GESTASYONEL DİYABET (GEBELİK ŞEKERİ)

Gestasyonel diyabet gebelik sırasında gelişen şeker hastalığıdır. Gebelikten önce hiç şeker hastalığı olmayan kadınlarda bile Gestasyonel diyabet görülebilmektedir. Diğer diyabet türlerinde olduğu gibi Gestasyonel diyabet de vücudun ana yakıtı olan şekerin hücreler tarafından tüketimini etkilemektedir. Gestasyonel diyabet yüksek kan şekeri değerlerine neden olarak hamileliği ve bebeğin sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik şekeri değişik komplikasyonlara neden olabilmektedir ancak bu diyabetten korunmanın yolları da bulunmaktadır. Hamile kadınlar sağlıklı besinler tüketerek, düzenli egzersizler yaparak ve uygun ilaçları kullanarak Gestasyonel diyabetten korunmaya yardımcı olabilirler. Anne adayının kendine iyi bakması hem sağlıklı gebelik süreci için hem de bebeğin sağlığı için önemlidir.

Gestasyonel diyabet dolayısıyla yükselen kan şekeri düzeyleri genellikle doğumdan kısa bir süre sonra normale dönmektedir. Ancak eğer daha önce de Gestasyonel diyabet yaşanmışsa, anne adayında gelecekte tip 2 diyabet görülme riski yükselmektedir.

NASIL BELİRTİ VERİR? BELİRTİLERE DİKKAT!!

Çoğu kadında gebelik diyabeti belirgin belirtiler ortaya çıkarmaz. Nadiren, aşırı susama veya idrara çıkma ihtiyacında artışa neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Mümkünse, hamilliğin başlarından itibaren gebelik şekeri dâhil olmak üzere genel kontrollerinize başlayınız. Gebelik şekeri genellikle hamileliğin 24 ve 28. haftaları arasında ortaya çıkıp doğumdan sonraki 6. haftaya kadar devam edebilmektedir. Doğum sürecinin düzenli bir parçası olarak doktorlar gebelik şekerini de kontrol edeceklerdir. Eğer Gestasyonel diyabet geliştiği tespit edilirse, kontroller daha sık yapılır. Doktorunuz gerekli görürse, endokrinolog, uzman bir diyetisyen ya da diyabet konusunda uzmanlaşmış birimlere sizi yönlendirebilir. İlgili kişiler hamilelik sırasında kan şekeri seviyesini uygun değerlerde tutmak için önerilerde bulunacaklardır.

Bebek doğduktan sonra kan şekeri düzeyleri normale dönerse, doktorlar sonuçlardan emin olmak için kan değerlerini altı hafta boyunca tekrar kontrol edeceklerdir. Eğer gebelik sırasında Gestasyonel diyabet yaşadıysanız, kan testlerini düzenli olarak yaptırmanız önerilir.

HANGİ ANNE ADAYLARI RİSK ALTINDA?

Tüm kadınlarda Gestasyonel diyabet gelişme riski bulunmaktadır ama bu risk bazı kadınlarda daha fazla olmaktadır. Gestasyonel diyabet için yaygın olan risk faktörleri şunlardır:

25 yaşından büyük olmak. 25 yaşından daha yaşlı kadınlarda Gestasyonel diyabet gelişme olasılığı daha yüksektir.

Ailede veya kişide ilgili sağlık öyküsü. “Prediyabet (tip 2 diyabetin habercisi olan ve fazla yüksek olmayan şeker düzeyi )” olması veya bir ebeveyn ya da kardeş gibi yakın aile üyesinde tip 2 diyabet olması Gestasyonel diyabet gelişme riskini artırır. Ayrıca eğer daha önceki gebeliklerde gebelik diyabeti yaşamışsanız, doğrulan bebek 4 kilodan daha ağır olmuşsa ya da ölü bebek doğrulmuşsa Gestasyonel diyabet gelişme riski daha yüksek olmaktadır.

Aşırı kilolar. Vücut kitle indeksinin 30 veya daha yüksek olması gibi önemli ölçüde fazla kilolu olunması halinde gestasyonel diyabet gelişme olasılığı yüksek olmaktadır.

Beyaz ırktan olmama. Sebebi net olmamakla bİrlikte zenci olan İspanyol, Amerikan, Hintli ya da Asyalı kadınlarda gestasyonel diyabet gelişme olasılığı daha yüksektir.

GESTASYONEL DİYABET HANGİ ŞİKAYETLERİ DOĞURUR?

Gestasyonel diyabet olan kadınların çoğunluğu sağlıklı bebekler dünyaya getirmektedirler. Ancak, dikkatli bir şekilde kontrol altına alınmayan gestasyonel diyabet, kan şekeri düzeylerinin yükselmesine neden olabilir ve sezaryen yaptırmak zorunda kalınması gibi sorunlara yol açabilir.

Bebeği etkileyebilecek komplikasyonlar:

Eğer anne adayında gestasyonel diyabet ortaya çıkarsa bu durum bebekte aşağıdaki olası komplikasyonlara neden olabilir:

Aşırı doğum ağırlığı. Kan dolaşımına katılarak plasentaya geçen ekstra glikoz, bebeğin pankreasında fazla insülin üretilmesini tetikler. Bu durum bebeğin fazla büyümesine (makrozomi) neden olabilir. Ağırlığı ve hacmi büyüyen bebeklerin doğum kanalına sıkışma, doğum yaralanmaları yaşama ve zorunlu olarak sezaryen ile doğma ihtimalleri daha yüksek olmaktadır.

 • Erken doğum ve solunum sıkıntısı sendromu. Annedeki yüksek kan şekeri düzeyi annenin erken doğum yapmasına ve bebeği zamanından önce doğurmasına neden olabilir. Ya da bebek çok büyüdüğü için doktorlar erken doğum yapılmasını önerebilirler. Erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde ise akciğerler tam gelişmediği için solunum sıkıntısı sendromu ile karşılaşılabilir. Bebeklerin akciğerleri yeterince gelişinceye kadar solunum desteği sağlanır. Gestasyonel diyabetli annelerin bebekleri erken doğumla dünyaya gelmemiş olsalar bile solunum sıkıntısı yaşayabilirler.

Düşük kan şekeri (hipoglisemi). Bazen Gestasyonel diyabetli annelerde doğum yaptıktan kısa bir süre sonra kendi insülinleri fazla üretim yaptığı için düşük kan şekeri (hipoglisemi) gelişebilir. Şiddetli şekilde görülen hipoglisemi, bebeklerin nöbet geçirmelerine neden olabilir. Beslenme desteği veya damar içine enjekte edilen glikoz çözeltisi ile bebeğin kan şeker seviyesi normale çekilir.

Sarılık. Eğer bebeğin karaciğeri vücuttaki eski ya da hasarlı kırmızı kan hücrelerinin geri dönüşümü sonucu oluşan “bilirubin” maddesini yıkmak için yeterince olgunlaşmamışsa, bebeğin cilt rengi ve göz akı sarımsı renkte görünür. Sarılık genellikle endişe verici olmazsa da dikkatli bir şekilde izlenmesi önemlidir.

Sonraki yaşamda Tip 2 diyabet gelişmesi. Gestasyonel diyabetli olan annelerin bebeklerinde ileride tip 2 diyabet ve obezite gelişme riski daha yüksektir.

Tedavi edilmeyen gestasyonel diyabet, doğumdan önceki veya sonraki dönemde bebeğin ölümü ile sonuçlanabilir.

Anneyi etkileyen komplikasyonlar:

Gestasyonel diyabetin annede meydana getirebileceği komplikasyonlar şunlardır:

Yüksek tansiyon, preeklampsi ve eklampsi. Gestasyonel diyabet hamilelik sırasında annede yüksek tansiyon gelişme riskini artırır. Ayrıca yüksek tansiyon ve hayatı tehdit eden diğer bazı belirtilerin oluşma olasılığını arttıran “preeklampsi” ve “eklampsi” gibi iki ciddi komplikasyon da gelişebilir.

 • Diğer gebeliklerde de diyabet oluşması. Eğer gestasyonel diyabete yakalanmışsanız, gelecekteki diğer gebeliklerde de tekrar yakalanma ihtimaliniz daha olasıdır. Ayrıca yaşlandıkça tip 2 diyabet gelişme olasılığı da yükselmektedir. Ancak sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapma gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yaparak gelecekte oluşabilecek tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 8.Haftası
Gebeliğin 33. Haftası
Gebelikte Aşırı Kilo Almak
Gebeliğe Hazırlık
Hamilelikte Adet Görülür mü?
Hamile Kalmak Kadar Sonrasında Bebeği Korumak da Önemlidir.
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.