GENİZ ETİ BÜYÜMESİgeniz eti büyümesi

Aslında lenf dokusu üyelerinden biridir geniz eti, tıpkı bademcik gibi. Vücudumuza burun ya da ağız yoluyla girebilecek, bize zarar verebilecek organizmalara karşı vücudu korur.

Geniz etinin üst solunum yolunun savunmasında çok büyük etkisi vardır. Bademciklerle karşılaştırdığımızda en göze çarpan farkı, geniz eti boyutunun büyük olması durumunda burun boşluğunu tıkar. Geniz eti büyüdüğü zaman yavaş yavaş hava yolunda tıkanma gerçekleşir ve özellikle çocuklarda rahat nefes alamama gözlemlenir. Bu durumda ise burun içi fizyolojisinde ve mekanizmalarda problemler ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne işe yarar?

Geniz etimiz, burundan giren bakterileri ve organizmaları yakalar ve oluşabilecek mikroplara karşı vücudumuzun savunma mekanizmalarından biri olan antikorların üretimini sağlar.

Peki neden büyür?

Ufak çocukların özellikle üst solunum yolunda geçirdiği enfeksiyonlar sonucu geniz etinde büyüme gerçekleşebilir. Nezle olmak ve bademciklerin hastalanmasının yanı sıra alerjik durumlarda da geniz eti büyür.

Geniz Eti Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Geniz etinin varlığı sonucunda; bireylerde horlama olabilir. Çocuklar ağzı açık uyuyabilirler, işitme kaybı yaşayabilirler ya da sinüzit yaşayabilirler. Geniz eti yüzü olarak da bilinen “adenoid face” çocuklarda görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Geniz eti sonucunda ulaşmayan oksijen çocukların zihinsel enerji ve yeteneklerini engelleyebilir. Çocuğunuzda dikkat kaybı yaşanıyorsa geniz etinden kaynaklı işitme kaybı da gözlemlenebilir. Hiperaktivite olmasa da rahat nefes alamadıklarından öyle bir izlenim bırakabilirler.

Büyük geniz eti olan çocuklarda özellikle orta kulak iltihabı çokça rastlanır. Östaki kanalının yanına büyüyen geniz eti, kulağı tıkaması sonucunda enfeksiyon orta kulağa kadar yayılır. Bunun sonucunda iltihaplar, su toplamaları ve orta kulakta yapışıklık gerçekleşebilir.

geniz eti büyümesi ameliyatıGeniz Eti Teşhisi

Endoskopi ve röntgen filmi sonucunda geniz eti tanısı koyulabilir. Eğer enfeksiyon esnasında bir film çekilirse bu doktora yanıltıcı bir sonuç verebilir, çünkü bu esnada geniz eti normal olduğundan çok daha büyük çıkar. Geniz eti durumunda ilk olarak ilaçla iyileştirilmesi gerekmektedir. İlaç tedavisinden 2 hafta sonra tekrar film çekilmeli, asıl durum görülmelidir. Şayet ilaç tedavisinden sonra çekilen filmde geniz eti gene büyük çıkıyorsa bu sefer ameliyat tercih edilmelidir.

Bademcikte oluşan iltihapların tanısı geniz etinde oluşan iltihapların aksine daha kolay tanımlanabilir. Geniz etininki oldukça zordur. Geniz eti gözle görülebilen bir yerde oluşmaz. Genze rahat ulaşılmamasından kaynaklı, boğaz kültür alınırken sıkıntı yaşanabilir ve tedavinin yarım kalmasına sebep olabilir. Sadece boğaz muayenesi sonucunda hastalık tespiti yapılmamalıdır.

Endoskopik muayene, geniz etinin iltihaplanması sonucu kesin tanı olarak kullanılabilir. Bu muayene türünde geniz etinin büyüklüğü rahatlıkla görülebilir. Hangi evrede ve koşulda olduğu net bir şekilde fark edilir.

Geniz Eti Tedavisi

Geniz eti hastalığının tedavisi ilk olarak ilaçla, sonuç alınmıyorsa ameliyatla yapılır. İlaç tedavisinde antibiyotikler ve burun damlaları kullanılır. Sonuç alınmazsa, ameliyat tek çözümdür.

Geniz Eti Hangi Durumda Alınır?

Nefes alma güçlüğü ve geceleri horluyorsanız yüksek ihtimalle geniz etiniz vardır. Enfeksiyon geçirme sıklığınız arttıysa, orta kulak iltihabı ve kulaktaki sıvı miktarı artıyorsa, gelişim bozuklukları gerçekleşiyorsa bir geniz eti ameliyatı ortaya çıkacaktır.

Geniz Eti Kaç Yaşında Alınır? 

Geniz eti ameliyatı olması gereken bir çocuğun en aşağı 4-5 yaşında olması gerekmektedir. Şayet çocukta Uyku Apne Sendromu mevcutsa, herhangi bir yaş sınırlaması olmadan ameliyat gerçekleşebilir.

Geniz Eti Tekrar Oluşur Mu?

Bahsedilen adenoid dokusunun tamamen çıkarılması mümkün değildir. Bu sebeple geniz etinin tekrar oluşması az da olsa mümkündür. Geniz Eti ameliyatı geçirmiş çocukların belirli aralıklarla doktor kontrolüne girmesi önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dil Kenarında Şişlikler Kabarcıklar
Ağız ve Diş Temizliği
Gırtlak Kapağı İltihabı (Epiglottit) ve Belirtileri
Dişte Beyaz Leke ve Tedavisi
Civanın Sağlığa Zararları
Ağızdaki Soğan Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.