın anormal yerleşme durumu) veya sinüsleri etkileyen bir başka anatomik bir sorun
 • Havadaki soğuğa veya aşırı kuruluğa hassasiyet
 • Bazı gıdalar (örneğin, baharatlı gıdalar mukus akışını tetikleyebilir)
 • Kimyasallar, parfüm, temizlik ürünleri, duman veya diğer tahriş edici buharlar

Bazen çok fazla mukus üretilmesi sorun değildir ama etkili bir şekilde uzaklaştırılamayabilir. Yutma problemleri geniz akıntısı gibi hissetmenize yol açan boğazda sıvı birikimine neden olabilir. Bu sorunlar, yaş, bir tıkanma veya gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL BELİRTİ VERİR?

Geniz akıntısı sürekli boğazını temizlemek istemeniz gibi rahatsız edici bir his oluşturur. Boğazda sıvı hissinin rahatsız edici olması ve inflamatuar maddeler içermesinden dolayı geniz akıntısı genellikle geceleri kötüleşir ve çoğunlukla bir öksürük ile tetiklenebilir. Aslında, geniz akıntısı, kronik öksürüğün (bakınız: kronik (kalıcı) öksürük) en sık nedenidir. Boğazdan aşağı giden fazla mukus kendinizi boğuk sesli hissetmenize ve boğaz ağrısına neden olabilir.

Eğer mukus östaki borusunu – orta kulağa boğaza bağlayan tüp – tıkamış ise ağrılı ve acı bir kulak enfeksiyonuna yol açabilir. Mukus sinüs geçitlerini bloke ettiğinde bu, sinüs enfeksiyona yol açabilir.

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Geniz akıntısı için tedavi problemin nedenine bağlıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotikler ile tedavi edilir. Ancak, yeşil veya sarı mukus mutlaka bir bakteriyel enfeksiyon olduğu anlamına gelmez. Soğuk algınlığı, mukus renginde değişikliklere neden olabilir ve soğuk algınlığı virüsler tarafından oluşturulur. Ve virüsler, yapıları itibari ile antibiyotik tedavisine cevap vermez.

Antihistaminikler ve dekonjestanlar, sinüzit ve viral enfeksiyonların neden olduğu geniz akıntılarına yardımcı olabilir. Ayrıca, bu ilaçlar steroid ilaçlar ya da burun spreyleri ile birlikte alerjinin neden olduğu burun geniz akıntıları için de etkilidirler. Eskiden olan reçetesiz satılan antihistaminikler (Benadryl, Klor – Trimetron) mukus kuruduğunda iyi bir seçim olmayabilir. Halbuki yeni ilaçlar yani antihistaminikler (Clarinex, Allegra, Xyzal) daha iyi bir seçimdir ve daha az uyuşukluğa (baş dönmesi) neden olurlar. Daha da iyisi geniz akıntısı tedavisi olmadan önce bu ilaçlar ve yan etkileri (baş dönmesinden uyuşukluğa) hakkında doktorunuz ile konuşunuz.

Geniz akıntısı için başka bir tedavi seçeneği de mukus inceltilmesidir. Mukus farklı kıvamlarda olabilir. Kalın mukus yapışkandır ve büyük olasılıkla sizi daha fazla rahatsız eder. Mukusun inceltilmesini sağlamak enfeksiyonlara yol açabilen kulak ve sinüslerin bloke olmasını engeller. Basit bir tedavi metodu ise bol su içmektir.

Deneyebileceğiniz diğer yöntemler şunlardır:

 • Guaifenesin (Mucinex) gibi bir mukus inceltici ilaç alınması
 •  Sinüslerin dışına bakteriler, alerjenler, diğer tahriş edici maddeler ve aşırı mukusu atabilmek için tuzlu burun spreyleri ya da burun sulama kullanmak
 • Havadaki nemi artırmak için bir buharlaştırıcı veya nemlendirici kullanılması
 • Mukus boğazın arka tarafına havuzlanmasını veya toplanmasını önlemek için geceleri yastığınızı destekleyin.

Eğer alerjiniz varsa, tetikleyicileri azaltmak için yollar şunlardır:

 • Yatak ve çarşaflarınızı toz geçirmez kapaklı yere koyun
 • Tüm çarşaf, yastık kılıfı ve yatak örtülerini sıcak su ile yıkayın
 •  Evinizde özel HEPA hava filtrelerini kullanın
 • Tozu düzenli vakumlama yapan araçlar kullanabilirsiniz

Burun akıntısı, kötü kokulu ise, ateşiniz varsa, hırıltı fark ediliyorsa yada belirtileriniz 10 gün veya daha fazla sürüyorsa doktorunuzu arayın. Çünkü böyle durumlar bakteriyel bir enfeksiyona neden olabilir. Eğer geniz akıntısında kan fark ederseniz hemen doktorunuza haber verin. Eğer ilaçlarınız burun akıntılarına yardımcı olmuyorsa kulak burun boğaz uzmanınız bilgisayarlı tomografi, röntgen ya da diğer testler kullanılarak kapsamlı bir değerlendirme yapmak isteyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El Bileği Üstünde Şişlik
Vicepra Kullananlar
Koltuk Altı Kaşıntısı
Boyunda İstemsiz Kasılma
Hileli sucuk ve peynir markaları
Akut Böbrek Yetmezliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.