GESTASYONEL DİYABET NEDENLERİ NELERDİR?

Yapılan araştırmalar Gestasyonel diyabetin neden bazı kadınlarda görülüp bazılarında görülmediğini henüz ortaya net olarak koymamıştır. Gestasyonel diyabetin niçin oluştuğunu anlamak için gebeliğin kandaki şeker düzeylerini nasıl etkilediğine bakmak gerekir.


Vücudumuz kan dolaşımına katılan şekeri (glikoz) üretmek için yediğimiz yemekleri sindirir. Bununla birlikte midenin arkasında yer alan pankreas bezi de insülin üretimi yapar. İnsülin hormonu ise glikozun kan dolaşımı yolu ile vücut hücrelerine ulaşmasını ve enerji olarak tüketilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelik sırasında bebeğin kan ihtiyacını sağlayan plasentada çeşitli hormon düzeylerinde artma görülür. Bu hormonların hemen hemen hepsi insülin hormonun çalışmasına olumsuz etkide bulunarak kan şekerinin yükselmesine neden olur. Yemeklerden sonra kan şekerinde meydana gelen küçük artışlar normaldir.

Bebeğiniz büyüdükçe, bebeğin plasentası insülini bloke edici hormonları daha fazla üretir. Bu nedenle Gestasyonel diyabette plasenta hormonları insülin düzeyini düşürdüğünden bebeğe geçen kandaki şeker düzeyinde artış başlar. Glikoz düzeylerindeki bu artış da bebeğin büyümesini ve sağlığını olumsuz yönde etkiler. Gestasyonel diyabet genellikle gebeliğin son yarısında gelişir. Bazen 20. haftadan önce de gelişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

TESTLER VE TEŞHİS

Doktorlar gestasyonel diyabet için yapılacak taramaları tek bir kural altında toplamış değillerdir. Bazı doktorlar anne yaşının 25 yaşından küçük olduğu ve herhangi bir risk faktörünün olmadığı durumlarda gestasyonel diyabet taramasının gerekli olmadığını savunmaktadırlar. Bir diğer gurup doktor ise hamile olan tüm kadınların yaşına bakılmaksızın gestasyonel diyabet taramasından geçirilmesi gerektiğini söylemektedirler.

Taramalar ne zaman yapılmalıdır?

Doktorunuz büyük olasılıkla gebeliğin erken evrelerinde gestasyonel diyabet için risk faktörlerini değerlendirecektir.

• Eğer gestasyonel diyabet riskiniz yüksek ise, (örneğin, gebelik öncesi vücut kitle indeksi 30 veya daha büyük ya da şeker hastalığı olan bir anne, baba, kardeş ya da çocuk sahibi iseniz) doktorunuz diyabet için doğum öncesi ilk testi yapacaktır.
• Eğer gestasyonel diyabet riskiniz ortalama düzeyde ise, büyük olasılıkla gebeliğin ikinci üç aylık döneminde gestasyonel diyabet için bir tarama testine tabi tutulacaksınız. Bu zaman da gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasına denk gelmektedir.

Gestasyonel diyabet için rutin tarama:

İlk glikoz ölçüm testi. Bu testte hastaya içmesi için bir glikoz şurubu verilir. Şurubu içtikten bir saat sonra kandaki glikoz seviyesini ölçmek için kan testi yapılır. Bazı laboratuar ve kliniklerde birimleri değişebilir fakat 130-140 mg arası şeker düzeyi normal olarak kabul edilmektedir. Eğer kan şekeri seviyesi normalden yüksek çıkarsa, bu durum gestasyonel diyabet riskinin sizde yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Doktorunuz size bir takip testi verecektir. Daha sonraki ölçümlerde de şeker seviyesi yüksek çıkarsa, teşhisiniz konacaktır.
Glikoz toleransı takip testi. Takip testi için bir önceki gece yemek yememeniz istenir ve sonraki gün açlık kan şekeri düzeyiniz ölçülür. Açlık kan şekeri değerleri alındıktan sonra hastadan bol miktarda glikoz içeren bir çözeltiyi birer saat arayla ve üç saat boyunca içmesi istenir. Her bir saatte bir yapılan ölçümde kan şekeri düzeyleri ayrı ayrı kaydedilir. Eğer alınan değerlerden en az ikisi normal değerlerin üstünde çıkarsa, gestasyonel diyabet tanısı konacaktır.

Eğer gestasyonel diyabet tanısı konursa;

Yapılan kan şekeri ölçümleri sonucunda gestasyonel diyabet tanısı konmuşsa, doktorunuz büyük ihtimalle gebeliğin özellikle son üç ayında sık sık kontroller yaptırmanızı önerecektir. Bu kontroller sırasında kan şekeri düzeyleriniz izlenecektir. Doktorunuz ayrıca evde kendinizin günlük olarak kan şekeri ölçümü yaptırmanızı da önerebilir.

Eğer yüksek kan şekerini kontrol altına almakta güçlük çekiyorsanız, insülin almanız gerekiyorsa veya başka tür gebelik komplikasyonları ile karşılaşıyorsanız, bebeğinizin genel sağlık durumunu incelemek için ilave testler yapılması gerekebilir. Bu testler arasında plasentanın fonksiyonlarını kontrol etmeye yönelik testler yer alabilir. Plasenta, bebeğin kan dolaşımına besin ve oksijen aktarımını sağlayan organdır. Eğer gestasyonel diyabetiniz kontrol altına alınamazsa, bu durum plasentayı etkiler ve dolayısıyla bebeğe oksijen ve besin aktarımını tehlikeye sokabilir. Bebeğin durumunu görmek için izlenecek testler şunlardır:

Non stress testi (NST). Test ile ilgili sensörler mide hizasına yerleştirilir ve bir monitöre bağlanır. Cihaz bebek hareket ettiği zaman artan kalp hızını ölçmeye yarar. Eğer bebeğin kalbi hareket sırasında hızlı atmıyorsa, bebek yeterince oksijen almıyor demektir.
Biyofizik profil (BPP). Bu test ultrason ile “Non stres” testini bir arada bulundurur. Bu testte bebeğin kalp atışı, hareketleri, solunum ve genel kas tonusu ile bebeğin içinde yer aldığı amniyon sıvısının normal miktarda olup olmadığını değerlendirmek için kullanılan bir puanlama sistemi kullanılır. Bebeğin kalp atışı, nefes alış verişi ve hareketlerinden alınan puanlar, bebeğin yeterli miktarda oksijen alıp almadığını anlamaya yardımcı olur. Amniyotik sıvı azalmışsa, bu bebeğinizin yeterli idrar yapmadığı anlamına gelebilir. Bu da plasentanın olması gerektiği gibi çalışmadığını gösterebilir.
Fetal hareket sayımı. NST veya biyofizik profil testi yapıldığı zaman bu basit test de yapabilir. Bebeğin birim zamanda ne sıklıkta hareket ettiğini gösterir ve sayımını verir. Seyrek hareket edilmesi de bebeğin yeterli miktarda oksijen almadığı anlamına gelebilir.

Doğumdan sonra kan şekeri testleri:

Doktorunuz doğumdan hemen sonra kan şekeri düzeyini kontrol edecektir ve doğumdan sonraki altı ile on iki haftaya kadar da şeker düzeyinin normale döndüğünden emin olmak için kontroller yapacaktır. Eğer test sonuçlarınız normale döndüyse (ki genellikle çoğu kadında normale döner) en az her üç yılda bir diyabet riskini değerlendirmek için yine kan testi yapılması gerekir. Eğer daha sonra yaptığınız test sonuçlarına göre kan şekeri düzeyleriniz diyabet öncesi (prediyabet) sayılabilecek bir düzeyde ise, durumunuz daha da kötüleşmeden doktorunuzdan şekeri nasıl kontrol alabileceğinize dair öneriler alınız.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Bebeğinizi sağlıklı tutmak, hamilelik ve doğum sırasında komplikasyonlar oluşmasını önlemek için kan şekerinin düzenli olarak izlenmesi ve kontrol edilmesi önemlidir. Uygulanabilecek tedavi seçenekleri şunlardır:

Kan şekerinin izlenmesi. Hamileliğiniz boyunca günde dört veya beş defa (özellikle sabahları ve yemeklerden sonra) kan şekerinizi ölçmeniz ve sağlıklı bir değerde olup olmadığını kontrol etmeniz önerilecektir. Bu şekilde sık olarak kan şekerini ölçmeniz biraz zahmetli görünebilir fakat pratikleştikçe daha kolay olduğunu göreceksiniz. Kan şekerini ölçmeye yarayan cihazların hepsi aynı mantıkla çalışmaktadır. Öncelikle küçük bir iğne ile parmağınızdan kan gelecek şekilde delik açılır. Daha sonra bir test şeriti ile alınan bir damla kan ölçüm cihazına takılır. Birkaç saniye sonra ölçüm sonucu ekranda görünecektir.

Doğum sırasında sağlık personeli de kan şekeri düzeylerini kontrol edecektir. Eğer kan şekeri yükselirse, bebek vücudu yüksek düzeyde insülin salgılamaya başlar. Bu durum da doğumdan hemen sonra bebekte düşük kan şekerine neden olabilir.

Takip kan şekeri kontrolleri de önemlidir. Gestasyonel diyabet yaşadıktan sonra ileriki zamanlarda tip 2 diyabet gelişme riski olmaktadır. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı alışkanlıkları diyabet oluşma riskinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenme. Yeterli ve dengeli şekilde beslenmek kan şekeri düzeylerini kontrol etmenin en iyi yollarından biridir. Doktorlar hamilelik sırasında kilo verilmesini tavsiye etmemektedirler. Çünkü anne vücudu bebeği beslemek için büyük bir çaba sarf etmektedir. Sağlıklı gıdalarla beslenme aşırı miktarda kilo alma gibi komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Sağlıklı bir diyet genellikle meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalarca yüksek olmaktadır. Bu tür besinler lif oranı bakımından yüksek olmakla birlikte yağ ve fazla kaloriler bakımından zayıftırlar. Ayrıca rafine karbonhidratları bakımından zengin tatlı gibi besinlerin fazla alımından da kaçınılmalıdır. Tüm kadınlar için uyun olan bir diyet türü yoktur. Hamilelik esnasında sizin için uygun olabilecek kilo, kan şekeri düzeyi ve egzersiz çeşitleri için bir diyetisyene danışabilirsiniz.

Egzersiz. Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler gebelik sırasında ve sonrasında her kadın için sağlıklı yaşam planında olması gereken önemli unsurlardan biridir. Egzersiz yapılması esnasında kandaki şeker, hücrelerde enerji olarak kullanılmak üzere taşınır ve kandaki fazla şekerde azalma olur. Egzersiz aynı zamanda hücrelerin insüline karşı hassasiyetini arttırır. Bu durumda vücut daha az insülin üreterek daha az şeker transferi sağlar. Bunlara ek olarak, düzenli egzersiz yapılması sırt ağrısı, kas krampları, şişlik, kabızlık ve uyku sorunları da dâhil olmak üzere gebelikte görülen yaygın bazı rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir. Egzersiz ayrıca doğum sırasında bebeğin daha kolay şekilde doğrulmasına yardımcı olabilir.

Doktorunuzun denetimi altında ve onayıyla, haftanın çoğu gününde orta kuvvette egzersiz yapılabilir. Eğer bir süredir hiç egzersiz yapmamışsanız önce yavaş yavaş başlayın daha sonra arttırın. Yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek ve yüzmek hamilelik sırasında yapılabilecek iyi egzersiz seçenekleridir. Bu egzersizlere ev ve bahçe işleri gibi günlük faaliyetler de katılabilir.

İlaç. Diyet ve egzersiz yüksek kan şekerini düşürmek için yeterli gelmediyse insülin iğnesi kullanmanız gerekebilir. Gestasyonel diyabetli kadınların yaklaşık yüzde 10’u ila 20’si arasındaki bir oranı kan şekerini düşürmek için insülin kullanmak zorunda kalmaktadır. Bazı doktorlar “Gliburid” gibi oral yolla alınan bazı kan şekeri dengeleyici ilaçlar da reçete etmektedirler. Bazı doktorlar ise ağızdan alınan ilaçların kan şekerini düşürmede gestasyonel diyabetli kadınlar için insülin iğneleri kadar etkili olup olmadığının onaylanması için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini savunmaktadırlar.

Bebeğin yakından izlenmesi. Tedavinin önemli kısımlarından birisi de bebeğin yakından izlenmesi ve fonksiyonlarının kontrol edilmesidir. Tekrarlanan ultrason çekimleri veya diğer testler ile bebeğin büyümesi ve gelişimi izlenir. Eğer bazı nedenlerden dolayı doğumun zamanında ya da bazen daha erken bir zamanda yaptırılması gerekiyorsa, doktorunuz yapay doğum sancısı ile doğumu başlatabilir. Doğumun zamanından sonra gerçekleşmesi hem anne hem de bebek açısından bir dizi komplikasyona neden olabilir.

Bebeğin emzirilerek beslenmesi. Eğer emzirmeyi seviyorsanız, çalışma ve günlük yaşantınız da buna engel teşkil etmiyorsa, bebeğin emzirilerek beslenmesi normal kilonuza ulaşmanıza ve doğumdan sonra tip 2 diyabetten korunmanıza yardımcı olabilir. Emzirme ayrıca ileriki zamanlarda bebeğinizin obez olmasını ve tip 2 diyabete yakalanmasını da önlemeye yardımcı olacaktır.

ÖNLENEBİLİR Mİ?

Gestasyonel diyabeti kesin olarak önlemenin garantili bir yolu yoktur. Ancak dikkat edilecek sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları ile gestasyonel diyabetin oluşma riskini azaltabilirsiniz. Eğer daha önceki gebeliklerde gestasyonel diyabet yaşamışsanız, aşağıdaki sağlıklı yaşam önerilerini takip ederek bir dahaki gebelikte gestasyonel diyabetin tekrarlanması ve ileride tip 2 diyabete yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Sağlıklı gıdalar yiyiniz. Yağ ve kalori bakımından zayıf ve lif bakımından zengin besinler tüketiniz. Diyetlerinizde meyve, sebze ve tam tahıllara ağırlık verin.

Aktif olun. Gebelik öncesinde ve gebelik sırasında egzersiz yapmanız gestasyonel diyabete karşı korunmanıza yardımcı olacaktır. Haftanın çoğu günlerinde en az 30 dakika boyunca egzersiz ve aktivite yapmaya çalışınız. Günlük tempolu yürüyüşlere çıkınız, bisiklet sürünüz ve yüzmeye çalışınız. Eğer yoğun günlerinizde 30 dakikalık egzersizleri tek bir seferde yapamıyorsanız, birkaç kısa seansa da bölebilirsiniz. İneceğiniz durağa varmadan otobüsten inebilirsiniz. Çünkü atacağınız her adım daha sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

Hamilelikten önce fazla kilolarınızı verin. Doktorlar hamilelik sırasında kilo verilmesini önermemektedirler. Çünkü anne vücudu hamilelik sırasında bebeği de beslemek için fazla gayret sarf etmektedir. Hamilelik sırasında beslenme alışkanlıklarınızda kalıcı ve pozitif değişiklikler yapınız. Hamilelikten önce kilo verirken de sağlıklı bir kalp, daha fazla enerji ve gelişmiş benlik saygısı gibi uzun vadeli faydaları düşünerek kendinizi motive etmeye çalışabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 32. Haftası
Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?
Ertesi Gün Hapı
Doğum Ağrısı Nasıldır?
Bebekler Ne Zaman Görmeye başlar
Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.